پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

اعلام طرح پیش‌فروش متری مسکن در بازار سرمایه با هدف ساماندهی عرصه معاملات ملکی این پرسش را برای ساکنان مناطق حومه تهران ایجاد کرده که آیا این طرح برای حاشیه کلانشهرها کاربردی است؟

مسکن

 

این اقبال مردمی به بورس در عین حال فرصتی را هم برای سیاست گذاران فراهم آورده تا با استفاده از شفافیت در بازار سرمایه به فکر کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها در بازارهای موازی همچون خودرو و مسکن باشند.

از این رو در کنار طرح های متنوعی که دولت برای مهار قیمت ها در بازار مسکن تهیه کرده، کارشناسان بازار سرمایه طرحی را برای پیش فروش متری مسکن در بورس کالا ارایه کرده اند.

بورس کالا در حقیقت بازاری برای ارایه هر کالای قابل معامله است و در گذشته نیز کالاهای ارزشمندی پیش فروش سکه و گواهی طلا در این بازار ارایه و با استقبال خریداران مواجه شده است.

در این رابطه خرداد ماه بود که حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا از آماده بودن شرایط برای اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در این بازار خبر داد.

 

مسکن

 

به اعتقاد وی، در قالب این طرح قرار است به ابزاری در بورس کالا برسیم که پس‌انداز مردم را افزایش دهد؛ برای مثال فردی که می‌خواهد در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند به طور مستقیم با ورود به معاملات متری مسکن در بورس کالا، هر چند اندک در ملک سرمایه‌گذاری کند.

در این رابطه برخی کارشناسان مسکن نیز با استقبال از این طرح معتقدند که اگر این اتفاق رخ دهد، بویژه در عرصه انبوه سازی تحولات جدیدی را در بازار مسکن رقم خواهد زد.

راه اندازی بورس املاک در دست طراحی است

البته این طرح هنوز نهایی نشده و به تازگی حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفته «راه اندازی بورس املاک در دست طراحی است که پس از ارایه، سازمان این طرح را مورد بررسی قرار خواهد داد».

در کنار گمانه زنی های کارشناسان برای مزیت ها و معایب این طرح، این پرسش مطرح است که پیش فروش متری مسکن تا چه میزان برای مناطق حاشیه ای و حومه ای کلانشهری چون تهران کاربرد دارد؟

این موضوع از آنجا اهمیت دارد که بیش از یک سوم جمعیت ساکن در استان تهران ساکن مناطق حومه ای شهر تهران است و با رشد قیمت زمین و مسکن در ماههای اخیر، انتظار می رود سکونت و خرید مسکن در این نواحی نیز رشد یابد.

 

مسکن

 

با این حال با توجه به کمبود زمین در شهر تهران، اینکه انبوه سازان برای ساخت و ساز نواحی حومه ای پایتخت را برای ساخت مجتمع های مسکونی انتخاب کنند، دور از انتظار نیست و از این رو می توان تصور کرد که در صورت اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در بورس، اقبال برای مناطق حومه ای تهران کم نباشد.

به عقیده فعالان بازار سرمایه تبدیل کردن دارایی‌ها و کالاها به اوراق بهادار از جمله اقداماتی است که امکان سرمایه گذاری آسان آحاد جامعه بر دارایی‌های مختلف را فراهم و بازاری شفاف همراه با کشف روزانه قیمت‌ها را ایجاد می‌کند و در حوزه مسکن نیز طرح فروش متری در بورس کالا به خانه دار شدن مردم و حفظ ارزش سرمایه آن‌ها همسو با نوسانات قیمت مسکن کمک خواهد کرد.

http://etebarenovin.ir/162758

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *