زندگی 145623

یکشنبه، ۲۴ شهریور ۹۸ - ۰۱:۰۹

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

یکی از راه های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه ایجاد انگیزه و شور وشوق در آنها است.

دانش آموز مدرسه

علاقه مند کردن کودک به مدرسه

شما را در این بخش با علاقه مند کردن کودک به مدرسه آشنا خواهیم کرد.

فرق نمی‌کند در چه سن و سالی باشی، وقتی صدای قدم‌های پاییز در کوچه‌ها طنین‌ می‌اندازد، بی‌اختیار خاطرات شیرین روزهای مدرسه و شیطنت‌های پشت میز و نیمکت در ذهن یادآور می‌شود. این روزها برای بعضی شیرین و برای برخی دلهره آور است؛ چون با پایان شهریورماه و نزدیک شدن فصل هزار رنگ، دانش‌آموزانی هستند که هنوز دوست ندارند پاییز از راه برسد! آن‌ها علاقه‌ای نسبت به رفتن مدرسه ندارند و لحظه لحظه‌های روزهای پایانی تابستان را با بی‌میلی می‌گذرانند! در این نوشتار نکاتی جهت علاقه مندی کودکان به مدرسه بیان می‌گردد

چگونه فرزندم را به مدرسه علاقه‌مند کنم؟

معلم مدرسه

همچنین با معلمش درباره روش‌هایی که ممکن است نظر او را نسبت به مدرسه عوض کند، صحبت نمایید. در حقیقت با کار گروهی می‌توان، بی علاقه گی دانش آموز را درباره مدرسه کم کرد؛ از جمله تشویق‌های معلم، داوطلب شدن کودک برای انجام امور کلاس، زنگ تفریح و حتی اختصاص دادن ساعتی در هر هفته جهت صحبت کردن مدیر مدرسه با شاگردان. بنابراین، شما هم به عنوان والدین برای انجام کارهای مدرسه همراه فرزندتان داوطلب شوید. این کار به دانش آموزان نشان می‌دهد که تحصیل مقوله‌ای ارزشمند است. با استفاده از چنین روش‌هایی کودکان دیگر نسبت به رفتن مدرسه بی علاقه نیستند و روز به روز احساس رضایت بیشتری خواهند داشت.

راهکارهایی برای رفع مشکل مدرسه نرفتن کودکان

۱- حرف های مثبت در مورد مدرسه بزنید.

۲- اگر قرار است در مدرسه برنامه خاصی اجرا شود (جشن، اردو) در تقویم علامت گذاری کنید.

۳- در مورد بی علاقگی کودکان به مدرسه با معلمش صحبت کنید.

۴- کودک خود را تشویق کنید دوستان جدیدی پیدا کند.

۵- غر زدن کودک را نادیده بگیرید در عوض نظرات مثبت و اشتیاق کودک را به مدرسه رفتن تشویق کنید و به او پاداش دهید.

۶- در روزهای تعطیل با کودکتان به مدرسه بروید. دیدن مدرسه در ساعات تعطیلی می ­تواند کمک خوبی باشد تا در زمان هایی که مدرسه پر از دانش آموز است.

۷- در مورد علل نرفتن به مدرسه جستجو کنید و کودک را تشویق کنید تا تمام خبرها و اتفاقاتی که باعث شده از مدرسه دوری کند را به شما بگوید.

۸- با مسئولان مدرسه هماهنگ کنید که در ابتدای سال تحصیلی جدید به مدت کوتاهی به کودکتان توجه کنند.

۹- روشی را برای جایزه دادن مرتب و رسمی پایه گذاری کنید. به فرزندتان در ازای کارهای مفیدش برای مرتب رفتن به مدرسه، امتیاز دهید.

برای مدرسه نرفتن شرایط خاصی تعیین کنید

تب کودکان

برای مثال فرزندتان باید تب بالای ۵/۳۸ داشته باشد. علائمی از ناخوشی را داشته باشد.اگر کودک مریض است باید در رختخواب بخوابد. ممکن است این سوال مطرح شود که اگر ناخوشی کودکمان با رفتن سرویس مدرسه به طور عجیبی ناپدید شد چه باید کرد؟ ترتیبی بدهید که آن روز به کودک خوش نگذرد و اجازه بازی کردن و تفریح را به او ندهید برای او مکانی مناسب حال بیمار ایجاد کنید، مثلا غذاهای مناسب یک بیمار را به او بدهید.

ایجاد انگیزه در کودک

اسباب بازی

تصور کنید در مقابل رودخانه خروشانی ایستاده اید و افرادی به زور شما را وادار کنند که از آن رودخانه عبور کنید. بعید به نظر می­رسید آنها بتوانند شما را وادار به این کار کند ولی اگر در آن طرف رودخانه “گنجی” به شما نشان داده شود به هر سختی که باشد تلاش می­کنید و خود را به هر آب و آتشی می­زنید و بدون هیچ زور و اجباری خود را به آن طرف رودخانه می­رسانید.

هدف از مدرسه رفتن کودکان چیست؟

آیا هدف اول از مدرسه رفتن کودکان، پیدا کردن احساس تعلق و علاقه کودکان به این مکان است به گونه ای که اگر یک روز مجبور شدند مدرسه نروند، دلشان برای مدرسه تنگ بشود یا این که هدف اول، تبدیل کردن کودکان به دانشمندان کوچک همه چیز دان است تا آن جا که میزان مطالب آموزشی از حد توان آن ها فراتر می رود و مدرسه را به محلی تبدیل می کند که جز اضطراب، نگرانی و توقعات فراتر از توان چیزی را برای آن ها تداعی نمی سازد؟

دانش آموز مدرسه

البته ممکن است این موضوع به ذهن برسد که چطور شاگردان ممتاز می توانند و اگر میزان مطالب آموزشی فراتر از توان است، چطور آن ها توانش را دارند؟ پاسخ جز این نیست که تفاوت های فردی از جمله ۴۶ کروموزوم متفاوت تا تجربه محیط خانوادگی و اجتماعی متفاوت این جا هم دست به کار است و در مؤلفه های مختلفی ازجمله هوش نقش ایفا می کند.

مدت خداحافظی را کوتاه کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات والدین این است که زمان خداحافظی با فرزندشان را بیش از اندازه کش می‌دهند. حتی اگر فرزندتان پیش از رفتن به مدرسه گریه کرد، سعی نکنید با بغل گرفتن‌های متناوب وی را از رفتن به مدرسه منصرف کنید. دیگر زمان آن رسیده است که به معلمان کودک خود اعتماد کنید.

 


اخبار زندگی | مدرسه | کودک

http://etebarenovin.ir/145623

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *