پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۹ - ۱۰:۰۱ 169823

در آخرین روز مهرماه، خبری از ریزش بیشتر در بازار ارز و سکه نبود و قیمت‌ها در مسیر اصلاح قرار گرفتند.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

سکه طلا

 

دلار در همان ابتدای روز کوشش کرد خود را به کانال ۲۸ هزار تومانی برساند و سکه سعی داشت بالای ۱۴ میلیون تومان معامله شود. ثمره تلاش نوسان‌گیران، رشد ۱۵۰ هزار تومانی سکه و رسیدن به قیمت ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود.

با رشد روز آخر میزان بازدهی فلز گرانبهای داخلی در مهرماه به بالای ۶/ ۷ درصد رسید. هیچ کدام از دارایی‌های دیگر در اولین ماه پاییز چنین رشدی را به ثبت نرسانده‌اند. در اواخر روز قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان درج شد که فاصله زیادی با نرخ خرید حدودا ۲۵ هزار تومانی این صرافی‌ها داشت.

یکی از دلایل مهم رشد قیمت سکه حرکت افزایشی دلار بود

یکی از دلایل مهم رشد قیمت سکه در ابتدای پاییز، حرکت افزایشی دلار بود. اسکناس آمریکایی در پاییز از کانال‌های مهمی عبور کرد و در آخرین روز هفته هم توانست با ثبت ۸۰۰ تومان افزایش به بهای ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان برسد.

 

یورو

 

با ثبت رشد روز ۳۰ مهر، بازدهی اسکناس آمریکایی در پاییز به بالای ۴ درصد رسید. همان‌طور که مشاهده می‌شود بین رشد قیمت دلار و سکه فاصله معناداری وجود دارد.

بخشی از این اختلاف ناشی از امیدهای افزایشی معامله‌گران سکه به بازار اونس طلا بوده است. مقایسه قیمت هر اونس طلا در ساعت ۴ آخرین روز کاری شهریورماه با همین بازه زمانی در روز آخر مهرماه حکایت از افزایش نیم درصدی دارد.

در این شرایط، می‌توان گفت افزایش جزئی اونس طلا هم نمی‌تواند توضیح‌دهنده رشد زیاد سکه امامی باشد.

به‌نظر می‌رسد جدا از متغیرهای بنیادی عوامل روانی در رشد بهای سکه اثرگذار بودند و زمینه‌ساز افزایش حباب آن شدند. سکه در برخی از مقاطع مهرماه حتی نزدیک به ۲ میلیون تومان حباب داشت. بخشی از این موضوع می‌تواند ناشی از انتظارات تورمی باشد و در دیگر سو، باید اذعان کرد افراد عادی در ایران بیشتر از خرید دلار به مبادله سکه تمایل دارند.

 

سکه

 

به‌نظر می‌رسد این موضوع نقش مهمی در جذابیت بازار سکه ایفا کرده و موجب شده است این فلز گرانبها پس از صدرنشینی در جدول بازدهی تابستان، در ابتدای پاییز نیز رتبه خود را حفظ کند. در قعر جدول بازدهی مهرماه هم بازار سهام قرار گرفت که شاخص کل آن بیشتر از ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.

شاخص کل بورس در تابستان هم کمترین بازدهی را در میان سایر بازارها داشت، ولی در آنجا شاخص کل ۲۵ درصد رشد کرده بود.

عرضه رسمی برای مدیریت قیمت

بانک مرکزی در هفتمین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۶۰ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد.

 

دلار

 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵۰۰ هزار دلار در بازار مذکور، حدود ۷/ ۱ میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد.

این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است. همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما حاکی از این است که تا ساعت ۱۴، حدود ۱۹۱ میلیون دلار ارز به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است. افزایش عرضه بازارساز در بخش حواله تا حد زیادی فشار بر قیمت‌ها را کاهش داده است.

دو روز پرنوسان در بازار سکه

سکه تمام بهار آزادی در دو روز انتهایی مهرماه، نوسانات زیادی را در معاملات نقدی و پشت خطی تجربه کرد. فلز گرانبهای داخلی در ابتدای روز سه‌شنبه تقریبا روی مرز ۱۵ میلیون تومانی قرار داشت ولی به یکباره دچار چنان ریزشی شد که کف ۱۴ میلیونی هم از دست رفت.

این ریزش در معاملات پشت خطی هم ادامه یافت و گفته می‌شد ساعت ۱۰ شب سه‌شنبه این فلز گرانبها در محدوده ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی معامله شد. شروع روز چهارشنبه متفاوت بود. معامله‌گران سکه در ابتدا به دنبال آن بودند که کف قیمت سکه را بالا بیاورند و از آن نقطه پله پله قیمت‌ها را بالا ببرند.

 

سکه طلا

 

با این حال، سکه در بالاترین حالت روز چهارشنبه نتوانست به عدد ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد و در اواخر روز بیشتر تلاش می‌کرد مرز ۱۴ میلیون تومانی را حفظ کند. سکه در حالی برای حفظ کانال ۱۴ میلیون تومانی تلاش می‌کرد که پنج‌شنبه هفته گذشته بالای ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار معامله شده بود و برخی از نوسان‌گیران اعداد بالای ۱۸ میلیون را برای سکه متصور بودند.

ریزش قیمت‌ها در هفته جاری نشان داد که روند سکه و ارز هم مانند بازار سهام غیر قابل پیش‌بینی است و برندگان بازارهایی که ریسک معامله در آنها زیاد است، کسانی هستند که همیشه حد ضرر و حد سود را رعایت می‌کنند.

https://etebarenovin.ir/169823

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *