• چهارشنبه 09 مهر 1399 :: 11:58

همزمان با تصویب کلیات و بازگشت جزئیات طرح به کمیسیون برنامه و بودجه، گزارش مرکز پژوهش ها برای منابع جایگزین طرح تامین کالاهای اساسی منتشر شد.

خرید مواد غذایی از فروشگاه

 

کلیات طرح تامین کالاهای اساسی دیروز با رای قاطع نمایندگان در مجلس تصویب شد. طرحی که در آن یارانه کالایی یا به عبارت دیگر کالابرگ الکترونیک به ارزش ماهانه 120 هزار تومان برای 20 میلیون نفر افراد کم درآمد و 60 هزار تومان برای 40 میلیون نفر افراد دارای درآمد متوسط در نظر گرفته شده است.

با این حال، ابهاماتی در خصوص تامین مالی آن نظیر تشدید کسری بودجه مطرح بود و همین موضوع باعث شد این طرح با رای نمایندگان، مجدد به کمیسیون برنامه و بودجه بازگردد.

در این زمینه، قالیباف رئیس مجلس گفت: اصرار ما در این طرح این است که کالاها بین مردم توزیع شود. چون اکنون مشکل در شبکه توزیع کالا در کشور است که دارای نابسامانی است و دولت نتوانسته این مجموعه را سامان دهی کند. وی خاطر نشان کرد: وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاها تخصیص داده می‌شد انتظار می‌رفت که با همان قیمت به دست مصرف کننده برسد اما قیمت تمام شده چیز دیگری بود. زیرا مابه التفاوت ارز تخصیص داده شده با قیمت اصلی به جیب دلالان رفت.

 

خرید کالا از بازار

 

قالیباف افزود: برای بحث تامین منابع این طرح، باید جزئیات را به کمیسیون برنامه ارجاع دهیم تا در اولین فرصت به صحن برگردد. در این حال، دیروز مرکز پژوهش های مجلس، اظهار نظر کارشناسی خود در خصوص طرح تامین کالاهای اساسی را منتشر کرد.

این مرکز پنج ویژگی تامین مالی این طرح را به این صورت برشمرده است: 1- واقعی باشد و در شرایط کنونی به کسری بودجه دامن نزند،2- از جنس فروش دارایی نبوده و امکان تداوم در سال های بعد را داشته باشد، 3- بار آن تا حد ممکن بر دوش افراد با درآمد بالاتر باشد، 4- امسال قابل حصول باشد، 5- متناسب با نرخ تورم، این منابع نیز افزایش یابد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا