• جمعه 26 فروردین 1401 :: 11:38

بسیاری مدعی هستند که نوشیدن آب همراه با وعده های غذایی موجب رقیق شدن اسید معده و آنزیم های گوارشی می شود، از این رو، شرایط گوارش غذا برای بدن دشوارتر می شود.

نوشیدنی غذا

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟

برخی ادعا می کنند که مصرف نوشیدنی ها همراه با وعده های غذایی برای گوارش انسان بد است. برخی دیگر می گویند که این کار می تواند موجب تجمع سموم شده و به مسائل مختلف سلامت منجر شود.

طبیعیست که با خود فکر کنید آیا نوشیدن یک لیوان آب ساده همراه با وعده غذایی می تواند آثاری منفی به همراه داشته باشد یا این نیز تنها یک باور اشتباه دیگر است.

 

اصول گوارش سالم

گوارش معده

برای درک این که چرا برخی بر این باورند که نوشیدن مایعات در گوارش اختلال ایجاد می کند، ابتدا آشنایی با روند عادی گوارش می تواند مفید باشد.

گوارش با قرار دادن غذا در دهان و جویدن آن آغاز می شود. جویدن سیگنال هایی را به غدد بزاق ارسال می کند تا تولید بزاق را آغاز کنند. بزاق حاوی آنزیم هایی است که به تجزیه غذا کمک می کنند.

زمانی که غذا وارد معده می شود، شیره اسیدی معده با آن ترکیب می شود که هرچه بیشتر غذا را تجزیه کرده و مایعی غلیظ به نام کیموس شکل می گیرد.

در روده کوچک، کیموس با آنزیم های گوارشی ترشح شده از پانکراس و اسید صفراوی کبد ترکیب می شود. این شرایط کیموس را هرچه بیشتر تجزیه می کند و هر ماده مغذی برای جذب در جریان خون آماده می شود.

بیشتر مواد مغذی طی سفر کیموس در روده کوچک جذب می شوند و هنگام ورود غذای گوارش شده به روده بزرگ تنها بخش کوچکی از مواد مغذی برای جذب باقی مانده اند.

زمانی که مواد مغذی وارد جریان خون می شوند به بخش های مختلف بدن سفر می کنند. گوارش زمانی که مواد زائد باقیمانده از بدن دفع می شوند به اتمام می رسد.

با توجه به این که چه چیزی مصرف کرده اید، کل روند گوارش می تواند از 24 ساعت تا 72 ساعت طول بکشد.

 

گوارش

 

آیا مایعات موجب بروز مشکلات گوارشی می شوند؟

نوشیدن مایعات، به ویژه آب به میزان کافی در طول روز فواید بسیاری ارائه می کند.

با این وجود، برخی افراد ادعا می کنند که مصرف نوشیدنی ها همراه با وعده های غذایی ایده خوبی نیست.

در ادامه ادعای رایج که به مضر بودن مصرف مایعات همراه با وعده های غذایی برای گوارش اشاره دارند، ارائه شده اند.

ادعای 1: نوشیدنی های الکلی یا اسیدی اثر منفی بر بزاق دارند

برخی افراد این بحث را مطرح می کنند که مصرف نوشیدنی های اسیدی یا الکلی همراه با وعده های غذایی موجب خشک شدن بزاق می شود، از این رو، گوارش غذا برای بدن دشوارتر می شود.

الکل جریان بزاق را به میزان 10 تا 15 درصد در هر واحد الکل کاهش می دهد. اما این شرایط به طور عمده با نوشیدنی هایی با درصد الکل بالا مرتبط است.

از سوی دیگر، نوشیدنی های اسیدی به نظر می رسد ترشح بزاق را افزایش می دهند.

در نهایت، شواهد علمی مبنی بر این که مصرف متعادل نوشیدنی های اسیدی یا الکی اثر منفی بر گوارش یا جذب مواد مغذی دارد، وجود ندارد.

ادعای 2: آب، اسید معده، و آنزیم های گوارشی

افراد بسیاری مدعی هستند که نوشیدن آب همراه با وعده های غذایی موجب رقیق شدن اسید معده و آنزیم های گوارشی می شود، از این رو، شرایط گوارش غذا برای بدن دشوارتر می شود.

اما بنابر این ادعا، دستگاه گوارش انسان قادر به ترشح اسید و آنزیم های گوارشی منطبق با غلظت یک وعده غذایی نیست که می دانیم این مساله نادرست است.

 

معده

 

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا