زندگی 142853

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

شکست عشقی حالت هایی از واپس زدگی، تحقیرشدگی و سرخوردگی است که پس از به انتها رسیدن یک رابطه اتفاق می افتد.در این مطلب راهکارهایی برای درمان شکست عشقی پرداختیم.

عشق و عاشقی

خشم عشقی ، خطرناک ترین بیماری قرن ۲۱

امروز می خواهیم راجع به مفهوم خمش عشقی بعنوان خطرناک ترین بیماری نهان رفتاری در قرن ۲۱ در زمینه مشاوره خانواده را بازشناسی کنیم و راجع به تفاوت ها و شباهت های “شکست عشقی” و “خمش عشقی” با هم صحبت کنیم، نکته بسیار مهم دیگر که در آخر مطلب متوجه می شوید اینست که در مورد انتخاب عشق و وارد شدن در یک رابطه عاطفی و احساسی فقط و فقط انتخابهای کورکورانه با چشم بسته می تواند انتخاب های خوب و درستی باشد، پس تا انتها با ما باشید:

شکست عشقی چیست؟

شکست عشقی یا همان Rejection in love و یا Romantic failure یا Love failure حالت هایی از واپس زدگی، تحقیرشدگی و سرخوردگی است که پس از به انتها رسیدن یک رابطه (بصورت ارادی یا غیر ارادی) اتفاق می افتد.

خمش عشقی چیست؟

 

افسردگی و اضطراب

 

خمش عشقی (Hidden Bad behavior affected in relationship) یعنی سوء تاثیر پذیری پنهان عاطفی، هیجانی و احساسی در خلال رابطه است که الزاما در طول رابطه رخ میدهد ولی در خلال عشق ها و روابط سمی بسیار مخرب و مهلک خواهد بود.

رابطه سمی چیست؟

رابطه سمی (Toxic relationships) نوعی از ارتباطات بین فردی احساسی و جنسی است که در آن افراد دچار تخریب هویت، استرس، اضطراب، مشکلات و بیماری های روحی و روانی، عدم اعتماد بنفس و حتی خودخواهی مفرط می شوند.

نکته اول اینکه باید بدانیم رفتارها دقیقا مشابه یک سری بیماری ها بسیار مسری و واگیردار هستند، تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده، برای مثال به محض اینکه هم کلاسی های شما در یک کلاس خمیازه می کشند شما هم شروع به خمیازه کشیدن می کنید!

به همین ترتیب در هر رابطه، رفتار طرف مقابل شما به طرزی شگفت انگیز سبب تغییر رفتار و شخصیت شما خواهد شد که اصطلاحا به آن “خمش عشقی” می گویند! البته اگر درگیر یک رابطه سمی یا ازدواج سمی شوید این خمش عشقی به مراتب بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

 

عشق دوست

 

تحقیقات بسیار زیادی نشان دهنده این موضوع هستند که خمش عشقی بصورت روزمره و مداوم تاثیر بسزایی در الگوبرداری رفتاری شما از عشقتان دارد.

روزی بنام روز عشق یا اصطلاحا همان ولنتاین وجود دارد که مردم دنیا هر ساله این روز را جشن می گیرند ولی اگر انتخاب شما یک رابطه سمی و مهلک باشد دراینصورت خمش عشقی هر روز یک رابطه را به عزا و سوگواری تبدیل می کند و بدتر اینکه تا آخر عمر فرد، تاثیرات رفتاری، احساسی و ذهنی خمش عاطفی ناشی از یک رابطه نادرست ماندگار خواهد بود.

آقای دکتر کریتزر مدیر دپارتمان سلامت دانشگاه مینسوتا سخنی زیبا دارد که می گوید:”روابط سالم به ما کمک می کنند تا خودمان باشیم، باعث می شوند تا ما رشد کنیم و فرد بهتری باشیم”، البته به عقیده بنده بهتر است بگوییم:” روابط باعث می شوند که ما همینی که هستیم باشیم” یعنی ما ساخته شده روابطمان هستیم، تا این اندازه روابط ما می توانند در ساخت هویت و شخصیت ما تاثیرگذار باشند!

شکست عشقی

بطور کلی می توان گفت که شکست عشقی یا همان شکست عاطفی جزو بیماری های مغز و اعصاب طبقه بندی نمی شود و زمانی مشکل ساز است که فرد را دچار اختلالات عصبی کند ولی خمش عشقی می تواند بسیار شکننده تر و آسیب زننده تر از شکست های عشقی باشد.

بسیاری از افراد این دسته به افسردگی مبتلا می شوند.

 

افسردگی جوان

زمان ممکن است باعث درمان و التیام ناشی از زخم های شکست عشقی شود ولی خمش های عشقی بسختی درمان پذیرند بدلیل اینکه هر روزه در رفتار و گفتار و کردار ما تکرار می شوند و جزئی از ما می شوند شاید هم درست تر باشد که بگوئیم “ما جزئی از آن رفتارها می شویم”

خمش عشقی یعنی اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم بخشی از وجودمان را در طرف مقابل جا می گذاریم و متقابلا طرف مقابل هم بخشی از وجودش را در ما به یادگار می گذارد.

اشتراک احساسات سبب نوعی اشتراک رفتاری می شود که این رفتار هم می توانند به خودی خود برای ما مشکل ساز باشند و هم می توانند بصورت غیر مستقیم در بلند مدت یا کوتاه مدت سبب ایجاد و یا تشدید مشکلات و اختلالات روانی ما شوند.

شکست عشقی فقط یکبار در طول یک رابطه ممکن است اتفاق بیوفتد ولی هر لحظه از یک رابطه متاثر از خمش عشقی است.

خمش عشقی ناشی از مسری بودن رفتار است خصوصا نسبت به کسانی که بیشتر دوستشان داریم و بیشتر سعی می کنیم تا به آنها از نظر رفتاری و افکاری و احساسی نزدیکتر شویم.

افراد بیشتر از شکست عشقی خود ناراحت هستند ولی از خمش عشقی خود بی اطلاع هستند و خمش عشقی می تواند به مراتب شکننده تر از شکست عشقی و عاطفی باشد.

راه های درمان شکست عشقی:

 

به خودتان بگویید که تمام می شود:

چون واقعا همینگونه است و زمان همه چیز را در خود حل خواهدکرد.

خودتان را مشغول فعالیت های فیزیکی کنید:

 

ورزش دونده

 

برای مثال می توانید در یک باشگاه ورزشی عضو شوید، فعالیت های ورزشی به ما کمک می کنند تا تمرکز خود را بر مسائلی بیرون از وجود خودمان معطوف کنیم.

خودتان را مشغول نگه دارید:

فرورفتن در خود، احساس گناه و فکر کردن زیاد اصلا خوب نیست سعی کنید در این روزها با انجام کارهای مختلف خودتان را سرگرم نگه دارید.

آموختن یک مهارت جدید:

یادگیری که مهارت جدید مثلا زبان انگلیسی یا نقاشی یک چالش محسوب می شود، هم فضای جدیدی را تجربه می کنید و هم به شما کمک می کند تا توجه شما بیشتر از درون به محیط بیرون باشد.

سفر:

 

مسافر مهاجر

 

رفتن به مکان های جدید هم به شما کمک می کند تا شادتر شوید و هم نگرش بهتری نسبت به زندگی و آینده داشته باشید.

افراد جدید را ملاقات کنید:

علاوه بر بهبود حال شما ملاقات افراد جدید کمک می کند تا ذهن خود را درگیر حرفها و نگرش های آنها کنید و برای ترمیم احساسی و عاطفی شما بسیار موثر است.

مشاوره بگیرید:

 

مشاوره روانشناسی

 

مشاوره گرفتن بعد از شکست عشقی سبب می شود تا شما مسالتان را با فرد درست در جای درست مطرح کنید و همه اتفاقات درست برایتان پیش بیاید می توانید از دفاتر برتر کانون مشاوران ایران کمک بگیرید.

هیپنوتیزم شوید:

برای پاک شدن ضمیر ناخودآگاه شما استفاده از هیپنوتیزم و هیپنو درمانی می تواند راهکاری سریع برای فراموشی عشق از دست رفته تان باشد.

روش های جلوگیری از تاثیرات منفی خمش عشقی:

اولین راه وارد نشدن در هیچ رابطه احساسی است که از دست کمتر انسانی ساخته است و دومین راه انتخاب درست رابطه های احساسی و عشقی و شناخت رابطه های سمی و وارد نشدن به اینگونه روابط است که در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد.

در عصر تکنیکهای تصویری و فوتوشاپی یا بهتر بگوییم “حقه های تصویری” و عملهای زیبایی به ۱۸۰۰ روش مختلف و ظاهری زیر تیغ جراحی و ظاهری در حال تغییر، لطفا چشمانتان را ببندید و کورکورانه فرد مورد نظرتان را انتخاب کنید، بله با چشمان بسته، رفتار، کردار، میزان تحصیلات و شخصیت طرف مقابلتان را ارزیابی و شناسایی کرده و بعد از آن چشمانتان را باز کنید و به خصوصیات ظاهری فرد توجه کنید.

 

عشق و محبت زناشویی

عشق شما تاثیر بسیار بسیار زیادی بر شما خواهد داشت و اگر وارد یک رابطه سمی شوید شما را نابود خواهد کرد ، همانگونه که یک نیلوفر در طول زندگی به دیگر گیاهان تکیه می کند، افراد (خصوصا تیپ های شخصیت وابسته) تاثیر بسیار زیادی از شریک احساسی و عشقیشان می پذیرند، بجای صرف وقت در شبکه های اجتماعی و انتخاب خوش سیماترین فرد بدردنخور برای شما بدنبال افرادی باشید که در موضوعات اجتماعی مورد علاقه شما فعالیت دارند این راه بهتری برای انتخابی درست تر است، اینگونه افراد معمولا با شما همسان تر و نزدیکتر هستند و به اصطلاح شما را بیشتر می فهمند و بیشتر دوست دارند!

 


اخبار زندگی|شکست عشقی

http://etebarenovin.ir/142853

منبع نمناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *