• پنج‌شنبه 24 شهریور 1401 :: 12:01

خرید لوازم تحریر و نوشت افزار خوب نکات زیادی دارد که در آن هم بودجه خانواده، هم سلامت و سلیقه کودک لحاظ می شود.

ویژگی های مهم برای خرید نوشت افزار خوب

شاید فکر کنید خریدن چهار تا مداد و پاک‌کن که این‌همه دنگ‌وفنگ و پرونده نوشتن ندارد. یک‌روز عصر دست بچه‌ها را می‌گیریم و از مغازه سر چهارراه لوازم مورد نیازشان را می‌خریم و تمام. خب همین‌جا توقف کنیم. بچه‌ها را هم ببریم همراه خودمان یا نه؟ در بازار رنگارنگ مدادها و دفترچه‌ها که هوش از سر بزرگ‌ترها می‌برد، بچه‌های کم‌سن چطور باید لوازم مناسب سن‌شان را انتخاب کنند؟

چیزی که نوشت افزار دبستانی‌ها را از دبیرستانی‌ها جدا می‌کند، صرفا رنگ و طرح‌شان است یا باید حواس‌مان به شاخصه های دیگری هم باشد؟ دانش‌آموزها یک سوم روزشان را در مدرسه سپری می‌کنند و ساعت‌های زیادی از زمان حضور در منزل را هم مشغول درس و مشق‌اند؛ بنابراین مداد و خودکار در دست آن‌ها حکم ابزار و ادوات شغلی را دارد در دست بزرگ سال‌ها. بی‌کیفیت و نامناسب بودن این ابزارها می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

برای همین در پرونده امروز، نگاهی داریم به چندوچون خریدن نوشت افزار.

یک فروشنده باتجربه صنف نوشت افزار، ویژگی های دفتر، مداد، پاک کن و کیف استاندارد را توضیح می دهد.

کیفیت مهم تر از ظاهر!

هنگام خرید نوشت‌افزار باید ویژگی‌هایی را درنظر گرفت تا مشکلی برای دانش‌آموزان و دانشجویان پیش نیاید. مهندس «امیرحسین لعلیانی» که سال‌هاست خانوادگی در کار طراحی و فروش نوشت‌افزار است، به‌طور خلاصه مواردی را برای شناخت ویژگی‌ها و انتخاب لوازم‌تحریر استاندارد توضیح داده است. به‌یاد داشته‌باشید که نوشت‌افزار ایرانی نه‌تنها دست‌کمی از مشابه خارجی‌اش ندارد که حتی از بیشتر اجناس خارجی هم باکیفیت‌تر و درعین‌حال ارزان‌تر است.

دفتر چسبی نخرید

دفترها سه نوع هستند: فنری، ته‌چسب (مانند کتاب صحافی شده‌اند) و منگنه‌ای (دفاتر قدیمی). کاغذهای دفتر فنری استحکام کمتری دارد و هنگام پاک کردن، از قسمت فنر پاره می‌شود و برای پایه‌های ابتدایی توصیه نمی‌شود. دفتر ته‌چسب به‌راحتی ورق نمی‌خورد و به‌مرور از محل صحافی جدا می‌شود.

دفتر منگنه‌ای ارزان‌تر و ورق زدن، نوشتن و پاک کردن در آن راحت‌تر و برای دبستانی‌ها مناسب‌تر است. دفتر با کاغذ نازک براثر نوشتن و پاک کردن صدمه می‌بیند. کاغذ ضخیم هم صرفه اقتصادی ندارد. کاغذ استاندارد دفتر به‌اصطلاح 70 گرمی است که نه خیلی سفید است و نه خیلی کاهی. چون در دبستان با مداد مشکی می‌نویسند، دفتر خط‌آبی مناسب‌تر است و در سنین بالاتر که معمولا با خودکار آبی می‌نویسند، دفتر خط‌مشکی بهتر است.

لوازم التحریر مداد

دردسرهای مداد روزنامه ای

مدادها هم سه نوع هستند: چوبی، روزنامه‌ای و پلی‌کربنات. مداد چوبی همان مداد اصیل و قدیمی است که برای تولیدش متاسفانه درخت قطع می‌شود. مداد روزنامه‌ای که مغزش با مداد معمولی یکسان است و فقط بدنه‌اش از کاغذهای باطله فشرده‌شده درست شده، قیمتش کمی ارزان‌تر است. بچه‌های ابتدایی که مداد را به دهان می‌برند، بهتر است از مداد روزنامه‌ای استفاده نکنند. مداد پلی‌کربنات هم از مواد شیمیایی درست شده که هم سبک‌تر است و هم مغزش با دو نوع دیگر متفاوت است. این مداد منعطف است و جنس بدنه آن «نانو» و «آنتی‌باکتریال» است که آلوده نمی‌شود و آلودگی را منتقل نمی‌کند. سبک‌تر و گران‌تر است ولی تراشیدن و نوشتن با آن فرقی با مدادهای دیگر ندارد. برای دانش‌آموزان دبستانی مداد با بدنه مثلثی بهتر است چون هم راحت‌تر در دست بچه می‌نشیند و هم انگشت اش مانند دانش‌آموزهای قدیم پینه نمی‌بندد.

پاک کن فانتزی نخرید

گذشت آن زمانی که پاک‌کن‌های فانتزی خوب پاک نمی‌کردند و به‌اصطلاح کلکسیونی بودند یا پاک‌کن‌های مثلثی زود می‌شکستند. الان همه پاک‌کن‌های بازار خوب پاک می‌کنند و سالم می‌مانند، مگر این‌که مدت زیادی مانده باشند. پاک‌کن‌ها دو نوع بدون براده و با براده هستند که تفاوتی با هم ندارند. باید به‌یاد داشت که هیچ پاک‌کنی جوهر خودکار را پاک نمی‌کند. پاک‌کن‌های قدیمی که یک سر قرمز و یک سر آبی داشتند و به‌اصطلاح خودکار را هم پاک می‌کردند، در اصل از حجم کاغذ برمی‌داشتند، چون جوهر خودکار به الیاف کاغذ نفوذ می‌کند. این ترفند را از من به یادگار داشته باشید که برای پاک کردن جوهر خودکار، روی متنی که با خودکار نوشته‌اید، با مداد بنویسید و بعد با پاک‌کن معمولی آن را پاک کنید. نتیجه را خودتان خواهید دید!

مدادتراش مخزن دارها بهترند

مدادتراش‌های امروزی مثل لاکی‌های قدیمی نیستند که براثر تراشیدن مدادهای سفت، بشکنند و بچه‌ها طرفدار بدنه فلزی باشند. الان مدادتراش‌ها مخزن‌دار، دوقلو و سه‌قلو هستند که مدل مخزن‌دار برای دانش‌آموزان پایه‌های پایین‌تر توصیه می‌شود تا تراشه‌های مدادشان پخش نشود. تراش‌های رومیزی هم چون مصرف مداد کمتر شده است، این روزها کمتر مورداقبال هستند که البته دیگر ژاپنی نیستند و همه چینی شده‌اند.

لوازم آرایشی

مدادفشاری (اتود) سایز 5 بخرید

بسته به کاربرد، باید اندازه نوک آن را انتخاب کرد. سایز 3 برای کارهای گرافیکی است، سایز 5 و 7 برای دانش‌آموزان سنین پایین‌تر و سایز 9 برای سال‌بالایی‌هاست. سایز 2 میل هم داریم که مغزش همان مغز مداد است، برای ساختش درختی قطع نمی‌شود و بارها می‌توان از آن استفاده کرد که برای ابتدایی‌ها بیشتر توصیه می‌شود. این ترفندها را هم درباره کار با مدادفشاری به یاد داشته باشید تا عمر مدادتان را بیشتر کنید: مغز را یکی‌یکی داخل مداد بیندازید. مغز را از بالا یعنی درپوش داخل مداد بگذارید، نه از نوک آن. مراقب نوک فلزی مداد باشید که ضربه و فشار نخورد تا کج نشود.

خودکار ساچمه ای برای خوش خط ها

سایز 0.7 و 1 برای بچه‌ها مناسب‌تر است. توصیه می‌کنم برای شروع به نوشتن با خودکار، از خودکار بیک استفاده شود چون روان نیست، روی کاغذ سر نمی‌خورد و بچه بدخط نمی‌شود.

ماژیک و روان‌نویس نمدی نخرید

این دو را نباید سربالا و سرپایین قرار داد چون جوهر در یک سمت آن ها جمع می‌شود و باید افقی نگه داشته شود. این روزها ماژیک‌های پمپی در بازار موجود است که قابل شارژ مجدد هستند ولی صرفه اقتصادی ندارند. به اضافه این که چون نوک نمدی آن خراب می‌شود، بهتر است یک‌بار مصرف باشد و بعد از تمام شدن، دور انداخته شود.

خط‌کش ژله ای برای کلاس اولی ها

خط‌کش در سه نوع لاکی (پلاستیکی)، ژله‌ای و فلزی داریم. فلزی‌ها به‌مرور زمان دقت و عددهای‌شان از بین نمی‌رود ولی چون خطرناک‌اند برای دانش‌آموزان کم‌سن توصیه نمی‌شوند. خط‌کش ژله‌ای برای سنین پایین بهتر است چون سبک، نشکن و بی‌خطر است. پلاستیکی ارزان‌تر است ولی هم زود می‌شکند و هم عددهایش به‌مرور پاک می‌شود. خط‌کش پلاستیکی رنگ روشن بخرید تا عددها بهتر دیده شود.

جامدادی برزنتی بخرید

سه مدل جامدادی در بازار است: فلزی، لاکی و پارچه‌ای. فلزی با ضربه خوردن خراب می‌شود. پارچه‌ای پرمصرف‌ترین است و لاکی هم همان آهن‌ربایی‌های قدیم است با آپشن‌های بیشتر. بهترین جامدادی برزنتی با آستر است که مداد و خودکار سوراخش نمی‌کند و قابل شست‌وشو است.

لوازم التحریر

کیف کوله بهتر از کیف دستی

تنوع کیف از نظر ظاهر، گنجایش و قیمت، بسیار زیاد است.

به‌یاد داشته‌باشید برای سلامتی دانش‌آموزان به‌ویژه در سن کم، کوله‌پشتی مناسب‌تر است که البته نباید سنگین شود. بندهایش هم طوری تنظیم شود که به کمر و شانه‌های کودک فشار نیاورد.

قمقمه و ظرف غذا نی دار نخرید

برای خرید این موارد، به قیمت‌ها نگاه نکنید چون یک محصول بهداشتی است و حتما باید کیفیت خوبی داشته باشد.

به اصطلاح تبلیغاتی «نشکن» هم توجه نکنید چون ممکن است همه قمقمه‌ها و ظروف غذا بشکنند. درِ ظرف غذا باید به‌راحتی توسط کودک باز شود. قمقمه را هم نباید در فریزر بگذارید چون می‌ترکد. این‌ ظرف‌ها باید داخل‌شان قابل شست‌وشو باشد. قمقمه نی‌دار چون داخل نی آن به‌خوبی شسته نمی‌شود، توصیه نمی‌شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا