• شنبه 25 آبان 1398 :: 10:52

به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند.

جایگاه سوخت بنزین و گازوییل

پس از دو سال کار کارشناسی و ساعت‌ها مطالعه و برنامه‌ریزی در میان نهادهای تصمیم‌ساز کشور، سهمیه‌بندی بنزین از ساعت صفر روز جمعه، ۲۴ آبان‌ماه رقم خورد.

به این ترتیب استفاده از کارت سوخت شخصی که به‌دلیل تک نرخی بودن آن، 4 سال ضروری نبود، الزامی و بالاخره عملی شد.

دولت بر اساس قانون موظف به احیای کارت‌های سوخت شخصی بود و در یک سال اخیر تلاش زیادی برای بازگشت کارت‌ها به چرخه سامانه هوشمند سوخت اتفاق افتاد.

سهمیه بندی بنرین تصمیم نهادی تصمیم ساز کشور بود

اما اجباری شدن استفاده از کارت سوخت نیازمند سهمیه‌بندی بود و دولت می‌خواست که این موضوع با حمایت از دهک‌های کم درآمد جامعه اتفاق بیفتد تا فشاری به آنها وارد نشود.

بر این اساس با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سهمیه‌بندی بنزین با کارت هوشمند سوخت برای همه وسایل نقلیه بنزین‌سوز آغاز شد و در کنار آن دولت تصمیم گرفت تمام منابع حاصل از این تغییر قیمت را به بیش از 60 میلیون ایرانی اختصاص دهد. افرادی که در رده دهک‌های پردرآمد جامعه قرار نمی‌گیرند.

 

جایگاه سوخت بنزین

 

اما ابعاد فنی استفاده از کارت‌های سوخت شخصی چیست و باید مصرف‌کنندگان چه نکاتی را رعایت کنند؟

جایگاه‌های سوخت که به یک سامانه هوشمند متصل هستند، در همان لحظات نخست سهمیه بندی، نرخ‌های جدید بنزین را برای سوختگیری فعال کردند و مشکلی در تغییرات قیمتی رخ نداد.

 

جایگاه سوخت بنزین

 

براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان و همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.

میزان سهمیه بنزین خودروها

سهمیه بنزین هر نوع خودرو متفاوت در نظر گرفته شده است. براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سهمیه سواری شخصی بنزینی 60 لیتر، سواری شخصی دوگانه سوز 30 لیتر، تاکسی بنزینی 400 لیتر، تاکسی دوگانه سوز 200 لیتر، موتورسیکلت 25 لیتر، وانت کم مصرف بنزینی 200 لیتر، وانت کم مصرف دوگانه سوز 60 لیتر، وانت پرمصرف بنزینی 300 لیتر، وانت پرمصرف دوگانه سوز 120 لیتر و آمبولانس 500 لیتر در هر ماه است.

 

جایگاه سوخت بنزین و گازوییل

 

این سهمیه برای آبان ماه نیز در کارت‌های سوخت فعال شده است.

سهمیه بنزین 6 ماه ذخیره می‌شود

از ساعت صفر روز 24 سهمیه کامل ماه آبان سال 1398 همه خودروها به کارت سوخت شخصی آنها واریز شده و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده که سهمیه خودروهای شخصی به مدت 6 ماه قابل ذخیره است.

اهنوز کارت سوخت ندارید؟

اگر هنوز کارت سوخت خودرو خود را دریافت نکرده اید، نگران نباشید.

از ساعت اجرای طرح، سهمیه سوخت این خودرو‌ها نیز محفوظ است.

 

جایگاه سوخت بنزین

 

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این باره اعلام کرد: افرادی که کارت سوخت ندارند، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده‌اند، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده اما در باجه معطله شرکت ملی پست است، سهمیه همه آنها از روز گذشته محفوظ و ذخیره خواهد شد.

 

بنزین

 

در روزهای غیر تعطیل نیز از ۸ صبح تا ساعت ۱۸ قرار است که این کارت‌ها ارائه شود. مالکان کارت‌های سوخت برای دریافت کارت هوشمند سوخت، کافی است که کارت شناسایی خودرو و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشند.

720 هزار خودرو کارت سوخت ندارند

آخرین آمارهای شرکت پست نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۲۰ هزار کارت سوخت معطله در باجه‌های پستی سراسر کشور نگهداری می‌شود. نیمی از این کارت‌ها متعلق به استان تهران است و کارمندان پست، برای ارسال این کارت‌ها سه بار به نشانی مالکان مراجعه کرده‌اند، اما موفق به تحویل این کارت‌ها نشده‌اند.

 

کارت سوخت بنزین و گازوئیل

 

صاحبان کارت هوشمند سوخت برای اطلاع از باجه‌ای که کارتشان در آنجا نگهداری می‌شود باید به سایت شرکت ملی پست ایران مراجعه کنند و پس از وارد کردن شماره خودرو و دریافت شماره مرسوله از باجه محل نگهداری کارت خود مطلع شوند.

افرادی که نشانی‌شان تغییر کرده است و قصد دارند کارتشان به نشانی جدید ارسال شود، می‌توانند به نزدیکترین باجه پستی محل سکونت خود مراجعه کنند و با پرداخت ۶ هزار و ۸۰۰ تومان هزینه پستی، نشانی جدید خود را ارائه کنند تا کارت برایشان ارسال شود.

 

بنزین

 

همچنین۱۰ هزار تومان برای دریافت کارت هوشمند سوخت دریافت می‌شود.

قیمت سوخت خودروه های غیر از بنرین افزایش نمی یابد

قیمت بنزین اگرچه تغییر کرده است اما نرخ گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) بدون تغییر خواهد بود.

قیمت نفت‌گاز با کارت سوخت جایگاه‌دار نیز بدون تغییر خواهد بود.

حتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه خود اعلام کرده است که به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقرر شد وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف سی‌ان‌جی در خودروها را تنظیم کنند و به تصویب شورای اقتصاد برسانند.

کدام خودروها سهمیه بنرین ندارند؟

همچنین به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند.

 

جایگاه سوخت بنزین

 

بنابراین خودروهای دولتی همچون گذشته سهمیه‌ای ندارند، اما بودجه آن برای واحدهایی که از خودروهای دولتی استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده است.

درباره خودروهای فرسوده، نیز ‌قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها می‌توانند از کارت سوخت جایگاهدار استفاده کنند.

پس از پایان سهمیه، خودروهای شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند.

 

بنزین

 

شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید: «محدودیت ۲۰ لیتر از کارت سوخت جایگاهدار هم برداشته شده و با این کارت به قیمت سه هزار تومان تا ۶۰ لیتر بنزین معمولی امکان سوختگیری وجود دارد.»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا