• پنج‌شنبه 21 شهریور 1398 :: 07:20

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ توسط تایمز اعلام شد که بر این اساس ۴۰ دانشگاه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند که رتبه اول در بین ۴۰ دانشگاه برتر ایرانی جهان به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اختصاص دارد.

دانشجوی دانشگاه

به گزارش اقتصادنیوز، جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال 2020 توسط تایمز خبر داد و گفت: اعلام این رتبه‌بندی در نشست سران آموزش عالی بسیاری از کشورهای جهان در زوریخ و به میزبانی برترین دانشگاه قاره اروپا ETH زوریخ صورت گرفت.

وی افزود: این رتبه‌بندی شامل 1396 دانشگاه از 92 کشور جهان است، در رتبه‌بندی سال گذشته 1258 دانشگاه از 86 کشور جهان حضور داشت و تعداد کل دانشگاه‌های شرکت‌کننده در رتبه بندی سال 2030 میلادی 1820 دانشگاه و موسسه بود.

به گفته مهراد، جدول سال 2020 مبتنی بر 13 معیار رتبه بندی است، در رتبه بندی سال پیش 1258 دانشگاه از 86 کشور جهان حضور داشت. به علاوه در این رتبه بندی از ۱۲/۸ میلیون برونداد پژوهشی و ۷۷/۴ میلیون استناد برای ارائه تصویری روشن از عملکرد پژوهشی موسسات آموزش عالی جهان استفاده شده است.

 

دانشجوی دانشگاه

 

مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: پیرو انتشار نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های جهان، در ماه‌های اکتبر و نوامبر همین سال رتبه‌بندی 11 رشته موضوعی نیز منتشر خواهد شد.
وی گفت: شاخص‌های عملکردی در 5 حوزه آموزش (محیط آموزشی با وزن 30 درصد )، پژوهش (حجم، درآمد و شهرت با وزن 30 درصد )، استنادها (تاثیر پژوهش با وزن 30 درصد)، چشم انداز بین‌المللی (اعضای هیأت علمی، دانشجویان و پژوهش با وزن ۷/۵ درصد )، و درامد صنعتی(انتقال دانش با وزن ۲/۵ درصد ) گروه‌بندی شده است.

مهراد ادامه داد: در این رتبه‌بندی دانشگاه‌هایی که فاقد دوره کارشناسی هستند یا برون‌دادهای پژوهشی آنها بین سال های 2014 و 2018 کمتر از هزار اثر باشد در رتبه‌بندی شرکت داده نمی‌شوند.

40 دانشگاه ایرانی در بین 1396 دانشگاه برتر دنیا

موسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری عنوان کرد: تعداد دانشگاه‌های برتر جمهوری اسلامی در بین 1396 دانشگاه برتر جهان 40 دانشگاه است. در این رتبه‌بندی ترکیه با ۳۴، مصر با ۳۰، عربستان سعودی با 7 و امارات متحده عربی با 4 دانشگاه حضور دارد.

به گفته وی، رتبه اول در بین 40 دانشگاه برتر ایرانی جهان به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اختصاص دارد، رتبه این دانشگاه در دامنه‌ای بین 351 تا 400 قرار دارد. رتبه دوم از آن دانشگاه یاسوج گزارش شده است، رتبه دانشگاه یاسوج در دامنه‌ای بین 401 تا 500 است و رتبه‌های سوم تا هفتم نیز به دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، کاشان، علوم پزشکی مشهد، صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران اختصاص دارد، رتبه این دانشگاه ها در دامنه ای بین 501 تا 600 است.

استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: در دامنه 601 تا 800 اسامی دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، علوم پزشکی ایران، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شیراز، تبریز، علوم پزشکی تبریز و دانشگاه تهران دیده می‌شود، رتبه این دانشگاه‌ها در سطح کشوری به ترتیب 8 تا 16 است، رتبه دانشگاه فردوسی مشهد در سطح کشور ۱۷، اصفهان ۱۸، علوم پزشکی اصفهان ۱۹، صنعتی خواجه نصیر طوسی ۲۰، کردستان ۲۱، مازندران ۲۲، شهید بهشتی 23 و دانشگاه شیراز ۲۴، رتبه بین‌المللی این دانشگاه‌ها در دامنه ای بین 801 تا 1000 است.

به گفته وی، رتبه دانشگاه های الزهرا، شهید مدنی آذربایجان، بیرجند، بوعلی سینا، گیلان، خوارزمی، سمنان، شاهد، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، شهرکرد، صنعتی شاهرود، علوم پزشکی شیراز، ارومیه، یزد و زنجان نیز به ترتیب در فاصله ۱۰۰۰+ مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: در رتبه بندی تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهانی است در جدول رتبه بندی سال 2020 پیرامون دانشگاه های برتر جهان 1396 دانشگاه از 92 کشور به عنوان دانشگاه های برتر دیده می‌شود.

صدرنشین دانشگاه های برتر جهان کدام است؟

مهراد افزود: در این رتبه بندی دانشگاه آکسفورد که برای چهارمین سال متوالی در صدر جدول رتبه بندی قرار گرفته است، رتبه بسیاری از دانشگاه های انگلستان رو به کاهش گذاشته است.

از رتبه دانشگاه کمبریج، امپریال کالج لندن، سیتی یونیورسیتی لندن، مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن و دانشگاه ادینبورگ هر کدام یک مرتبه کاسته شده است. بر رویهم، از 28 دانشگاه انگلستان در این رتبه بندی که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند، رتبه 18 دانشگاه تنزل پیدا کرده است.

به گفته وی، دانشگاه های ژاپن در این رتبه بندی در مجموع نسبت به دانشگاه های انگلستان از برتری قابل توجهی برخوردار اند. انگلستان اکنون دارای 100 و ژاپن دارای 110 ممتاز در رتبه بندی سال 2020 تایمز است، 10 دانشگاه برتر این رتبه بندی به ترتیب شامل آکسفورد، انستیتو فناوری کالیفرنیا، کمبریج، استنفورد، ام ای تی، پرینستون، هاروارد، ییل، شیکاگو و امپریال کالج لندن است. تعداد دانشگاه های آلمان در بین 200 دانشگاه برتر جهان به ۲۳، چین به 7 و استرالیا به 11 افزایش یافته است.

وی گفت: متوسط درآمد دانشگاه های انگلستان نسبت به هر عضو هیات علمی در بین 48 دانشگاهی که در جمع 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند، 497000 دلار است که نسبت به سال 2016 میلادی ۶/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم در مورد دانشگاه های آلمان ۱/۲۱ میلیون دلار است که افزایشی برابر با ۵۷/۱ درصد دارد.

مهراد ادامه داد: تعداد دانشگاه های برتر کشور های زیر در جمع 200 دانشگاه ممتاز جهان به این ترتیب است: آمریکا ۶۰، بریتانیا ۲۸، آلمان ۲۳، استرالیا و هلند هر کدام ۱۱، کانادا، چین و سویس هر کدام ۷، کره‌جنوبی ۶، فرانسه۵، هنگ کنگ و سوئد هر کدام 5 دانشگاه.

در سایر مناطق تعداد دانشگاه های برتر در بین 200 دانشگاه برتر جهان از این قرار است: در چین دانشگاه شینگهوا دارای رتبه ۲۳، پکن دارای رتبه ۲۴، دانشگاه علوم و فناوری چین دارای رتبه 80 و دانشگاه شانگهای دارای رتبه 157 است، حضور چین در رتبه بندی سال 2020 چشمگیر است. چین نسبت به سال گذشته با 9 دانشگاه بیشتر دارای 81 دانشگاه ممتاز است.

تعداد دانشگاه های برتر جمهوری اسلامی ایران در بین 1396 دانشگاه برتر جهان 40 دانشگاه است. تعداد دانشگاه های ایران در سال 2019 میلادی، 29 دانشگاه و تعداد کل دانشگاه های رتبه بندی شده در این نظام رتبه بندی 1258 دانشگاه بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا