• جمعه 09 اردیبهشت 1401 :: 01:44

تحقیقات نشان می دهد که سیستم پاک سازی مغز که مهمترین وظیفه آن خارج کردن مواد زائد از این بافت حیاتی است، در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد.

خطر سکته مغزی با کم خوابی

خطر سکته مغزی با کم خوابی

مطالعات محققان در نووسیبیرسک روسیه نشان می دهد که کم خوابی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر و سکته مغزی را چهار برابر افزایش می دهد.

تحقیقات گسترده ای در زمینه ارتباط اختلال خواب با مشکلات بهداشتی و سلامتی در سراسر جهان صورت گرفته است. تحقیقات جدید نشان می دهد که اختلال خواب احتمال بیماری های قلبی و سکته مغزی را نیز افزایش می دهد.

برخی از فواید خواب کافی

خواب

ارتباط بین خواب کافی و عملکرد شناختی در تحقیقات مختلف به اثبات رسیده است و این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که خواب کافی، حافظه و قدرت یادگیری مغز را افزایش می دهد.

تحقیقات انجام شده در آمریکا نشان می دهد افرادی که در دوران جوانی و میانسالی، خواب کافی و با کیفیتی را تجربه می کنند، در دوران پیری از حافظه بهتری برخوردارند و عملکرد شناختی این افراد نسبت به هم سن و سالانشان به مراتب بیشتر است.

منظور از خواب کافی و با کیفیت، خواب بین شش تا هشت ساعت در شب و بین ساعت 10 شب تا 6 صبح است. در این زمان محیط خواب باید کاملا تاریک و دمای آن متعادل باشد.

 

خواب مناسب سیستم پاک سازی مغز را تقویت می کند

خواب

تحقیقات نشان می دهد که سیستم پاک سازی مغز که مهمترین وظیفه آن خارج کردن مواد زائد از این بافت حیاتی است، در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد.

محققان معتقدند با توجه به این که فعالیت این سیستم تحت تاثیر ساعت بیولوژیک بدن قرار دارد، می توان با استفاده از داروها روشی را برای فعال سازی یا غیرفعال کردن این سیستم ارایه کرد.

بخش اعظم دفع مواد زائد از بدن توسط سیستم لنفاوی انجام می شود. این سیستم، مولکول ها و پاتوژن های معیوب را از بافت ها به جریان خون منتقل می کند تا از طریق خون به مجراهای دیگر بدن برسند و پس از تغییراتی از آن جا خارج شوند؛ اما پاک سازی بافت بسیار حساس مغز توسط سیستم مستقلی انجام می شود که یک سال قبل شناسایی شد. مغز بر خلاف سایر اندام ها از سیستم لنفاوی برای این منظور بهره نمی برد.

خطر سکته مغزی با کم خوابی

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا