• دوشنبه 07 مهر 1399 :: 12:26

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت تدبیر برای بهبود وضعیت بازار مسکن اعلام کرد، تصویب طرح دو فوریتی جهش تولید و رونق مسکن موجبات رشد شدید نقدینگی تا 50 درصد را ایجاد می کند.

مشاور و بنگاه املاک مسکن

 

این مرکز بر رفع ابهامات مختلف طرح مذکور از جمله مخالفت با اصل 75 قانون اساسی در تامین منابع مالی تاکید کرده است.به گزارش فارس، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان «اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح دو فوریتی جهش تولید و تأمین مسکن»»، ضمن تاکید بر این که تدبیر برای بهبود وضعیت بازار مسکن از جوانب مختلف «عرضه و تقاضا» ضرورتی انکارناپذیر است، اعلام کرده است که طرح دو فوریتی جهش تولید و رونق مسکن حاوی ایرادات اساسی و غیرقابل اغماضی است.

بر اساس این گزارش، تامین مالی این طرح که رقمی سالانه حدود 300 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، می‌تواند موجبات رشد شدید نقدینگی تا 50 درصد را ایجاد کند و این رشد نقدینگی در نهایت خود را در تورم‌های بالا و التهابات مجدد و چندباره در بازار مسکن، خودرو، ارز و … نشان خواهد داد.

 

مسکن شهر

 

این مرکز هشدار داده است: در صورتی که تسهیلات پرداختی بانک ها موضوع این طرح جایگزین تسهیلات پرداختی به دیگر بخش‌ها شود عملاً رشد بخش مسکن با هزینه تشدید رکود در دیگر بخش های اقتصادی اتفاق خواهد افتاد.

ضمن این که وضع مالیات معادل 20 درصد تعهد انجام نشده تسهیلات پرداختی می‌تواند تا 60 هزار میلیارد تومان بار مالیاتی برای بانک‌ها داشته باشد. با توجه به این که «کل درآمد مالیاتی قانون بودجه 99 حدود 220 هزارمیلیارد تومان است»، رقم مذکور عملاً به معنای ورشکستگی بانک‌ها و تشدید ناترازی شبکه بانکی خواهد بود که ضمن کاهش توان تسهیلات دهی بانک‌ها، باعث خلق نقدینگی بی‌کیفیت در اقتصاد کشور خواهد شد.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا