دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۹ - ۰۳:۳۱ 169527

امروزه کودکان تمایل بیشتری به استفاده از موبایل و تبلت دارند و بنابراین نمی‌توان در چنین عصری کودکان را از تکنولوژی دور نگه ‌داشت.اما استفاده نادرست از موبایل مضراتی را به همراه دارد.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

موبایل کودک

یکی از نگرانی‌های مهم والدین این است که آیا اشعه موبایل سلامت کودک را به خطر می‌اندازد؟ مخصوصا در سنین پایین که مغز کودک در حال رشد است آیا استفاده بیش از حد از تکنولوژی باعث بروز اختلال می‌شود؟ مطالعات انجام شده نشان دهنده آسیب‌های متعددی در این حوزه بر کودکان است. بسیاری از پزشکان و روان‌شناسان کودک توصیه می‌کنند که نباید کودک زیر ۲ سال خود را در معرض صفحه نمایش‌ها قرار داد‎.

‎طی چند دهه گذشته آکادمی متخصصان اطفال آمریکا انعطاف بیشتری به خرج داده و بیان داشتند که مشاهده صفحه نمایش برای کودکان زیر ۲ سال در شرایط مناسب ایرادی ندارد. اما این هشدار را هم می‌دهند که بچه‌های ۲ تا ۵ سال، نباید بیشتر از یک ساعت در روز را با موبایل بازی نماید البته این محدودیت در کودکانی با سن بیشتر، قابل تغییر است. در ضمن والدین بایستی مطمئن شوند که بازی با موبایل به فعالیت‌های بدنی، بازی یا خواب کودکان آسیبی نمی‌زند‎.

‎این نکته را هم در نظر بگیرید که باتوجه به نیازهای رشد و نمو، کودکان می‌توانند از فناوری استفاده کنند. برای مثال استفاده از تبلت به کودکان در گسترش واژگان و یادگیری مفاهیم جدید کمک می‌کند. امروزه کودکان، هنگام ورود به مدرسه به مهارت‌های رایانه‌ای نیاز دارند. ولی آنچه دانشمندان را نگران کرده عدم تعادل کودکان در استفاده از تکنولوژی پیشرفته است که باعث شده عوارض زودتر از آنچه که فکر می‌کنیم سراغ کودکان بیاید و تاثیر منفی و مخربی در رشد و نمو آنها برجای ‌گذارد‎.

‎آسیب‌های جسمانی استفاده از موبایل در کودک

آسیب به مغز کودک:

مغز

آسیب به مغز یکی از آسیب‌های جدی به کودکان در طی استفاده بیش از حد از تکنولوژی است. تحقیقات جدید عنوان می‌کنند که کوچک‌تر بودن سر و نازک بودن جمجمه کودکان باعث نفوذ بیشتر تشعشعات به درون مغز می‌شود. طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است یک کودک پنج ساله ۶۰ درصد بیشتر از یک فرد بالغ در معرض امواج الکترومغناطیسی قرار دارد. این دسته از محققان پس از ارائه نتایج تحقیقات بر این باورند که کودکان زیر ۱۲ سال باید تنها در مواقع ضروری از تلفن همراه استفاده کنند‎.

‎آسیب انگشتان در استفاده از موبایل:

فضای مجازی موبایل

بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شده استفاده طولانی‌مدت کودکان از آی‌پد، موبایل، تبلت و… باعث می‌شود فرصت کمتری برای انجام بازی‌های معمولی و کارهایی مانند نقاشی کشیدن و… داشته باشند. به این ترتیب عضلات کودک روزبه‌روز تحلیل رفته و حرکاتش با تأخیر بیشتری نمود خواهند داشت. این بچه‌ها به علت استفاده مکرر از دکمه‌های گوشی از درد مفاصل و انگشتان نیز شکایت دارند‎.

‎چاقی کودک‎: ‎

اسباب بازی کودک

کودک نیازمند فعالیت و بازی‌هایی است که جسمش را درگیر می‌کند که متاسفانه امروزه با وجود بازی‌های مجازی، فعالیت بدنی آنها کم شده و بنابراین در آینده با کودکانی با وزن نامناسب روبرو هستیم‎.

‎مشکلات روانی استفاده از موبایل در کودکان

تأخیر فرآیند ذهنی کودک:

دانش آموز مدرسه

روانشناسان کودک و نوجوان درباره مشکلات روحی و روانی که استفاده از موبایل در کودکان به جای می‌گذارد عقیده دارند که کودک باید از حواس پنجگانه برای زندگی‌اش در حال و آینده استفاده کند. اما تجربه‌های کودک از طریق حواس پنجگانه، محدود به فضای ۱۰ اینچی دوبعدی شده است. چنین ابزاری فرآیند رشد ذهنی کودک که با حواس پنجگانه در ارتباط است را به تأخیر می‌اندازد‎.

‎کاهش هوش هیجانی:

تحقیقات دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که گوشی‌های هوشمند، باعث کاهش توانایی کودکان در برقراری ارتباط با دیگران و فعالیت‌های اجتماعی‌شان می‌شوند و آنها نمی‌توانند تحلیل و واکنش مناسبی در ارتباطاتشان داشته باشند. بنابراین کودکی که دائم با موبایل مشغول است در آینده در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می‌شود و در مدرسه مهارت دوست‌یابی ندارد‎.

‎اختلال در خواب کودکان:

نوزاد کودک

غیر از امواج الکترومانیتیک، امواج بلولایت دارای آسیب است. این امواج از صفحات تاچ‌اسکرین ساطع می‌شود. امواج، با اختلال در ترشح هورمون ملاتونین در مغز، نظم ساعت بیولوژیک بدن را به‌هم زده و در نتیجه کودک به سختی به خواب می‌رود و عمق خواب هم کمتر می‌شود. این امواج باعث بروز خستگی مزمن در کودک شده و آثار مخربی بر رشد کودکان به‌ویژه در سنین بلوغ خواهد داشت. خستگی بیش‌از حد کودک و گیرایی پایین او در مدرسه ناشی از این امر است‎.

https://etebarenovin.ir/169527

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *