یکشنبه، ۳۱ شهریور ۹۸ - ۱۱:۲۷

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

بررسی ها نشان می دهد یکی از دلایل فراموشکاری مردان خستگی بیش از حد ناشی از فشار کار است.

خیانت جنسی همسر

دو سال است که ازدواج کرده‌ام و شوهر فراموشکاری دارم و از این بابت خیلی ناراحتم و احساس می‌کنم هر چیز مرتبط به من را فراموش می‌کند و برایم خیلی عذاب‌آور شده است لطفاً بفرمایید چگونه به زندگی با همچنین شوهری ادامه دهم؟

بهتر است شما مسئله را از زاویه دید دیگری ببینید و نباید این مسئله را به‌عنوان یک مشکل زناشویی و یا ناشی از بی‌توجهی یا بی‌علاقگی همسرتان بدانید بلکه باید علت و ریشه این حواس‌پرتی و فراموش‌کاری را شناسایی کنید تا بتوانید برای رفع این مسئله اقدام نمایید.

علل ایجاد حواس‌پرتی

انجام کارهای خسته‌کننده

کارگر صنعت جوشکاری

یکی از علل فقدان تمرکز و حواس‌پرتی انجام کارهای دور از علاقه و خسته کننده است که باعث فراموشی می شود..

 افکار آزاردهنده

به‌طور حتم کار کردن در شرایطی که نگرانی وجود دارد، ساده نیست. امکان دارد مرور دائمی نگرانی‌ها و یا کلاً افکار آزاردهنده در ذهن همسرتان باعث شود که ایشان نتواند بر مسائل فعلی خود تمرکز پیدا کند.

گرسنگی

رژیم غذایی

مغز بدون تأمین سوخت مورد نیاز نمی‌تواند درست عمل کند؛ البته حواستان باشد صبحانه یکی از مهم‌ترین منابع تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدن است که نباید فراموش شود.گرسنگی سبب فراموشکاری است.

استرس و خستگی

افسردگی و کم آبی

استرس مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می‌کند که فراموشکاری یکی از آن‌هاست. البته وقتی این تأثیرات در جسم هم خودشان را نشان دهند، شرایط بدتر می‌شود؛ مثل عضلات سفت و دردناک، سردرد یا افزایش ضربان قلب.

این موارد همگی می‌توانند تمرکز فرد را از بین ببرند. علاوه بر استرس، نباید از خستگی هم غافل شد.

عوارض جانبی داروها

دارو

مصرف برخی داروها از قبیل داروهای ضدحساسیت، افسردگی و… باعث بروز مشکلاتی در حافظه خواهند شد. بنابراین لازم است اگر همسرتان داروی خاصی مصرف می‌کنند در ارتباط با عوارض آن تحقیق کنید.

کم خوابی

خواب

کم‌خوابی می‌تواند تمرکز و حافظه کوتاه‌مدت را تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین هیچ‌وقت نباید به بهانه انجام کار یا تفریح، خواب شبانه کافی -۷ تا ۹ ساعت- را نادیده گرفت.

افسردگی علاوه بر ایجاد حس ناامیدی، غمگین بودن، بی‌تفاوتی و پوچی می‌تواند تمرکز و توجه فرد را نیز مختل کند

کم‌توجهی

برخی پزشکان معتقدند حواس‌پرتی در بیشتر موارد مربوط به کم‌توجهی است و ارتباطی با بیماری مغزی ندارد. به‌طورکلی برای به یادآوردن موضوع یا انبار کردن اطلاعات بر روی حافظه، باید ابتدا آن‌ها را ضبط کرد و باید دانست که چگونه این اطلاعات را جمع‌آوری کرد.

پژوهشگران می‌گویند هنگامی‌که افراد ذهن مشغولی و استرس داشته باشند، ضبط اطلاعات در حافظه آن‌ها به بدی انجام می‌گیرد و جمع‌آوری اطلاعات نیز به همین شکل خواهد بود. عمدتاً افرادی که از حواس‌پرتی شکایت دارند، در بیشتر موارد دچار افسردگی هستند.

http://etebarenovin.ir/146189

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *