یکشنبه، ۲۵ آذر ۹۷ - ۱۰:۴۳

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

مخالفت‌های مدیرعامل تلگرام با ‌هاتگرام و تلگرام طلایی، دلیل مسدود نشدن این نسخه‌های تلگرام آن است که دورف قصد دارد کاربران خود را هرچند در‌ هاتگرام و تلگرام طلایی حفظ کند.

 

شبکه اجتماعی

به تازگی از سوی مدیر تلگرام به برخی کاربران پیامی ارسال شده مبنی بر آنکه نسخه‌های‌ هاتگرام و تلگرام طلایی و به طور کلی نسخه‌های ایرانی تلگرام از سوی این پیام‌رسان اجتماعی ایجاد نشده‌ و از امنیت کافی برخوردار نیستند، به همین روی تلگرام نیز مسوولیت امنیت کاربران این نسخه‌ها را بر عهده نمی‌گیرد. این امر موجب ایجاد واکنش‌هایی در میان کاربران شده است اما پرسش اینجاست که اگر مدیران تلگرام مخالف فعالیت نسخه‌های کپی‌برداری شده این پیام‌رسان هستند چرا آنها را حذف نمی‌کنند؟ دلیل این امر آن است که کاربران بسیاری عضو ‌هاتگرام و تلگرام طلایی هستند و با توجه به فیلتر بودن تلگرام، با حذف ‌هاتگرام و تلگرام طلایی، تلگرام، بسیاری از کاربران خود را از دست می‌دهد.

از سوی‌ دیگر با توجه به اینکه پاول دورف، مدیرعامل تلگرام هر‌ازگاهی تهدید به حذف این نسخه‌ها می‌کند همواره این پرسش مطرح می‌شود که آیا امکان حذف آنها از سوی وی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ آن ساده است؛ مدیران تلگرام به راحتی می‌توانند نسخه‌های کپی تلگرام را حذف کنند، چراکه هر یک از این نسخه‌ها کد مخصوصی دارند و از API مخصوصی استفاده می‌کنند که در تلگرام ثبت شده است به همین روی هر کلاینتی که در تلگرام ایجاد می‌شود به راحتی قابلیت حذف از سوی مدیران تلگرام را دارد، اما با توجه به فعالیت کاربران ایرانی در نسخه‌های کپی شده تلگرام با وجود تهدیدات دورف به نظر نمی‌رسد آن‌را عملی کند.

به هر روی تا چندی پیش، مدیران و مسوولان دولتی همواره عنوان می‌کردند تلگرام طلایی و‌هاتگرام امنیت کافی را ندارند و همواره با فعالیت این دو پیام‌رسان بومی شده تلگرام مخالفت می‌کردند و حتی درگیری‌هایی بر سر چرایی فعالیت این دو نسخه تلگرام وجود داشت اما اکنون اعلام شده این دو پیام‌رسان کاملا قانونی بوده و باید از سوی دولت از آنها حمایت شود. با این همه و با وجود فعالیت قانونی این دو پیام‌رسان کپی، ‌هاتگرام و تلگرام طلایی مانند نسخه اصلی تلگرام امن نیستند. از سوی دیگر در گذشته برخی از نسخه‌های کپی و تقلبی دیگر تلگرام که برخی از آنها بدافزار بودند از سوی کاربر پیام‌هایی ارسال می‌شد، اگرچه در تلگرام طلایی و‌ هاتگرام تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده اما امکان ارسال پیام از سوی کاربران وجود دارد.

 

شبکه اجتماعی تلگرام

 

همچنین در این دو نسخه بومی شده تلگرام، محدودیت‌هایی وجود دارد، از جمله آنکه دسترسی به بسیاری از کانال‌ها برای کاربران محدود شده است، از سوی دیگر مدیران این پیام‌رسان‌ها اگر بخواهند، می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند تا پیام‌های کاربران را بخوانند، با اینکه تاکنون چنین اقدامی نکرده‌اند اما امکان این امر نیز وجود دارد. به هر روی نسخه اصلی تلگرام با وجود فیلتر بودن، امنیت بیشتری داشته و کاربران در آن آزادی عمل بیشتری دارند. با وجود تمامی مخالفت‌های مدیرعامل تلگرام با ‌هاتگرام و تلگرام طلایی، دلیل مسدود نشدن این نسخه‌های تلگرام آن است که دورف قصد دارد کاربران خود را هرچند در‌ هاتگرام و تلگرام طلایی حفظ کند.

جواد دادگر/ کارشناس امنیت سایبری

http://etebarenovin.ir/127486

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *