چهارشنبه، ۱۷ مهر ۹۸ - ۱۲:۴۰

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

آنطور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک متر مربع زمین ساختمان‌های کلنگی در تهران در طول سال‌ها با تغییرات قیمتی همراه بوده است. به عنوان مثال این خانه‌ها در نیمه اول سال ۱۳۸۲ متری ۵۵۹ هزار تومان بوده که در سال ۱۳۹۷ به متری ۷ میلیون و ۵۴ هزار تومان رسیده است؛ یعنی افزایش قیمت بیش از ۷ برابر.

بافت فرسوده

 

خانه های کلنگی برای خیلی‌ها جذاب است. چه برای آنهایی که می‌خواهند بکوبند و از نو بسازند و چه آنهایی که دنبال یک فضای نوستالژیک برای زندگی هستند. اما چیزی که برای بسیاری مهم است، قیمت این خانه‌هاست. خیلی‌ها حتی نمی‌توانند سمت خرید این خانه‌ها بروند. دلیلش هم گرانی است.

برای خرید خانه‌های کلنگی چقدر پول لازم است؟

خانه‌های قدیمی یا آنطور که در بازار معروف است، خانه کلنگی همیشه در بازار طرفدار دارد چه برای کسانی که می خواهند آن خانه ها را بازسازی کند و چه برای کسانی که مایل اند از زمین آن ها برای ساخت مجتمعی بزرگتر استفاده کنند. اما قیمت‌های این خانه ها همیشه یکسان نیست. گاهی بالا می‌رود و گاهی پایین می‌آید.

اما این افزایش قیمت یکباره و یک شبه نبوده کما اینکه در سال ۸۳ یک کاهش قیمت هم داشته است. خانه کلنگی در نیمه اول سال ۸۳ از متری ۶۱۶ به ۵۷۸ هزار تومان رسیده بود. البته این کاهش قیمت در سال بعد جبران شد و قیمت‌ها به روال قبل بازگشت.

 

بافت فرسوده

 

اما بیشترین جهش قیمتی را می‌توان در سال ۸۵ تا ۸۶ مشاهده کرد. خانه کلنگی در نیمه دوم سال ۸۵ به متری ۹۲۹ هزار تومان رسیده بود که شش ماه بعد و در نیمه اول سال ۸۶ به متری ۱.۶ میلیون تومان رسید.

بازه دیگری که قیمت‌ خانه کلنگی افزایش بالا را تجربه کرد، سال ۱۳۹۱ بود. در نیمه اول سال ۱۳۹۱ قیمت هر متر خانه کلنگی ۲.۳ میلیون تومان بود که در نیمه دوم دو برابر شد و به ۴.۱ میلیون تومان افزایش یافت.

البته نباید فراموش کرد که این قیمت‌ها مربوط به آمار رسمی مرکز آمار است. خیلی‌ها معتقدند قیمت خانه کلنگی خیلی بالاتر از این قیمت‌هاست.

دلال‌های مسکن عامل اصل نوسانات قیمت

در بسیاری مواقع، دلال‌های مسکن خودشان عاملی برای نوسانات قیمتی در بازار مسکن هستند.

 

بافت فرسوده

 

چرا که ممکن است صاحبان خانه های کلنگی به دنبال فروش با قیمت‌های منطقی‌تری باشند اما وقتی پای دلال در میان باشد، یا ارزان می‌خرند و گران می‌فروشند و یا معامله را با قیمت بالاتری نهایی می‌کنند تا سهمی هم برای خودشان داشته باشند.

اما همه این قیمت‌ها متوسط قیمت در شهر تهران و مربوط به بازار رسمی است. قیمت در بازار غیررسمی فراتر از این ارقام است.

http://etebarenovin.ir/147646

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *