چهارشنبه، ۱۷ مهر ۹۸ - ۱۱:۲۲

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

اگر مدفوع برای مدت زمانی طولانی در روده بزرگ باقی بماند، مقدار آب جذب شده از آن افزایش یافته و موجب خشک و سفت شدن مدفوع می شود.

یبوست شکم

سفت و خشک شدن مدفوع می تواند تجربه ای بسیار ناخوشایند را برای شما رقم بزند. افراد ممکن است گاهی اوقات یا به طور مزمن با سفت شدن مدفوع و عبور دشوار آن از روده بزرگ و رکتوم مواجه شوند. ابتلا به این شرایط می تواند به بروز عوارض مختلفی نیز منجر شود.

چگونگی پیشگیری و بهبود سفتی مدفوع

برخی افراد مدفوع سفت را اغلب با ابتلا به یبوست مرتبط می دانند، اما امکان تجربه سفت و خشک شدن مدفوع بدون ابتلا به یبوست نیز وجود دارد.

چه چیزی موجب سفتی مدفوع می شود؟

گوارش

غذایی که می خورید در معده تجزیه می شود تا گوارش آن تسهیل شود. پس از معده، غذای نیمه گوارش شده وارد روده کوچک می شود تا مواد مغذی جذب شوند و پس از آن، مایع و فیبر باقیمانده راهی روده بزرگ، محل شکل گیری مدفوع، می شوند. بیشتر آب همراه غذا توسط روده بزرگ دوباره جذب می شود و مدفوع نیمه جامد و آماده برای خروج از بدن باقی می ماند. اگر مدفوع برای مدت زمانی طولانی در روده بزرگ باقی بماند، مقدار آب جذب شده از آن افزایش یافته و موجب خشک و سفت شدن مدفوع می شود.

چگونگی پیشگیری یا تسکین سفتی مدفوع

مدفوع سفت شرایطی ناخوشایند را ایجاد می کند. بر همین اساس، برای اجابت مزاج بهتر و راحت‌تر آگاهی از چگونگی پیشگیری از این شرایط اهمیت دارد.

پرهیز از برخی غذاها

غذاهای کم فیبر. فیبر برای نرم شدن مدفوع اهمیت دارد زیرا می تواند به جذب مقادیر زیاد مایع و افزایش حجم مدفوع کمک کند. از جمله خوراکی های کم فیبر که باید از آنها پرهیز کنید می توان به تخم مرغ، گوشت، پاستا، نان و برنج سفید، سبزیجات کنسروی، میوه های کنسروی، میوه های بدون پوست، و آبمیوه های بدون پالپ اشاره کرد.

غذای برنج ماهیچه

غذاهای چرب به آرامی از روده عبور می کنند و می توانند سفتی مدفوع را تشدید کنند زیرا کندی حرکت می تواند به جذب مجدد محتوای آب مدفوع منجر شود. هرچه آب بیشتری از مدفوع جذب شود، میزان سفتی و خشکی آن نیز افزایش می یابد. از جمله خوراکی های چرب که باید از آنها پرهیز کرد می توان به سیب زمینی سرخ شده، کره، بستنی، مارگارین، چاشنی های سالاد، شیر کامل و ماست پر چرب اشاره کرد.

کربوهیدرات های پالایش شده. این نوع از کربوهیدرات ها می توانند نقش چشمگیری در سفتی مدفوع داشته باشند و ممکن است به یک بی تعادلی در جمعیت باکتری های روده منجر شوند. از جمله کربوهیدرات های پالایش شده که باید از آنها پرهیز کرد می توان به کیک ها و شیرینی ها، پاستا، برنج و نان سفید اشاره کرد.

فیبرهای نامحلول. گوارش این نوع از فیبر دشوارتر است و مصرف بیش از حد آن می تواند مساله‌ساز شود. از جمله خوراکی های حاوی فیبر نامحلول می توان به گندم و سبوس اشاره کرد.

افزودن برخی غذاها به رژیم غذایی

برخی خوراکی ها می توانند به بهبود شرایط اجابت مزاج و نرم شدن مدفوع کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غذاهای سرشار از فیبر. مصرف منظم فیبر به افزایش حجم و نرم شدن مدفوع کمک می کند. مقدار مصرف توصیه شده روزانه فیبر ۲۰ تا ۳۵ میلی گرم برای فیبر محلول و نامحلول است.

اسفناج

از جمله خوراکی های سرشار از فیبر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– میوه ها و میوه های خشک شده، مانند سیب، توت ها، گلابی و آلو

– حبوبات و مغزدانه ها، مانند لوبیاها، دانه های چیا، دانه های کتان، عدس و نخود

– سبزیجات، مانند مارچوبه، بروکلی، جوانه های بروکسل، اسفناج، تره فرنگی و ذرت شیرین

غذاهای سرشار از ویتامین C. غذاهای سرشار از این ویتامین می توانند به نرم شدن مدفوع، کمک کرده و امکان عبور راحت‌تر و سریع‌تر آن از روده بزرگ را فراهم کنند. از جمله منابع غذایی خوب برای ویتامین C می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– میوه هایی مانند پرتقال، کیوی و توت فرنگی

– سبزیجاتی مانند بروکلی، فلفل و گوجه فرنگی

غذاهای سرشار از منیزیم. منیزیم به ماهیچه ها در ارائه عملکرد درست خود کمک می کند و حرکات روده را بهبود می بخشد که می تواند به دفع مدفوع از بدن کمک کند. از جمله غذاهای سرشار از منیزیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– آووکادو و سبزیجات برگدار سبز

– نان های تهیه شده از غلات کامل

– کربوهیدرات های پیچیده، مانند سبزیجات و غلات کامل

نوشیدن آب بیشتر

هیدراته نگه داشتن بدن می تواند به پیشگیری از تشکیل مدفوع سفت و خشک و عبور دشوار مدفوع، از روده بزرگ کمک کند. کم آبی بدن موجب می شود تا آب بیشتری از مدفوع جذب شود که سفت‌تر و خشک‌تر شدن آن را در پی دارد.

آب

روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید. مصرف میوه ها، نعناع و چای های گیاهی نیز می تواند به تسهیل روند گوارش کمک کند. از نوشیدنی های الکلی و کافئین‌دار نیز پرهیز کنید زیرا هر دو موجب کم آبی بدن می شوند.

استفاده از توالت در زمان نیاز

توالت

هیچگاه اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید. مدفوع، سفت یکی از نشانه های باقی ماندن طولانی مدت مدفوع، در روده بزرگ است. پس هر زمان که بدن سیگنال نیاز به استفاده از توالت را ارائه می کند، آن را نادیده نگیرید. اجابت مزاج امری طبیعی است که نباید آن را به تاخیر انداخت.

تسکین یا به حداقل رساندن استرس

افسردگی و اضطراب

استرس می تواند موجب سفت شدن مدفوع شود. پس زمانی را برای کسب آرامش اختصاص دهید. همچنین، وعده های غذایی روزانه را با آرامش بخورید زیرا به عملکرد درست دستگاه گوارش کمک می کند.

استفاده از نرم کننده های مدفوع

نرم کننده های مدفوع محصولات بدون نسخه ای هستند که به نرم شدن مدفوع و بهبود حرکات روده طی ۱۲ تا ۷۲ ساعت کمک می کنند. این محصولات میزان مایعی که روده از مدفوع جذب می کند را کاهش می دهند و از کاهش بیش از حد محتوای آب مدفوع پیشگیری می کنند. به طور کلی، استفاده از این محصولات بی خطر است، اما تنها در کوتاه مدت باید به کار گرفته شوند.

http://etebarenovin.ir/147623

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *