پنجشنبه، ۲۳ آبان ۹۸ - ۱۰:۴۶

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

براساس این آمارها تورم اجاره‌بهای مناطق شهری در فصل بهار۹۶ معادل ۴درصد بوده که پایین‌ترین میزان تورم در ۳سال اخیر محسوب می‌شود اما به‌تدریج شیب رشد این شاخص بالا رفته و در تابستان امسال به ۲۴درصد رسیده است.

مسکن

چند ماهی می‌شود که تب تورم مسکن شکسته و قیمت‌ها در این بازار در حال تثبیت و حتی کاهش هستند؛ اما بازار اجاره همچنان در حال اثرپذیری از تورم انباشته بازار مسکن است و آمارهای رسمی از رشد قیمت‌ها در این بازار حکایت دارند.

تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در فصل تابستان امسال میانگین قیمت اجاره در مناطق شهری با رشد ۶.۹درصدی نسبت به فصل بهار مواجه شده درحالی‌که تورم بازار مسکن در این دوره زمانی کاهشی بوده و به ۴.۸درصد رسیده است.

 

اجاره نامه مسکن

 

براساس عرف بازار اجاره، مبلغ رهن و اجاره واحدهای مسکونی معادل نسبتی از ارزش آن واحد مسکونی تعیین می‌شود و طبیعتاً با رشد قیمت مسکن، قیمت اجاره‌بها نیز رشد می‌کند؛ اما در دوره‌های جهش بازار مسکن، تخلیه یکباره کل تورم مسکن در بازار اجاره امکان‌پذیر نیست و به‌تدریج این اتفاق رخ می‌دهد.

 

مشاور و بنگاه املاک مسکن

 

به همین واسطه، حتی در دوره‌هایی که قیمت مسکن دچار انجماد می‌شود، همچنان رشد اجاره‌بها تا زمانی که به ارزش ذاتی موردنظر بازار برسد ادامه دارد و از آن به بعد از تغییرات نرخ تورم پیروی می‌کند. شبیه اتفاقی که در دوره قبلی رکود مسکن از اوایل دهه۹۰ تا اواسط سال۱۳۹۶ تجربه شد.

سبقت گرانی اجاره از مسکن

براساس آمارهای رسمی، قیمت مسکن از ابتدای تابستان امسال وارد روند کاهشی شده و ۵درصد افت کرده؛ اما همچنان میانگین قیمت در این فصل ۴.۸درصد بالاتر از میانگین قیمت در فصل بهار بوده است. البته اطلاعات منتشر شده از وضع بازار مسکن در مهرماه همچنان از تداوم آرامش در این بازار حکایت دارد و کارشناسان معتقدند سرنوشت غالب بازار مسکن تا پایان سال‌جاری، چیزی جز رکود غیرتورمی نیست.

 

مسکن +ساختمان

 

بر این اساس انتظار می‌رود فاصله ایجاد شده میان تورم مسکن و تورم عمومی تا حدودی تعدیل شده و شیب گرانی مسکن از شیب تورم کل یعنی از میزان تغییر قیمت مصرف‌کننده مجموعه کالا و خدمات موجود در سبد خانوارها کمتر شود.

باوجود این پیش‌بینی، حکایت بازار اجاره مسکن چیزی دیگر است؛ طبق اطلاعات مرکز آمار ایران تورم فصلی بازار اجاره از تورم مسکن سبقت گرفته و ۴۳درصد بیشتر است.

گران‌نشینی در لرستان

در فصل تابستان، میانگین نرخ اجاره در کل مناطق شهری کشور معادل ۶.۹درصد نسبت به فصل بهار رشد کرده اما این تغییر در سطح استان‌ها اختلاف فاحشی داشته است.

طبق آمارهای رسمی در تابستان امسال، تورم اجاره‌بهای مسکونی در مناطق شهری استان لرستان به ۲۳.۶درصد رسیده که ۳.۵برابر میانگین تورم اجاره در کل کشور است.

 

مسکن

 

در مقابل، استان آذربایجان شرقی، کمترین میزان تورم فصلی اجاره‌بها را در تابستان امسال تجربه کرده که معادل ۲.۷درصد، یعنی کمتر از نصف میانگین تورم اجاره کشور بوده است.

به‌عبارت‌دیگر، بررسی تغییرات فصلی شاخص اجاره‌بهای مسکونی در استان‌های مختلف نشان می‌دهد در تابستان امسال خانوارهای شهری لرستان به‌طور متوسط ۱۴.۱واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای شهری استان آذربایجان‌غربی ۱۲.۱واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره‌بها هزینه کرده‌اند.

اجاره‌نشینی ارزان در آذربایجان غربی

فارغ از اینکه تورم فصلی اجاره مسکن در استان لرستان رکورددار بوده و اجاره‌نشینان این استان در فصل تابستان بیشترین رشد قیمت را نسبت به سایر نقاط شهری تجربه کرده‌اند؛ بررسی تورم سالانه اجاره مسکن نشان می‌دهد تورم تحمیل شده به اجاره‌نشین‌های تهرانی از لرستانی‌ها بیشتر بوده است.

 

مسکن و ساختمان

 

براساس آمارهای رسمی، میانگین نرخ تورم اجاره‌بهای مناطق شهری در چهارفصل منتهی به فصل تابستان امسال نسبت به دوره مشابه پارسال ۲۴درصد بوده؛ اما در همین وضعیت، خانوارهای مناطق شهری تهران تورم ۳۳.۷درصدی را تجربه کرده‌اند.

در مقابل، اجاره‌نشین‌های مناطق شهری آذربایجان‌غربی که کمترین تورم فصلی اجاره‌بها را شاهد بودند، پایین‌ترین تورم سالانه اجاره‌بها را نیز درک کرده‌اند و این شاخص با رشد ۹.۴درصدی در ۴فصل منتهی به تابستان۹۸، با کمترین افزایش مواجه بوده است.

رشد تصاعدی اجاره‌بها

اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد رشد تصاعدی تورم اجاره‌بها از تابستان۱۳۹۶ آغاز شده و تا تابستان۹۸ با قدرت ادامه پیدا کرده است.

 

مشاور و بنگاه املاک مسکن

 

براساس این آمارها تورم اجاره‌بهای مناطق شهری در فصل بهار۹۶ معادل ۴درصد بوده که پایین‌ترین میزان تورم در ۳سال اخیر محسوب می‌شود اما به‌تدریج شیب رشد این شاخص بالا رفته و در تابستان امسال به ۲۴درصد رسیده است.

با توجه به اینکه هنوز میزان رشد شاخص تورم اجاره‌بها در۲سال اخیر فاصله معناداری با میزان رشد قیمت مسکن دارد، می‌توان انتظار داشت در فصل‌های بعدی نیز شیب رشد تورم اجاره، بالا باقی بماند تا با قیمت مسکن به تناسب برسد؛ مگر اینکه افت قیمت مسکن خودبه‌خود این فاصله را از بین ببرد و شاخص تورم اجاره‌بها نیز به تثبیت برسد.

http://etebarenovin.ir/150093

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *