پنجشنبه، ۲۸ شهریور ۹۸ - ۰۲:۴۹

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

بررسی ها نشان می دهد دوش گرفتن در طول روز می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی های شما شود.

آب حمام

وقتی خیلی خسته هستید و حتی نمی‌توانید از جایتان بلند شوید وسوسه می‌شوید از خیر دوش گرفتن بگذرید، این‌طور نیست؟ اما باید بدانید که دوش گرفتن و حمام کردن نه تنها شما را تروتازه و شاداب می‌کند بلکه شما را سالم و تندرست هم نگه می‌دارد.

فواید دوش گرفتن:

 

۱. تنش عضلانی را کاهش می‌دهد

 

ورزش دونده

دوش گرفتن می‌تواند خیلی از مشکلات عضلانی را برطرف کند. دوش گرفتن تنش را از عضلات تحت فشار برمی‌دارد و با ریلکس کردن آن‌ها دردشان را تسکین می‌دهد، انعطاف‌پذیری عضلات را افزایش می‌دهد و خستگی بعد از تمرین و ورزش را از تن خارج می‌کند.

۲. بهبود جریان خون

فشار خون

غوطه‌ور شدن در آب، جریان خون را در بدن افزایش داده و به تغذیه‌ی سلول‌های آسیب دیده مخصوصاً در پاها کمک می‌کند. با افزایش گردش خود، فشارخون کاهش یافته و عملکرد قلب نیز بهتر می‌شود.

۳. کاهش قند خون

 

دیابت یا قندخون

طبق یافته‌های علمی، افراد دیابتی که به مدت سه هفته هر روز ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب گرم غوطه ور بودند، قند خونشان به میزان ۱۳ درصد کاهش یافته بود.

یکی از افراد شرکت کننده توانسته بود با همین روش بعد از ۱۰ روز، دوز انسولین روزانه‌اش را تقریباً ۱۸ درصد کاهش بدهد.

۴. تقویت سیستم ایمنی

نه تنها حمام آب گرم فواید زیادی برایتان دارد بلکه حمام آب سرد نیز مفید است. مطالعه‌ای نشان داد گرفتن دوش آب سرد به طور مرتب می‌تواند سیستم رگی و لنفاوی را تحریک به تولید تعداد بیشتری از سلول‌های ایمنی برای مبارزه با عفونت‌ها کند. در نتیجه احتمال بیمار شدن طی سال کمتر خواهد شد.

۵. درمان افسردگی

 

افسردگی و کم آبی

اگر مستعد افسردگی هستید پس دوش آب سرد می‌تواند واقعاً کمکتان کند. مطالعه‌ای نشان داده قرار گرفتن در معرض آب سرد منجر به فعال‌سازی سیستم عصبی می‌شود. زیرا میزان ماده‌ی شیمیایی بتا اندورفین و نورآدرنالین را در خون افزایش می‌دهد و در نتیجه از افسردگی کم می‌کند. یک دوش یا حمام آب سرد، پیام‌های عصبی الکتریکی از مغز ارسال می‌کند که موجب تأثیرات ضدافسردگی خواهد شد.

۶ کاهش استرس

 

افسردگی و فشار کار

می‌توانید با دوش گرفتن از استرس‌ها و نگرانی‌هایتان رها شوید. مطالعه‌ای در ژاپن نشان داده میزان شاخص‌های استرس (کورتیزول و کروموگرانین) در افرادی که دوش گرفته بودند بعد از ۶۰ دقیقه واقعاً کاهش یافته بود.

۷. دفع سموم

 

عطر ادکلن

فرقی نمی‌کند چقدر عطر روی خودتان اسپری کنید، اگر بدون دوش گرفتن بیرون بروید ضرر می‌کنید. اگر زیاد عرق می‌کنید، پس هرگز نباید از دوش گرفتن فرار کنید. تعریق راهی است که بدن سموم را دفع می‌کند. با روزانه دوش گرفتن، از بوی عرقتان کم شده و آب گرم، تمام سموم را از بدنتان دفع می‌کند و ضمناً باکتری‌ها و ویروس‌ها را نیز از بین می‌برد. همه‌ی این‌ها معادل کاستن از تعداد عفونت‌ها در طی سال می‌باشند.

۸. بهبود خواب

 

خواب

دوش گرفتن پیش از خواب به کیفیت خوابتان کمک می‌کند. معلوم شده در برخی از افراد، دوش گرفتن حتی می‌تواند بی‌خوابی را درمان کند.

 


سم زدایی بدن با دوش گرفتن

تاثیر دوش گرفتن در تقویت سیستم ایمنی بدن

http://etebarenovin.ir/145982

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *