سه شنبه، ۳۰ مهر ۹۸ - ۰۶:۵۵

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

معاون وزیر جهادکشاورزی، در ابتدای ماه‌جاری اعلام کرد: یکسال زراعی گذشته و از مناسب‌ترین سال‌های تولید گندم بود و بیش از ۱۴ میلیون تن از این محصول در کشور تولید شد.

گندم کشاورز

 

سرنوشت این گندم‌ها که با نام “گندم‌های سرگردان” معروف شده‌اند نامشخص است، برخی می‌گویند گندم‌ها سرگردان همچنان در انبار‌ کشاورزان یا دلالان هستند و برخی دیگر می‌گویند خوراک دام و طیور شده‌اند.

در این میان کارشناسان معتقدند سرنوشت این گندم‌ها هر چه باشد نباید اجازه داد که سر از کارخانه‌های آرد درآرود و یا با گندم‌ها سال زراعی جدید اختلاط شوند چرا که بی‌شک آلوده هستند.

حدود ۳ میلیون تن گندم تولیدی در سال زراعی ۹۷-۹۸ از مسیر خرید تضمینی خارج شد.

عباس کشاورز، در ابتدای ماه‌جاری اعلام کرد: یکسال زراعی گذشته و از مناسب‌ترین سال‌های تولید گندم بود و بیش از ۱۴ میلیون تن از این محصول در کشور تولید شد.

وی افزود: اما شرایط خرید تضمینی باعث شد تا کشاورزان رغبتی به فروش محصول خود نشان ندهند و به همین دلیل ۳ میلیون تن گندم در انبارها مانده است.

 

گندم کشاورز

 

به رغم اعلام معاون وزیر جهادکشاورزی درباره انبار همگی ۳ میلیون تن گندمی که به دولت فروخته نشد اگر فرض را بر این بگذاریم که حدود یک میلیون تن آن به مصراف دیگر رسیده باشد همچنان ۲ میلیون تن گندم در انبارها وجود دارد که می‌تواند به طرق مختلف به شبکه مصرف مردم نفوذ کند.

گندم‌های که با اطمینان می‌توان که عمده آن‌ها شرایط نگهداری مناسبی ندارند و افت کیفیت و بروز آفات و بیماری‌ها در آن‌ها رخ داده است.

قیمت خرید تضمینی گندم ۲هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد

یک عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی درباره گندم‌های سرگردان و نتایج نفوذ آن‌ها گفت: گندم‌های سرگردان به طمع افزایش قیمت گندم در انبارها نگهداری شده‌اند و اکنون که قیمت خرید تضمینی این محصول ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است به بازار برای مصرف عرضه خواهند شد.

علی خان‌محمدی زمان عرضه این گندم‌ها را زمان پایان خرید تضمینی گندم یعنی پایان ماه‌جاری اعلام کرد.

 

گندم کشاورز

 

او گفت: با پایان یافتن زمان خرید تضمینی گندم قیمت این محصول در بازار آزاد تا حدودی بالا می‌رود کسانی که اقدام به انبار محصول کرده‌اند آن‌ها را به بازار عرضه خواهند کرد.

خان‌محمدی دلیل دیگر اقدام به عرضه گندم در زمان عنوان شده را قیمت پایینی دانست که دولت برای خرید تضمینی گندم در سال جاری اعلام کرده است.

به اعتقاد وی هزینه انبارداری بیش از قیمت تعیین شده توسط دولت خواهد بود ضمن اینکه گندم‌های انبار شده از گزند آفات و بیماری‌ها در امان نخواهند بود.

خان‌محمدی با تاکید بر شرایط انبارداری گندم‌های سرگردان نامناسب است، افزود: اما مهمترین تهدید نه زیان گندمکاران بلکه نفوذ گندم‌های سرگردان به بازار مصرف است چرا این گندم‌ها همگی آلوده به کپک و آفت هستند و افت کیفی بسیار بالایی داشته‌اند.

وی همچین تاکید کرد که نباید امکان اختلاط گندم‌های سرگردان آلوده با گندم‌های سال زراعی جدید را نادیده گرفت.

 

کمباین گندم

 

به گفته خان‌محمدی؛‌ این احتمال نیز وجود دارد که بخشی از گندم‌های سرگردان که صاحبان آن‌ها موفق به فروششان نشده‌اند با گندم‌های سال زراعی جدید مخلوط و وارد مسیر خرید تضمینی شوند.

این عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی تنها راهکار جلوگیری از اتفاقات مذکور را نظارت دقیق دانست.

اجازه نفود گندم‌های آلوده به چرخه مصرف مردم داده نشود

خان‌محمدی گفت: برای جلوگیری از تکرار این مشکل بزرگ برای سال زراعی جدید لازم به تجدیدنظر در قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی پیش رو است.

براساس این گزارش؛ دلیل به وجود آمده مشکل “گندم‌های سرگردان” هر چه باشد در حال حاضر مهمتر از آن این است که اجازه نفود گندم‌های آلوده به چرخه مصرف مردم داده نشود چرا که روزهای پایانی خرید تضمینی نزدیک است و نفوذ گندم‌های انبار شده به بازار به زودی اتفاق خواهد افتاد.

http://etebarenovin.ir/148573

منبع ایلنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *