پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

قیمت‌ کالاهای اساسی در چند ماه گذشته در سایه عدم نظارت صحیح بر بازار به‌صورت چراغ خاموش افزایش یافته است و برخی از تولیدکنندگان قیمت کالاهای تولیدی خود را در ماه‌های گذشته در چند مرحله افزایش داده‌‌اند و در بعضی موارد شاهد تغییر هفتگی و ماهانه قیمت‌ها بوده‌ایم.

لبنیات

 

قیمت‌ کالاهای اساسی در چند ماه گذشته در سایه عدم نظارت صحیح بر بازار به‌صورت چراغ خاموش افزایش یافته است و برخی از تولیدکنندگان قیمت کالاهای تولیدی خود را در ماه‌های گذشته در چند مرحله افزایش داده‌اند و حتی در بعضی موارد شاهد تغییر هفتگی و ماهانه قیمت‌ها بوده‌ایم و این در حالی است که نظارت صحیحی نیز بر بازار وجود نداشته و هم‌چنان شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.

با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و هم‌چنین تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار و کسب‌وکارها، قدرت خرید مردم نسبت به گذشته کاهش محسوسی داشته و در کنار آن افزایش لحظه‌ای و چند مرحله‌ای قیمت‌ها در ماه‌های اخیر، سبب سردرگمی مردم شده ‌است.

نرخ لبنیات چرب‌تر شد

انواع فرآورده‌های لبنیاتی از آن دسته از محصولاتی است که با تغییرات هفتگی و لحظه‌ای قیمت‌ها مواجه بوده و شرکت‌های لبنی با وجود افزایش چندباره نرخ محصولات خود در ماه‌های اخیر، در حالی هم‌چنان مصرانه به افزایش قیمت محصولات خود اقدام می‌کنند که ستاد تنظیم بازار اخیراً مجوز افزایش قیمت ۲۲ تا ۲۸ درصدی ۱۰ قلم انواع فرآورده‌های لبنیاتی را صادر کرده که تولیدکنندگان به این افزایش قیمت راضی نبوده و در حال حاضر قیمت برخی از محصولات لبنیاتی بالاتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار عرضه می‌شود و هم‌چنان شاهد افزایش قیمت برخی از فرآورده‌های لبنی در بازار هستیم.

 

لبنیات

 

افزایش خزنده قیمت شیر و لبنیات در ماه‌های اخیر تا به حدی رسیده است که به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و وضعیت نامناسب اقتصادی شاهد حذف برخی از فرآورده‌های لبنی از سبد خانوار مصرفی اقشار کم درآمد جامعه هستیم و این در حالی است که لبنیات و شیر یکی از مهم‌ترین مواد غذایی در سلامتی جسم بوده و نباید این محصولات از سبد خانوار حذف شود.

طبق اعلام ستاد تنظیم بازار قیمت یک لیتر شیر بطری کم‌چرب ۱.۵ درصد چربی ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، شیر بطری نیم‌چرب ۲ درصد چربی ۵ هزار و ۹۰۰ تومان، شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی ۴ هزار تومان، ماست کم‌چرب ۱.۵ درصد ۹۰۰ گرمی ۶ هزار و ۳۰۰ تومان، ماست پرچرب ۳ درصد چربی ۹۰۰ گرمی ۷ هزار و ۳۰۰ تومان، پنیر ۴۰۰ گرمی نیز ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شده است و قیمت‌های بالاتر از این تخلف محسوب می‌شود.

 

لبنیات شیر

 

افزایش بالاتر از قیمت مصوب تنظیم بازار!

این قیمت‌های اعلامی از سوی ستاد تنظیم بازار برای انواع محصولات لبنی در حالی است که در برخی موارد شاهد افزایش بیش از حد مجاز (۲۸ درصدی) بوده‌ایم به طوری‌که هم‌اکنون برخی از شرکت‌های لبنی ماست کم‌چرب که پیش از این به قیمت ۵ هزار تومان به فروش می‌رسید را به قیمت ۷ هزار تومان عرضه می‌کنند و در کنار آن پنیر ۴۰۰ گرمی نیز به قیمت ۱۱ هزار تومان به فروش می‌رسد و موارد مشابه دیگری نیز از عدم رعایت قیمت مصوب در برخی از محصولات لبنی مشاهده می‌شود.

اما در کنار افزایش قیمت محصولات لبنی در روزهای اخیر شاهد افزایش یک‌باره قیمت برخی دیگر از مواد غذایی نیز هستیم برای مثال رب گوجه‌فرنگی که در ابتدای سال به قیمت ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شد هم‌اکنون با قیمت ۱۵ هزار تومانی عرضه می‌شود و در کنار آن محصولاتی هم‌چون تن‌ماهی، چای، روغن مایع، روغن نباتی، ماکارونی، نوشابه و … نیز با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند.

 

لبنیات شیر

 

قیمت برخی از شرکت‌های تولیدی این محصولات به صورت ذیل افزایش یافته ‌است: ماکارونی ۷۰۰ گرمی از ۵ هزار تومان به ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، روغن مایع یک و نیم لیتری از ۸ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان، چای از ۵۸ هزار تومان به ۶۷ هزار تومان، تن ماهی از ۱۶ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

گزارش از: مهران عقلمند

http://etebarenovin.ir/164904

منبع فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *