دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۹ - ۱۲:۰۵ 167979

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش‌های ماشینی اظهار داشت: اگر همین امروز اعلام کنند صادرات ممنوع است، قیمت فرش نصف می‌شود، چون نزدیک به ۸۰ درصد آن هم اکنون صادرات می‌شود.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

فرش

 

محمدهادی کمالیان در مورد افزایش قیمت فرش ماشینی در ماه‌های اخیر گفت: مساله صادرات موجب افزایش قیمت بسیاری از کالا از جمله فرش شده است و متاسفانه باب صادرات به گونه‌ای باز شده که تولیدکنندگان را وسوسه می‌کند تا اجناس در داخل کشور را با دلار ۳۰ هزار تومانی به فروش برسانند. بنابراین افزایش قیمت فرش برای خریداران خارجی بسیار ناچیز اما موجب تحمیل فشار به مشتریان داخلی می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که ارزی به چرخه اقتصاد وارد نمی‌شود. اکثر کارخانه‌ها فرش را با دلار ۲۹ یا ۳۰ هزار تومان برای صادر کنندگان می‌فروشند و در واقع سود حاصل از آن به خریداران می‌رسد.

اکنون تولیدکنندگان همین رویه و قیمت‌گذاری را برای داخل کشور نیز در پیش گرفته‌اند و موجب افزایش قیمت فرش ماشینی شده است.

 

فرش

 

اگر صادرات قطع شود می‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود

رئیس اتحادیه فرش ماشینی با بیان اینکه اگر صادرات قطع شود می‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود، افزود: زمانی که در تحریم‌ به سر می‌بریم چه لزومی به صادرات است؟ البته صادرات برای گروه‌های مانند پتروشیمی که موجب ارزآوری برای کشور می‌شود ضروری است اما برای کالاهایی مانند موادغذایی و فرش صدق نمی‌کند.

کمالیان با اشاره به صادرات فرش به کشور‌های حوزه خلیج فارس اظهار داشت: هم اکنون فرش ماشینی از آفریقا و کشور‌های حاشیه خلیج فارش خریدار دارد، چون قیمت تمام شده برای آنها بسیار ناچیز است.

 

فرش

 

رئیس اتحادیه فرش ماشینی اضافه کرد: اگر همین امروز اعلام کنند صادرات ممنوع است، قیمت فرش نصف می‌شود، چون نزدیک به ۸۰ درصد آن هم اکنون صادرات می‌شود.

متاسفانه عدم مدیریت منجر به چنین اتفاقی شده و در صورتی که جلوی صادرات تولیدات داخلی گرفته شود وضعیت رو به بهبود می‌رود.

در واقع در حال حاضر، بازار کاذب است چون مازاد تولید داریم و مواد اولیه آن تا پایان سال آینده وجود دارد البته بخشی از مواد وارداتی است که بر قیمت‌ها تاثیر گذار بوده اما نه به این شکل که منجر به قیمت‌های سرسام آور شود.

https://etebarenovin.ir/167979

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *