• جمعه 11 آذر 1401 :: 12:52

افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی و روانی است.کسانی که به افسردگی پنهان دچارند، به‌راحتی می‌توانند افسردگی خود را از دیگران مخفی کنند.

افسردگی و اضطراب

افسردگی پنهان چیست؟

افسردگی مشکل رایج دنیای امروز است.با توجه به اهمیت درمان افسردگی در بهبود عملکرد اجتماعی، جلوگیری از شدید شدن بیماری و آسیب‌های مغزی در این مقاله قصد داریم به توضیح افسردگی پنهان و برخی از نشانه‌های آن بپردازیم.

معمولا کسانی که به افسردگی مبتلا هستند به راحتی قابل شناسایی هستند. آنها بیشتر اوقات در خود فرورفته، ناراحت، غمگین، بی‌حوصله یا در مواقعی پرخاشگر هستند. باورهای منفی شان در مورد خود، دیگران و آینده به خوبی در بین صحبت هایشان مشخص می‌شود یا ممکن است در عمل به دلیل احساس ناامیدی فراگیر، از هر چیزی دست بکشند. تعاملات خود را محدود کنند و منزوی شوند.

اما درباره افرادی که افسردگی پنهان دارند اوضاع کاملا متفاوت است و نمی‌توان به سادگی و از روی ظاهرشان متوجه افسردگی‌شان شد. آنها ممکن است حتی در گروه افراد اجتماعی و برون گرا نیز یافت شوند! مشکل اینجاست که مبتلایان به این نوع افسردگی، در پنهان کردن احساسات واقعی خود، ماهر هستند.

علایم و نشانه‌های افسردگی پنهان

گاهی ممکن است نشانه‌های افسردگی در برخی از افراد به صورتی باشد که پنهان باقی بماند. در ادامه برخی از نشانه‌ها و علائم افسردگی پنهان را برای شما آورده‌ایم:

1. شاد و اجتماعی بودن در عین پنهان کردن بیماری

معمولا افرادی که به افسردگی پنهان دچار هستند، ممکن است به دلیل ترس و شرم خود سعی کنند بیماری خود را از دیگران مخفی نگه دارند.

خواندنی

همان طور که گفتیم در برخی از موارد حتی ممکن است این افراد کاملا برونگرا، اجتماعی یا شوخ طبع باشند و معاشرت خوبی با دیگران داشته باشند. در واقع فرد مبتلا به افسردگی پنهان می‌تواند احساساتش را با مهارت فراوان از دیگران مخفی نگه دارد.

2. نیاز به التیام زخم ها و ترس‌های قدیمی

ممکن است این افراد نیاز به درمان ترس‌ها یا رنج های عاطفی دردناک و درمان نشده در گذشته خود داشته باشند ولی نمی‌خواهند در مورد بیماری یا مشکلات خود با دیگران صحبت کنند. گرچه ممکن است در ظاهر شاد بوده یا از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشند.

خیانت

پس افسردگی خود را نادیده می‌گیرند و اقدام به درمان آن نمی‌کنند. افکار فلسفی درباره مفهوم مرگ و زندگی شخص مبتلا به افسردگی پنهان، باعث می‌شود که گاهی تا مرز خودکشی یا اقدام به آن پیش بروند.

3. اختلالات خوردن

عادت‌های غیر طبیعی در غذا خوردن و تغییرات اشتها مانند افزایش یا کاهش ناگهانی اشتها، می‌تواند از علایم افسردگی پنهان باشد که می‌توان با مراجعه به پزشک این مشکل را برطرف نمود.

میزان شیوع افسردگی پنهان چقدر است؟

طبق رفرنس‌ها این نوع افسردگی در دوره های قبل از 1990 شایع تر از زمان حال بوده استو می‌تواند به همان اندازه که افسردگی‌های معمول می‌توانند در سنین مختلف روی دهند افسردگی پنهان نیز قابلیت دیده شدن در سنین مختلف را دارد امام یزان شیوع آن بعد از ممیانسالی بیشتر است.

در تعدادی از فرهنگ‌ها تمرین پنهان کردن احساسات از نظر فرهنگی مورد تایید است،عدم نشان دادن احساسات به خصوص احساساتی مانند حس غم یا حس ناکافی بودن که منجر به بروز رفتارهایی مانند تمایل به کمک به دیگران می شود در این نوع فرهنگ کاملاً رایج و مرسوم است.در بعضی فرهنگ‌های دیگر مردان ممکن است به خاطر باورهای جنسیت زده کمتر بخواهند احساسات خود را بروز دهند. بچه‌ها در تمام فرهنگ‌ها در بروز احساسات خود با سختی مواجهند که همین امر نیز سبب پنهان مانند احساسات آنها می‌شود.

افسردگی و اضطراب

اگرمیزان شیوع افسردگی شدید را معیاری برای میزان شیوع افسردگی پمهان بدانیم در اینصورت APA بهترین آمار را تحویل داده است. طبق این آمار در یک بازه یکساله میزان شویع افسردگی حاد 7% است بازه یکساله به این معنا که فرد مبتلا به مدت دوازده ماه علائم افسردگی را هر روز داشته است.

هر چند این آمار می‌تواند تحت اثر تعدادی از فاکتورها تغییر کنند برای مثال خانم‌ها حدود 5 برابر بیشتر از آقایان به افسردگی حاد مبتلا می‌شوند، شیوع افسردگی در افراد 18-29 سه مرتبه بیشتر از افراد بالای 60 است. این نمودار و امار براساس میزان گزارش‌ها و مراجعه ها بوده است روشن است که در صورتیکه عده‌ای از افراد در مورد علائم افسردگی خود چیزی نگویند آمار موجود فرق خواهد کرد.

درمان افسردگی پنهان

در صورتی که به افسردگی به صورت پنهان مبتلا هستید و به هر دلیل از صحبت کردن در مورد بیماری خود، دغدغه‌ها یا نگرانی‌هایتان بیم دارید، یکی از بهترین گزینه‌های احتمالی که بسیار کمک کننده است، بهره‌گیری از مشاوره افسردگی است. گوش دادن دقیق و همدلانه به صحبت‌ها، درک و پذیرش عمیق بدون هیچ قضاوتی و ارائه راهکارهای مناسب از جمله خدماتی‌ست که در جلسه درمان می‌توانید به آن ها دست یابید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا