• چهارشنبه 01 تیر 1401 :: 12:50

طی چند روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در سامانه کدال منتشر شد که برخی از این اطلاعیه‌‌‌ها به فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها اختصاص داشت.

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟

افزایش سرمایه به عنوان راهی برای تامین مالی شرکت‌ها همواره مورد توجه سهامداران بوده است. این فرآیند از روش‌های متعددی به شرح ذیل انجام می‌شود:

– افزایش سرمایه از محل اندوخته یا انباشته

– افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

– افزایش در سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌‌ها

– افزایش سرمایه به روش صرف سهام

با توجه به اینکه افزایش سرمایه طی مراحل متعددی انجام می‌شود، از این رو ناشران موظفند با انتشار اطلاعیه‌‌‌‌های متعدد در کدال سهامداران را از روند این فرآیند مهم آگاه کنند.

به همین منظور در ادامه به تشریح چندی از این اطلاعیه‌ها پرداخته شده است.


«شکام»: صنایع شیمیایی کیمیاگران که در زمینه تولید مواد شیمیایی و پتروشیمی، مواد اولیه بهداشتی و مواد دارویی فعالیت دارد، طی اطلاعیه‌‌‌ای در کدال اعلام کرد که گزارش توجیهی هیات‌مدیره به‌منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۹۰میلیارد تومان به مبلغ ۴۰۰میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۳۴۴درصدی) که از محل سود انباشته به‌منظور اصلاح ساختار مالی، جلوگیری از خروج وجه نقد و بهره‌‌‌مندی از معافیت مالیاتی انجام خواهد شد، برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارائه شده است. افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌‌‌العاده است.

«دلر»: شرکت داروسازی اکسیر مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام را اعلام کرد. در اطلاعیه شرکت آمده است که با عنایت به مجوز افزایش سرمایه مورخ ۲۶/ ۰۲/ ۱۴۰۱ و براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌‌‌العاده مورخ ۱۶/ ۰۳/ ۱۴۰۱، با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵/ ۱۱۲میلیارد تومان به ‌‌‌مبلغ ۲۲۵میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی) از محل مطالبات و آورده نقدی، مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام از تاریخ ۰۴/ ۰۴/ ۱۴۰۱ تا ۰۱/ ۰۶/ ۱۴۰۱ تعیین شده است.

«وسپه»: شرکت سرمایه‌گذاری سپه نیز مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام را اعلام کرد. در اطلاعیه این شرکت آمده است که با عنایت به مجوز افزایش سرمایه مورخ ۰۹/ ۰۳/ ۱۴۰۱ و براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌‌‌العاده مورخ ۲۸/ ۰۳/ ۱۴۰۱، با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۲/ ۱‌هزار میلیارد تومان به ‌‌‌مبلغ ۳۴/ ۲‌هزار میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۹۵درصدی) از محل مطالبات و آورده نقدی، مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام از تاریخ ۰۴/ ۰۴/ ۱۴۰۱ تا ۰۱/ ۰۶/ ۱۴۰۱ تعیین شده است.

«غاذر»: شرکت کشت و صنعت پیاذر اعلام کرد که پیرو تصمیمات مجمع عمومی فوق‌‌‌العاده مورخ ۰۳/ ۱۰/ ۱۳۹۹ مبنی بر تصویب افزایش سرمایه از مبلغ ۵/ ۷میلیارد تومان به مبلغ ۵/ ۲۲میلیارد تومان از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته به‌منظور تامین مالی اجرای طرح‌‌‌های توسعه و بازسازی خطوط تولید، هیات‌مدیره در نظر داشت نسبت به انجام مرحله دوم افزایش سرمایه از مبلغ ۹/ ۱۵میلیارد تومان به مبلغ ۵/ ۲۲میلیارد تومان از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی اقدام کند که به علت مشکل متعهد پذیره‌‌‌نویسی و با توجه به اتمام مهلت دوساله در ۰۳/ ۱۰/ ۱۴۰۱ افزایش سرمایه مرحله دوم فعلا از دستور کار خارج شده است و درصورت تعیین متعهد پذیره‌نویسی در مهلت قانونی مجددا انجام خواهد شد.

«آواک»: صنایع ارتباطی آوا اعلام کرد که براساس پیشنهادهای هیات‌مدیره، شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از مبلغ ۶/ ۲۳میلیارد تومان به مبلغ ۴/ ۴۲میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۸۰درصدی) دارد. به همین سبب، گزارش توجیهی هیات‌مدیره به‌منظور پیشنهاد افزایش سرمایه مذکور از محل سود انباشته برای افزایش مقیاس و تنوع تولیدات در راستای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است. افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است.

«شملی»: شرکت ملی شیمی کشاورز اعلام کرد که تاییدات لازم از سوی حسابرس و بازرس قانونی شرکت نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۰۷/ ۰۳/ ۱۴۰۱ هیات‌مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۱/ ۴۱میلیارد تومان به مبلغ ۱۳۰میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۲۱۳درصدی) از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی به‌منظور اصلاح ساختار مالی را دریافت کرده است.

«فکمند»: شرکت گسترش قطعه‌‌‌سازی کمند که در زمینه تولید درِ قوطی کلیددار فعالیت دارد، اعلام کرد که تاییدات لازم از سوی حسابرس و بازرس قانونی شرکت (موسسه حسابرسی وانیا نیک تدبیر) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه مورخ ۱۱/ ۰۳/ ۱۴۰۱ هیات‌مدیره مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ ۶/ ۷میلیارد تومان به مبلغ ۳۰میلیارد تومان (افزایش سرمایه ۲۹۵درصدی) از محل آورده نقدی سهامداران، مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته به‌منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و اجرای طرح توسعه را دریافت کرده است.


در این باره بخوانید:

شرایط افزایش سرمایه شرکت‌ ها در بورس

 

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا