چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۹ - ۱۲:۳۴ 169727

بعد از طلاق، به طور طبیعی زخم‌هایی را با خود حمل می‌کنیم و به خصوص با تنهایی مواجه می‌شویم بنابراین به دنبال تسکین خواهیم رفت.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

طلاق

وقتی درخصوص آسیب‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم موارد فراوانی هستند که به ذهن‌مان خطور می‌کنند، از اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا بیکاری، بی‌بند و باری، حاشیه‌نشینی، فضای‌مجازی و البته طلاق.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به تازگی اعلام کرده: «از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال، ۳۴ هزار و ۴۵۷ فقره طلاق در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور ثبت شده است. همچنین میانگین سن زن و شوهر در زمان وقوع طلاق به ترتیب ۶/۳۲ و ۴/۳۷ و میانگین طول مدت ازدواج در طلاق‌های ثبت شده نیز در این مدت ۱۰سال بوده است.»

به همین بهانه و در ادامه، توصیه‌هایی داریم به افرادی که متاسفانه این تصمیم تلخ را می‌گیرند، اما بعد‌ها باید به فکر ساختن زندگی‌شان از نو باشند، چون زندگی همچنان در جریان خواهد بود.

باید فکری به حال آسیب‌های طلاق شود

طلاق

به رغم این که هیچ فردی را نمی‌توان پیدا کرد که با هدف طلاق ازدواج کند، اما متاسفانه آمار طلاق و وضعیت طلاق به دلیل نبود آموزش‌ها و آمادگی‌های لازم قبل از ازدواج و البته مراقب نبودن از رابطه زن وشوهری نگران کننده است. به نظر می‌رسد اگر در این خصوص فکری نشود، شرایط وخیم‌تر نیز خواهد شد.

طلاق به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … اتفاق می‌افتد و عوارض فردی و اجتماعی دارد که می‌تواند بر کیفیت زندگی فردی و اجتماعی فرد تاثیر بگذارد و میزان رضایت فرد از زندگی را تحت الشعاع قرار دهد. افزایش خانواده‌های بی سرپرست و بدسرپرست، افزایش تعداد کودکان ناشی از پدیده طلاق، افزایش مشکلات و اختلالات روان شناختی و … تنها نمونه‌هایی از این عوارض هستند.

با توجه به آسیب‌هایی که مطرح شد، می‌طلبد در خصوص آن‌ها و مدیریت زندگی پس از طلاق چند جمله‌ای را برایتان بیان کنیم.

طلاق را نمی‌پذیرید

ازدواج و طلاق

معمولا در ابتدای هر سوگ و از دست دادنی، انکار سراغ‌مان می‌آید و با نپذیرفتن و گاهی کوچک شمردن این پدیده سعی می‌کنیم از مسائل ناشی از طلاق فرار کنیم. به عبارتی نمی‌خواهیم آن را بپذیریم و این رفتارمان به این علت است که ما انسان‌ها عادت داریم از ترس‌هایمان فرار کنیم و از درد گریزان هستیم، پذیرش ما را با آن درد و ترس مواجه می‌کند، باور کنیم و با طلاق زندگی کنیم. با طلاق قرار بر این نیست که ما گذشته را فراموش کنیم، چون گذشته قابل فراموش شدن نیست و قرار بر این است که با تمام آن هیجانات منفی به زندگی ادامه دهیم. خودمان را آماده کنیم برای سختی‌های زندگی و این تغییر.

وارد رابطه اشتباهی می‌شوید

عشق دوست

بعد از طلاق، به طور طبیعی زخم‌هایی را با خود حمل می‌کنیم و به خصوص با تنهایی مواجه می‌شویم بنابراین به دنبال تسکین خواهیم رفت. گاهی با این زخم‌ها به دنبال فرد و رابطه‌ای جدید می‌رویم تا با آن رابطه، مشکلات خودمان را فراموش یا از دیدگاه خودمان، حل کنیم. این اشتباه بزرگ ممنوع است. حواس‌مان باشد به محض خروج از رابطه زن و شوهری، دست به دامان رابطه‌ای جدید نشویم. حداقل باید ۲ یا ۳ ماه از طلاق بگذرد و در این فرصت باید به تصمیم‌مان و رفتار‌های اشتباه‌مان بیشتر فکر کنیم.

احساسات‌تان را نمی‌شناسید

افسردگی جوان

جدایی با خیل عظیم هیجانات منفی همراه است. احساس پشیمانی، خود مقصرسازی، بی ارزشی، تنهایی، پوچی و کمبود‌های عاطفی و هیجانی، از جمله احساساتی است که سراغ‌مان می‌آید و ممکن است اگر ما از آن‌ها آگاه نباشیم ما را دچار مشکلات روان شناختی کند. در این صورت، خیلی زود افسردگی، استرس، ترس و … هم به سراغ‌مان خواهد آمد.

برای آینده برنامه‌ریزی نمی‌کنید

برنامه نویس سایت

حواس‌مان باشد که زندگی پر از دردسر است و قرار نیست بعد از طلاق از حرکت بایستد! پس زندگی بعد از جدایی نیز ادامه دارد و منتظر ما نخواهد ماند. بعد از طلاق در خصوص نوع زندگی، تامین هزینه‌های زندگی، شغل، ارتباط با اعضای خانواده و … برنامه‌ریزی کنید. این بدان معنی است که بدانید با طلاق زندگی روزانه شما دستخوش تغییر و تحول می‌شود و این تغییر نیازمند آمادگی و برنامه‌ریزی است تا آینده بهتری برای خودتان رقم بزنید.

https://etebarenovin.ir/169727

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *