• یکشنبه 09 مرداد 1401 :: 01:20

سخت است که در موقع سیل در خودور باشید ولی در چنین شرایطی، قدم اول حفظ خونسردی و مدیریت بحران است.

رانندگی در سیل و رهایی از خودروی غرق شده
ممکن است در زمان وقوع سیل در خانه نباشید و هنگام رانندگی با خودرو، سیل غافلگیرتان کند. این مورد، از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین موقعیت‌های مواجهه با سیل است و این اتفاق زمانی سخت‌تر می‌شود که با خانواده در سیل و خودرو گیر افتاده باشید.

راهکارهایی هم وجود دارد که در زمان سیل و رانندگی با خودرو می‌تواند به فرد کمک کند و ما در این بخش از آن می‌گوییم.

1- اگر احتمال می‌دهید خودروی‌تان در جریان سریع آب قفل و بی‌حرکت می‌شود، معطل نکنید. فوری از خودرو خارج شوید و پیاده به سمت مناطق مرتفع بروید. تلاش نکنید تا آخرین لحظه در خودرو بمانید تا شاید آن را حفظ کنید چون جان‌تان مهم‌تر است.
2- در مناطق پرخطر خودروی‌تان را در مسیر مسیل‌ها و دره‌ها پارک نکنید تا اگر سیل جاری شد آن را با خود نبرد و باعث راه‌بندان و گسترش سیل به نقاط دیگر نشود.

3- اگر هنگام وقوع سیل و بارش‌های شدید در خیابان و داخل خودرو هستید، باید در مکانی امن خودرویتان را متوقف کنید.

4- 15سانتی‌متر کافی ا‌ست تا کف بیشتر خودروهای سواری با آب تماس پیدا کنند. همین اندازه می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل و واژگون شدن خودرو شود. پس در این قضیه هیچ‌وقت مهارت‌تان را دست‌ بالاتر از سیل نگیرید.

5- 30سانتی‌متر آب بدون شدت زیاد می‌تواند بیشتر خودروها را شناور کند و 30سانتی‌متر دیگر هم می‌تواند بیشتر خودروها را با خود ببرد. پس اگر با خطر مواجه شدید قید خودرویتان را بزنید و جان خودتان را نجات دهید.

6- هنگام رانندگی مراقب شیب و پیچ‌های جاده باشید. با دنده سنگین حرکت کنید چون در این طور مواقع، ترمزها درآب، خوب کار نمی‌کند.

7- اگر با خودرو در سیل گیر کرده‌اید سعی کنید به وسیله میله‌های پشتی صندلی از کنار قفل کودک به شیشه فشار آورده و شیشه را بشکنید.

8- در جایی توقف کنید که کاملا مسطح باشد و خطر سقوط سنگ در آن وجود نداشته باشد. همچنین مناطقی را انتخاب کنید که از کانون‌های خطر، تیرهای برق فشار قوی و سازه‌های ناامن و نیمه‌کاره داربست‌دار دور باشد.

نویسنده : مجید حسین‌زاده، اکرم انتصاری

سیلدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا