• چهارشنبه 24 مهر 1398 :: 08:39

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کند اقتصاد ایران امسال ۹.۵ درصد آب برود.

آمار شاخص تورم اقتصاد

 

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کند اقتصاد ایران امسال با افزایش تاثیر تحریم‌های آمریکا، ۹.۵ درصد آب برود. این در حالی است که در پیش‌بینی قبلی این صندوق میزان این افت اقتصادی ۶ درصد اعلام شده بود.

پیش‌بینی‌های آی‌ام‌اف که در گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان این صندوق منتشر شد، فاصله زیادی با تخمین‌های بانک‌ جهانی که در هفته گذشته اعلام شدند، نداشتند. بانک جهانی در هفته گذشته اعلام کرده بود که اقتصاد ایران در انتهای سال مالی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ نسبت به ۲ سال پیش خود ۹۰ درصد کوچکتر خواهد شد.

ایران که یک تولیدکننده بزرگ نفتی است، پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شاهد رشد چشمگیر درآمدهای نفتی خود بود، اما بازگشت تحریم‌های شدید دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸، تقریبا تمام بخش‌های اقتصادی ایران را هدف قرار داد.

 

آمار سقوط اقتصادی

 

صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی قبلی خود اعلام کرده بود که اقتصاد ایران امسال ۶ درصد کوچکتر خواهد شد، اما در آن پیش‌بینی قطع معافیت‌های داده شده به ۸ واردکننده بزرگ نفت از ایران توسط آمریکا، لحاظ نشده بود.

تورم امسال ایران چقدر است؟

افت ارزش ریال ایران به دنبال بازگشت تحریم‌ها، تورم ایران را تقویت کرد، به طوری که آی‌ام‌اف پیش‌بینی کرده است تورم امسال ایران به ۳۵.۷ درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *