مسکن | مقاله 156315

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

حسن خسته‌بند

مصالح- سرامیک
متأسفانه در سه سال اخیر شاهد افزایش تدریجی قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی در کشور هستیم، در سال ۹۶ و ۹۷ به واسطه افزایش دلار قیمت مصالح بالا رفت و در سال ۹۸ نیز این روند افزایشی تداوم یافت.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی از عوامل اصلی در گران شدن مسکن است و متأسفانه هیچ نظارتی در بازار مصالح ساختمانی وجود ندارد و قیمت ها توسط دلالان و سوداگران بالا می رود.

دلالان علت اصلی افزایش قیمت تجهیزات ساختمانی را افزایش نرخ دلار و ارز اعلام می کنند، این در حالی است که اغلب مصالح ساختمانی در کشور تولید داخل بوده و نباید قیمت این محصول به واسطه افزایش نرخ ارز گران شود.

سهم بازار مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن بسیار گسترده است، از این رو قطعا کاهش قیمت مصالح موجب کاهش قیمت مسکن و رونق در بازار خواهد شد.

به طور حتم اگر دستگاه قضا و سازمان های نظارتی مانند سازمان تعزیرات حکومتی و وزارت راه و شهرسازی نسبت به مدیریت بازار مصالح ساختمانی ورود کنند، قطعا بازار مسکن به سمت تعادل و آرامش هدایت خواهد شد.

یکی از الزامات کنونی برای مدیریت بازار مسکن، توزیع عادلانه و صحیح مصالح ساختمانی میان سازندگان است، از این رو وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به ارائه و توزیع مصالح ساختمانی به صورت یارانه‌ای و با قیمت مناسب اقدام کند.

عضو کمیسیون عمران

http://etebarenovin.ir/156315

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *