• چهارشنبه 12 مرداد 1401 :: 02:42

برای درمان سرطان تعداد زیادی درمان وجود دارد که بهترین و کارآمدترین آنها شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشد.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی یکی از انواع درمان سرطان است که با استفاده از داروهای شیمیایی باعث از بین رفتن تومورهای سرطانی در بدن میشوند که این داروها انواع متفاوتی دارند که تنها توسط پزشک قابلیت تجویز را دارند و هیچکدام بصورت آزاد در بازار قابل فروش نمیباشند.

سلول های سرطانی امکان این را دارند که بطور کامل در سرتاسر بدن پخش شوند و به لطف پیشرفت علم و وجود داروهای شیمی درمانی میتوان آنها را در هر نقطه از بدن که باشند به راحتی از بین برد و درمان نمود داروها به این شکل عمل میکنند که پس از آنکه وارد بدن شدند از طریق جریان خون به سرتاسر بدن رفته و در هر جا که سلول سرطانی وجود داشته باشد آن را از بین میبرند.

شیمی درمانی توسط چه افرادی انجام میگیرد؟

در ابتدای ورودتان به کلینیک توسط یک متخصص خون و انکولوژی معاینه خواهید شد و سپس با توجه به نظر پزشک باید آزمایشات و تصویربرداری هایی را برای بررسی دقیقتر محل قرار گیری تومور و نوع سرطان و میزان پیشرفت آن انجام دهید. سپس با توجه به روش درمانی میتوانید توسط یک انکولوژیست رادیوتراپی و یا یک انکولوژیست پزشکی با شیمی درمانی و یا رادیوتراپی تحت درمان قرار بگیرید.

رادیوتراپی

کدام درمان برای سرطان بهتر و مناسبتر عمل میکند؟

برای درمان سرطان تعداد زیادی درمان وجود دارد که بهترین و کارآمدترین آنها شیمی درمانی و رادیوتراپی میباشد که هر دو به یک اندازه در درمان سرطان بیماران موثر هستند و نمیتوان گفت کدام یک قوی تر از دیگری است. نوع درمان شما بیش از هر چیزی به نوع بیماری، محل قرارگیری تومور، مقدار گسترش آن و نظر پزشک شما بستگی دارد.

رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی نیز همانند شیمی درمانی یکی از اصلی ترین نوع رایج درمان های سرطان است و با استفاده از تابش پرتو به تومور سرطانی باعث از بین رفتن آن میشود. میتوان گفت رادیوتراپی در درمان سرطان یکی از بی دردترین و کم عارضه ترین درمان ها است که تا کنون به خوبی در برابر درمان سرطان موفق عمل کرده است و این روش درمان به دو روش مهم داخلی و خارجی انجام میشود.

رادیوتراپی خارجی چیست؟ و به چه روش انجام میشود؟

رادیوتراپی خارجی با استفاده از یک دستگاه که حول بدن بیمار چرخش میکند انجام میشود و اشعه را از دور به تومور سرطانی تابش میدهد و باعث از بین رفتن آن میشود. قبل از شروع درمان با این روش در ابتدا وارد مرحله شبیه سازی میشوید که در ان طرز خوابیدن شما بر روی دستگاه و نقطه تابش پرتو به بدنتان مشخص میشود. نقطه تابش با یک جوهر روی بدنتان تاتو خواهد شد تا در هنگام رادیوتراپی نقطه دقیق تابش مشخص باشد. در این روش سلول های سالم اطراف تومور سرطانی کمترین آسیب را خواهند دید.

بعد از این مرحله شما به منزل باز خواهید گشت و در مرحله بعدی رادیوتراپی شروع خواهد شد. در طول رادیوتراپی که با آمادگی قبل از آن و انجام رادیوتراپی 10 دقیقه زمان خواهد برد شما باید وارد اتاق شده و روی تخت دراز بکشید و کاملا ثابت باشید تا اشعه دقیقا به تومور سرطانی تابانده شود در طول درمان در صورتی که میخواهید با اپراتور صحبت نمایید میتوانید از دستگاه داخل اتاق استفاده نمایید آنها د رهر زمان که شما احساس ناراحتی داشتید درمان را متوقف خواهند کرد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی داخلی چیست؟

رادیوتراپی داخلی همانگونه که از نامش پیداست از فضایی نزدیکتر به تومور سرطانی انجام میشود در این روش بیمار نیاز به جراحی برای کاشت کپسول و یا دانه رادیوتراپی خواهد داشت. در داخل دانه محتویات رادیوتراپی بصورت مایع وجود دارد که در طی جراحی پزشک روی قسمت مورد نظر از بدن یک برش جزئی و کوچک ایجاد میکند و سپس دانه را در نزدیکی تومور سرطانی قرار میدهد. دارو بعد از مدتی توسط بدن دفع خواهد شد.

تفاوت رادیوتراپی و شیمی درمانی در چیست؟

رادیوتراپی و شیمی درمانی دارای تفاوت های چشمگیری با یکدیگر هستند از نامشان گرفته تا نوع درمان. رادیوتراپی با استفاده از اشعه های رادیواکتیوی مانند ذرات گاما و پروتون انجام میشود و درمان آن تابشی است و نیازی به مصرف دارو نیست و دستگاه دقیقا محل تومور را هدف قرار داده و به آن اشعه تابش میدهد و آن را از بین میبرد و یا بصورت داخلی و با جراحی کوچک انجام میشود اما در شیمی درمانی شما نیازمند تزریق ، خوردن و یا استفاده از داروهای شیمیایی میباشید.

تفاوت شیمی درمانی و رادیوتراپی

شباهت رادیوتراپی و شیمی درمانی در چیست؟

از شباهت های این دو درمان یعنی رادیوتراپی و شیمی درمانی میتوان به این موضوع اشاره کرد که هر دو تنها با یک هدف انجام میشوند و آن این است که هر دو هدفشان از بین بردن و شکست دادن سرطان در بدن بیمار است و دیگر شباهت این است که باید هر دو درمان را در کلینیک و زیر نظر پزشک انجام دهید هیچ یک از این دو درمان نیاز به بستری شدن و ماندن در بیمارستان ندارند و بیمار بعد از درمان میتواند بیمارستان را ترک نماید.

عوارض جانبی مشترک شیمی درمانی و رادیوتراپی چیست؟

هر نوع درمان حتی درمان های ساده بیماری نظیر سرما خوردگی میتوانند دارای برخی عوارض جانبی باشند که درمانهای سرطان نیز از این قائده مستثنی نخواهند بود. اما خبر خوب این است که این عوارض تا حدود سه ماه بعد از درمان از بین خواهند رفت و بدن کاملا سلامتی خود را بدست خواهد آورد. عوارض جانبی احتمالی انها عبارتند از:

 • تهوع
 • بی اشتهایی
 • تحریک پوستی
 • ریزش مو
 • اسهال
 • خستگی
 • خونریزی آسان
 • افزایش احتمال عفونت

آیا بعد از درمان سرطان با شیمی درمانی و رادیوتراپی امکان بارداری وجود دارد؟

پیش بینی میزان تأثیر شیمی درمانی و رادیوتراپی بر توانایی فرد برای باردار شدن پس از درمان دشوار است. عمل های مربوط به تخمدان ها اغلب باعث کاهش باروری می شود. بنابراین، باید در مورد احتمالات برداشتن و نگهداری تخمک قبل از درمان سرطان که می تواند توانایی بچه دار شدن را کاهش دهد، مطلع شوید. هم آقایان و هم بانوانی که برای درمان سرطان خود با شیمی درمانی و رادیوتراپی درمان میشوند در صورت تمایل برای باروری پس از درمان میتوانند از پزشک خود تقاضای فریز کردن اسپرم و یا تخمک را داشته باشند تا به راحتی و بعد از درمان نیز امکان باروری برای آنها فراهم باشد.

شیمی درمانی

 کدام یک دردناکتر است؟ شیمی درمانی و یا رادیوتراپی

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد در ابتدا از دردناک بودن درمانها واهمه داشته باشید. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید مه هیچ یک از این دو نوع درمان چه شیمی درمانی و چه رادیوتراپی دارای درد غیر تحمل نیستند و درد آنها کاملا قابل تحمل میباشد. در رادیوتراپی به هیچ عنوان تابش اشعه را احساس نخواهید کرد و تنها ممکن است صداهای دستگاه مقداری برایتان آزاردهنده باشد و در رابطه با شیمی درمانی نیز اگر بصورت تزریقی انجام شود ممکن است مقداری همراه با سوزش باشد.

برای شیمی درمانی و رادیوتراپی به کجا مراجعه کنم؟

شیمی درمانی و رادیوتراپی جز اصلیترین درمان های سرطان است که باید توسط متخصص و بدرستی انجام شود برای انجام اینکار و اطمینان از درمانتان میتوانید به کلینیک آروین اسکرینینگ مراجعه نمایید تا تمامی مراحل درمانتان زیر نظر متخصصان و فوق تخصصان انجام شود.

کلینیک آروین اسکرینینگ چه ویژگی هایی دارد؟

کلینیک آروین اسکرینینگ با دارا بودن بیش از 5 سال سابقه کار در زمینه تشخیص و درمان سرطان دارای ویژگی های برتری است که بیماران بیش از بیش تمایل دارند که در این کلینیک و توسط متخصصان درمان شوند. ویژگی های این کلینیک عبارتند از:

 • دسترسی راحت و اسان
 • دارا بودن بیش از 10 سال سابقه کار در زمینه درمان و غربالگری سرطان
 • حضور متخصصین و پزشکان فوق تخصص خون و انکولوژی
 • اولین کلینیک تخصصی شیمی درمانی
 • درمان بموقع بیماران
 • استفاده از تجهیزات بروز دنیا
 • دارا بودن آزمایشگاه و تصویربرداری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا