سه شنبه، ۱۱ آذر ۹۹ - ۰۱:۵۷ 173106

طبق آمار اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، استان اردبیل با تورم نقطه به نقطه ۴۷.۷درصدی در آبان ماه سال ۹۹ در رتبه ۱۳ قرار دارد و در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل برای خانوارهای کشور ۴۶.۴ درصد است.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

نمودار و شاخص قیمت و تورم

مرکز آمار ایران پس از بررسی شاخص قیمت مصرف‌کننده در آبان‌ماه سال ۹۹، درصد تغییر شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد که در این آمار درصد تغییر شاخص کل برای خانوارهای کشور نسبت به آبان‌ماه سال ۹۸، ۴۶.۴ درصد اعلام شد، در این ماه عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۷۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رتبه ۱۳ اردبیل در تورم نقطه به نقطه کل خانوارها

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان­ کرمانشاه با ۵۴.۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۲.۹ درصد است و استان اردبیل نیز با ۴۷.۷ درصد در رتبه ۱۳ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای ساکن استان­ کرمانشاه نسبت به آبان‌ماه ۱۳۹۸ به‌طور متوسط ۴.۱ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان قم ۴.۸ درصد کمتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۱.۳ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.

طبق آمار اعلامی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان‌ماه ۱۳۹۹ برای کل خانوارهای کشور به عدد ۲۹ درصد رسیده و در عین حال نرخ تورم دوازده ماهه استان اردبیل نیز ۲۶.۶ درصد بوده و در رتبه ۲۸ قرار دارد بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۴.۲ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان‌غربی با ۲۵.۴ درصد است.

 

آمار و نمودار شاخص تورم قیمت

 

رتبه ۱۷ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری

در آبان‌ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۷۲.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴۵.۷ درصد است و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری در این ماه مربوط به استان کرمانشاه با ۵۳.۹ درصد و کمترین آن مربوط به استان مازندران ۴۲.۱ درصد است و استان اردبیل نیز با ۴۵.۹ درصد در رتبه ۱۷ قرار دارد.

یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کرمانشاه به‌طور متوسط ۸.۲ درصد بیش از میانگین کل کشور برای خرید یک«مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۰.۲ درصد بیشتر از میانگین کشوری برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند‌.

 

تورم گرانی

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان‌ماه ١۳۹۹ برای خانوارهای شهری کل کشور ۲۹ درصد بوده و در عین حال در استان اردبیل نیز نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ۲۶.۳ درصد رسیده و از این حیث نیز در رتبه ۲۶ قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۳.۹ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه سال ۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲۵.۴ درصد است.

رتبه ۱۲ اردبیل در تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی

در آبان‌ماه ١۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (١٠٠=١٣٩۵) ۲۸۸.۶ بوده که نسبت به ماه قبل ۷.۶ درصد افزایش داشته و درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۵۰.۳ درصد است.

 

تورم

 

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به‌ استان‌ بوشهر با ۶۰.۴ درصد و کمترین آن مربوط به استان تهران با ۴۱.۸ درصد است و استان اردبیل نیز با ۵۲.۶ درصد در رتبه ۱۲ قرار دارد؛ یعنی خانوارهای‌روستایی ساکن استان بوشهر به‌طور متوسط ۱۰.۱ درصد بیشتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند و خانوارهای روستایی ساکن استان اردبیل نیز به‌طور متوسط ۲.۳ درصد بیشتر برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه پرداخت کرده‌اند.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١۳۹۹ برای خانوارهای روستایی کشور به ۲۸.۸ درصد رسیده و نرخ تورم دوازده ماهه برای خانوارهای روستایی استان اردبیل نیز ۲۷.۳ درصد بوده و بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۴.۸ درصد بوده و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه سال ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان خوزستان با ۲۳.۹ درصد است.

 

تورم قیمت

 

تورم بالا اقشار کم درآمد جامعه را با مشکل جدی مواجه کرده است

یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل بیان کرد: متاسفانه در طی ماه‌های اخیر وضعیت تورمی در کشور و استان اردبیل در سطح بسیار نامناسبی قرار گرفته و افزایش تورم و قیمت‌های لحظه‌ای سبب مشکلات زیادی برای مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شده است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت بسیاری از اقلام حتی کالاهای اساسی به صورت ماهانه و هفتگی و گاها به صورت روزانه در حال افزایش بوده و این در حالیست که نظارت کافی نیز در این خصوص وجود ندارد و شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها در طول ماه هستیم.

مسؤولان نظارت کافی به بازار ندارند

یکی دیگر از شهروندان اردبیلی گفت: افزایش قیمت به صورت لحظه‌ای باعث سردرگمی مردم و حتی خود فروشندگان شده است و نیاز است تا مسؤولان اهتمام جدی نسبت به حل این مشکل داشته باشند و پس از بررسی علل موجود برای این مشکل اقدامات اساسی در راستای حل آن انجام دهند.

این شهروند اردبیلی ادامه داد: در حالی‌که مسؤولان از عدم کمبود در خصوص کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار و سایر اقلام در کشور خبر می‌دهند اما همچنان شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در سطح بازار هستیم و این نشان می­‌دهد که مشکل اصلی در خصوص افزایش قیمت­‌ها به عدم نظارت صحیح بر بازار و وجود دلالان در این خصوص برمی‌گردد که سبب افزایش قیمت می­‌شوند.

 

آمار تورم و شاخص

 

فشار مضاعف اقتصادی بر سه دهک ابتدایی و ندار جامعه

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در این گزارش می‌توان به تورم بالا و فشار مضاعف بر روی سه دهک اول و قشر کم درآمد جامعه اشاره کرد به طوری‌که طبق آمار اعلامی از سوی مرکزآمار ایران تورم نقطه ای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به عنوان اصلی‌ترین نیاز خانوار در آبان ماه سال ۹۹ برای سه دهک ابتدایی جامعه بیش از ۶۰ درصد بوده است.

در این آمار تورم این دسته از اقلام برای دهک اول ۶۲.۷ درصد، دهک دوم ۶۱.۲ درصد و دهک سوم ۶۰.۳ درصد بوده و این درحالیست که درصد تورم نقطه‌ای در این ماه برای دهک دهم ۵۱.۹ درصد و همین امر نشانگر فشار اقتصادی مضاعف بر روی اقشار کم درآمد جامعه در راستای تامین اصلی‌ترین نیاز خود و خانوار است.

برای پی بردن به اهمیت این ماجرا بهتر است به ضریب اهمیت این قسم از اقلام (خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها) در تورم نقطه ای خانوار نگاهی بندازیم و طبق این آمار نیز ضریب اهمیت تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در تورم کلی برای سه دهک ابتدایی جامعه (دهک اول ۴۳.۳۰ درصدبرای دهک دوم ۴۱.۰۸ و برای دهک سوم ۳۸.۲۸ درصد) است و در حالیکه ضریب اهمیت این اقلام برای دهک دهم و دارا در جامعه ۱۷.۲۲ درصد است.

 

آمار و نمودار و شاخص قیمت و تورم

 

از آنجائی‌که استان اردبیل جزو استان‌های کم‌برخوردار کشور بوده و مردم با مشکلاتی همچون معضل بیکاری و نبود اشتغال و درآمد مناسب دست و پنجه نرم می‌کنند تورم ۴۷.۷ درصدی این استان برای اغلب مردم مشکل ساز بوده و با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه سبب بروز مشکلات معیشتی برای مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شده است لذا انتظار می‌رود که مسؤولان امر با توجه جدی به وضعیت جامعه اقداماتی اساسی در کنترل تورم و کاهش نرخ اقلام و کالاهای اساسی انجام دهند.

گزارش از : مهران عقلمند

https://etebarenovin.ir/173106

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.