• جمعه 16 اردیبهشت 1401 :: 09:23

بیماری التهابی روده اغلب موجب اسهال عود کننده و کرامپ شکمی می شود. همچنین، برخی افراد مفصل درد را تجربه می کنند که می تواند به کمر گسترش یابد.

معده

چرا همزمان با اسهال کمردرد می گیریم؟

کمر درد و اسهال هر دو شرایطی شایع هستند و وقوع همزمان آنها ممکن است تصادفی باشد. با این وجود، کمر درد و اسهال می توانند در نتیجه شرایط پزشکی زمینه ای جدی‌تری نیز شکل بگیرند.

 

دلایل وقوع همزمان کمر درد و اسهال

چرا همزمان با اسهال کمردرد می گیریم؟

بدون در نظر گرفتن دلیل، افرادی که برای بیش از دو روز به اسهال مبتلا هستند باید به پزشک مراجعه کنند. در صورت عدم درمان، اسهال شدید می تواند به عوارض جدی مانند کم آبی بدن و سوء جذب مواد مغذی منجر شود.

در ادامه با برخی دلایل که می توانند موجب وقوع همزمان کمر درد و اسهال شوند، بیشتر آشنا می شویم.

بیماری سلیاک

یبوست شکم

بیماری سلیاک به واسطه واکنش سیستم ایمنی به گلوتن که موجب التهاب در روده کوچک می شود، شکل می گیرد و توانایی بدن برای گوارش مواد مغذی را تحت تاثیر قرار می دهد. گلوتن پروتئینی است که به طور طبیعی در گندم، جو و چاودار وجود دارد.

بیماری سلیاک به طور معمول کودکان و بزرگسالان را به روشی متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد و علائم می توانند از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشند. با این وجود، بیماری سلیاک اغلب موجب اسهال مزمن می شود و برخی بزرگسالان استخوان و مفصل درد را تجربه می کنند که ممکن است تا کمر گسترش یابد.

درمان

دارو

درمان اصلی برای بیماری سلیاک تغییر به یک رژیم غذایی بدون گلوتن است. پزشک ممکن است بیمار را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا توصیه های لازم برای پرهیز از گلوتن را ارائه کند، در شرایطی که همچنان وعده های غذایی سالم و متعادل مصرف می شوند.

همچنین، بررسی محصولات دیگر برای این که حاوی گلوتن نباشند، اهمیت دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– داروها

– مکمل های ویتامین و مواد معدنی

– لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست و مو

– خمیردندان ها

 

دیسمنوره

خواب

دیسمنوره اصطلاحی پزشکی برای دوره های قاعدگی دردناک است. بنابر بررسی که در سال 2015 انجام شد، دیسمنوره 45 تا 95 درصد افرادی که قاعدگی را تجربه می کنند را تحت تاثیر قرار می دهد.

افزون بر کرامپ های دردناک شکم، برخی افراد لگن درد که به کمر سرایت می کند را نیز تجربه می کنند.

از دیگر علائم دیسمنوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اسهال

– حالت تهوع و استفراغ

– خستگی

– مشکلات خواب

درمان

داروخانه

مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن به افراد بسیاری در تسکین درد دیسمنوره کمک می کند.

اگر این روش ناموفق باشد، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تر یا داروهای ضد بارداری را تجویز کند. همچنین، ممکن است انجام آزمایش برای تشخیص دلیل زمینه ای دیسمنوره توصیه شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالا