پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

کارشناس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم گفت: پیش فروش سمند، پژو پارس، پژو ۲۰۷ و دنا برای سال آینده غیرقانونی است.

خودرو

 

بهزاد اشجعی کارشناس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در واکنش به اقدام ایران خودرو مبنی پیش فروش خودروهای با استاندارد یورو ۴ گفت: بنا بر ماده ۴ قانون هوای پاک، از ابتدای سال آینده شماره‌‌گذاری خودروهای یورو۴ ممنوع است.طبق ماده قانون مذکور، فروش یا پیش‌فروش خودروهایی که محدودیت انتشار آلاینده‌ها را رعایت نمی‌کنند، ممنوع است.

با این وجود گروه صنعتی ایران خودرو، اقدام به پیش‌ فروش چهار خودروئی کرده است که استاندارد محدودیت انتشار آلاینده‌ها، یعنی استاندارد یورو ۵ را ندارند.

سمند، پژو پارس، پژو ۲۰۷ و دنا استاندارد یورو ۵ را دریافت نکرده‌اند

وی در تشریح این قانون گفت: خودروهای سمند، پژو پارس، پژو ۲۰۷ و دنا، خودروهائی هستند که استاندارد یورو ۵ را دریافت نکرده‌اند. این خودروها از طرف گروه صنعتی ایران خودرو برای آذر ماه سال آتی، پیش‌ فروش می‌شوند، این درحالی است که رعایت استاندارد یورو ۵ برای خودروهایی که در سال آتی پلاک‌گذاری خواهند شد، اجباری شده است.

 

خودرو

 

اجازه نمی‌دهیم این خودروها پیش‌فروش شوند

اشجعی اظهار کرد: ما اگر مطمئن بودیم که حتی در آینده، این خودروها می‌توانند، استاندارد یورو ۵ را پاس کنند، با سهولت بیشتری برخورد می‌کردیم، اما برای ما احتمال اینکه این خودروها بتوانند در آینده به استاندارد لازم ارتقا پیدا کنند، کم است، زیرا ایران خودرو گزارشی درباره ارتقای این خودروها به سازمان ارائه نداده است، از همین رو نمی‌توانیم اجازه بدهیم که این خودروها پیش‌فروش شوند.

از ۱۰۰ خودروی تولید داخل ۵۰ خودرو استاندارد یورو ۴ دارند

کارشناس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم در پایان گفت: متاسفانه ۵۰ دستگاه خودرو از ۱۰۰ دستگاه خودروی تولید داخل، در استاندارد یورو ۴ باقی ماند‌ه‌اند. ما برای پیش‌فروش هر کدام از این خودروها برای سال آینده مخالفت می‌کنیم.

 

خودرو پژوه

 

طبق ماده شماره ۴ قانون مصوب هوای پاک در ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ” تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون، اعلامی از سوی سازمان می‌باشد. استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا مؤثر برآلایندگی وسایل‌نقلیه از قبیل اگزوز، صافی(فیلتر) و واکنش‌ساز(کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت ‌می‌گیرد.

شماره‌گذاری انواع وسایل‌نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تأییدیه سازمان می‌باشد. سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف‌شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌نمایند، جلوگیری نماید. پیش فروش یا فروش این‌گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.

http://etebarenovin.ir/151655

منبع ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *