• یکشنبه 09 مرداد 1401 :: 01:20

سخت است که در موقع سیل در خودور باشید ولی در چنین شرایطی، قدم اول حفظ خونسردی و مدیریت بحران است.

رانندگی در سیل و رهایی از خودروی غرق شده
ممکن است در زمان وقوع سیل در خانه نباشید و هنگام رانندگی با خودرو، سیل غافلگیرتان کند. این مورد، از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین موقعیت‌های مواجهه با سیل است و این اتفاق زمانی سخت‌تر می‌شود که با خانواده در سیل و خودرو گیر افتاده باشید.

راهکارهایی هم وجود دارد که در زمان سیل و رانندگی با خودرو می‌تواند به فرد کمک کند و ما در این بخش از آن می‌گوییم.

1- اگر احتمال می‌دهید خودروی‌تان در جریان سریع آب قفل و بی‌حرکت می‌شود، معطل نکنید. فوری از خودرو خارج شوید و پیاده به سمت مناطق مرتفع بروید. تلاش نکنید تا آخرین لحظه در خودرو بمانید تا شاید آن را حفظ کنید چون جان‌تان مهم‌تر است.
2- در مناطق پرخطر خودروی‌تان را در مسیر مسیل‌ها و دره‌ها پارک نکنید تا اگر سیل جاری شد آن را با خود نبرد و باعث راه‌بندان و گسترش سیل به نقاط دیگر نشود.

3- اگر هنگام وقوع سیل و بارش‌های شدید در خیابان و داخل خودرو هستید، باید در مکانی امن خودرویتان را متوقف کنید.

4- 15سانتی‌متر کافی ا‌ست تا کف بیشتر خودروهای سواری با آب تماس پیدا کنند. همین اندازه می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل و واژگون شدن خودرو شود. پس در این قضیه هیچ‌وقت مهارت‌تان را دست‌ بالاتر از سیل نگیرید.

5- 30سانتی‌متر آب بدون شدت زیاد می‌تواند بیشتر خودروها را شناور کند و 30سانتی‌متر دیگر هم می‌تواند بیشتر خودروها را با خود ببرد. پس اگر با خطر مواجه شدید قید خودرویتان را بزنید و جان خودتان را نجات دهید.

6- هنگام رانندگی مراقب شیب و پیچ‌های جاده باشید. با دنده سنگین حرکت کنید چون در این طور مواقع، ترمزها درآب، خوب کار نمی‌کند.

7- اگر با خودرو در سیل گیر کرده‌اید سعی کنید به وسیله میله‌های پشتی صندلی از کنار قفل کودک به شیشه فشار آورده و شیشه را بشکنید.

8- در جایی توقف کنید که کاملا مسطح باشد و خطر سقوط سنگ در آن وجود نداشته باشد. همچنین مناطقی را انتخاب کنید که از کانون‌های خطر، تیرهای برق فشار قوی و سازه‌های ناامن و نیمه‌کاره داربست‌دار دور باشد.

نویسنده : مجید حسین‌زاده، اکرم انتصاری

سیلدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا