سه شنبه، ۳۰ مهر ۹۸ - ۱۲:۴۶

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

سیگار می تواند پوست را در هر جای بدن تحت تاثیر قرار دهد. آسیب به الیاف آلاستین می تواند منجر به تضعیف و افتادگی پوست گردد.

سیگار

تاثیرات منفی سیگار بر روی پوست، دهان، چشم ها و دندان از این قرارند:

ناهمواری پوست:

سالمند سالخورده

سیگار کشیدن روی رگ های خونی اثر می گذارد، رگ هایی که اکسیژن و مواد مغذی را به کل بدن می رسانند. موقعی که پوست از نظر این مواد مغذی محروم می شود، حتی در سنین پایین تغییراتی در آن ایجاد می گردد. افراد سیگاری اغلب رنگ پریده هستند.

افتادگی و چین و چروک پوست:

دود تنباکو حاوی بیش از ۴ هزار ماده شیمیایی سرطان زا است. این مواد همچنین به کلاژن و آلاستین دو جزء اصلی پوست آسیب می رسانند. حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سیگاری های دست دوم نیز می توانند این ضایعات پوستی را تجربه کنند؛ یعنی افتادگی و چین و چروک های عمیق پوست.

تضعیف و افتادگی پوست:

پوست صورت

سیگار می تواند پوست را در هر جای بدن تحت تاثیر قرار دهد. آسیب به الیاف آلاستین می تواند منجر به تضعیف و افتادگی پوست گردد از جمله سینه و بازوها.

لکه ها روی ناخن و انگشتان:

ناخن گیر

توتون و تنباکو منجر به بروز لکه هایی روی ناخن ها و پوست دست می شود. این اتفاق می تواند ناشی از سیگار کشیدن مزمن باشد. خوشبختانه بعد از ترک سیگار این تغییرات محو می شود.

ریزش مو:

ریزش مو

سیگار می تواند منجر به فرایند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم تر می گردد. برخی تحقیقات نشان می دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع تر است.

پسوریازیس:

افراد سیگاری در معرض این بیماری پوستی ناخوشایند و ناراحت کننده هستند. پسوریازیس اغلب منجر به ضخامت و پوست فلس دار در آرنج، سر، دست، یا پا می شود.

بهبود ظاهر بعد از ترک:

سیگار

بعد از این که شما سیگار را ترک می کنید، جریان خون بهبود می یابد در نتیجه پوست شروع به دریافت اکسیژن بیشتر می کند. دندان ها نیز ممکن است سفید تر شوند ضمن این که لکه های انگشتان و ناخن ها نیز با ترک سیگار کم رنگ تر می شود.

هر زمان که سیگار را ترک کردید، برای مقاومت در برابر نشانه های پیری پوست می توانید از کرم های موضعی و حاوی آنتی اکسیدان برای بهبود ظاهر پوست استفاده کنید. استفاده از کرم های ضد آفتاب هنگام خروج از منزل برای شما بسیار ضروری است. برخی پزشکان نیز توصیه می کنند برای از بین بردن نشانه های پوستی ناشی از سیگار، از روش های درمانی لیزر و لایه برداری پوست بهره ببرند.

http://etebarenovin.ir/148562

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *