• شنبه 27 اسفند 1401 :: 02:50

طی چند روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در سامانه کدال منتشر شد که برخی از این اطلاعیه‌‌‌ها به فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها اختصاص داشت.

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟

افزایش سرمایه به عنوان راهی برای تامین مالی شرکت‌ها همواره مورد توجه سهامداران بوده است. این فرآیند از روش‌های متعددی به شرح ذیل انجام می‌شود:

– افزایش سرمایه از محل اندوخته یا انباشته

– افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

– افزایش در سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌‌ها

– افزایش سرمایه به روش صرف سهام

با توجه به اینکه افزایش سرمایه طی مراحل متعددی انجام می‌شود، از این رو ناشران موظفند با انتشار اطلاعیه‌‌‌‌های متعدد در کدال سهامداران را از روند این فرآیند مهم آگاه کنند.

به همین منظور در ادامه به تشریح چندی از این اطلاعیه‌ها پرداخته شده است.


سامانه کدال در روز گذشته شاهد گزارش‌‌‌هایی از شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس بود. در این میان چهارشرکت «فولاد»، «همراه»، «زملارد» و «کباده» از ثبت افزایش سرمایه خود در مرجع ثبت شرکت‌ها خبر دادند. «بترانس» از اخذ مجوز تولید، طراحی و مونتاژ خودروی سواری برقی گفت، «خپویش» ۱۷درصد مجوز افزایش نرخ دریافت کرد و در آخر «خزامیا» از برنامه خود برای انتشار اوراق بدهی به‌منظور تامین سرمایه در گردش و نقدینگی خبر داد.

«زملارد»: در شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر با عنایت به مجوز افزایش سرمایه در تاریخ ۱۹آبان ۱۴۰۱، براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۴دی ۱۴۰۰ افزایش سرمایه از مبلغ ۳۰میلیارد تومان به‌‌‌مبلغ ۸۰میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی به انجام رسیده و در نتیجه مبلغ ۵۰میلیارد تومان افزایش سرمایه در تاریخ ۲۳اسفند ۱۴۰۱ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

«فولاد»: در شرکت فولادمبارکه اصفهان با عنایت به مجوز افزایش سرمایه مورخ ۱۰اسفند ۱۴۰۱ براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۲۴اسفند ۱۴۰۱ افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵۳هزار میلیارد به‌‌‌مبلغ ۸۰هزار میلیارد تومان از محل سود انباشته به انجام رسیده و در نتیجه مبلغ ۲۷هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در تاریخ ۲۵اسفند ۱۴۰۱ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

«کباده»: در شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده با عنایت به مجوز افزایش سرمایه مورخ ۹اسفند ۱۴۰۱ براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۲۲اسفند ۱۴۰۱ افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۴۳میلیارد و ۸۳۹میلیون تومان به‌‌‌مبلغ ۷۴میلیارد و ۵۲۶میلیون تومان از محل سود انباشته به انجام رسیده و در نتیجه این رویداد مبلغ ۳۰میلیارد و ۶۸۷میلیون تومان افزایش سرمایه در تاریخ ۲۴اسفند ۱۴۰۱ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

«همراه»: در شرکت ارتباطات سیار ایران با عنایت به مجوز افزایش سرمایه مورخ ۲اردیبهشت ۱۳۹۶، براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۲۱اسفند ۱۴۰۱ افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۴هزار و ۷۲۰میلیارد تومان به‌‌‌ مبلغ ۷هزار و ۵۲۰میلیارد تومان از محل سود انباشته به انجام رسیده و در نتیجه مبلغ ۲هزار و ۸۰۰میلیارد تومان افزایش سرمایه در تاریخ ۲۴اسفند ۱۴۰۱ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

«بترانس»: شرکت ایران‌ترانسفو از اخذ مجوز تولید، طراحی و مونتاژ خودروی سواری برقی خبر داد. شرکت مذکور طی افشای اخیر خود عنوان کرد: به موجب این جواز به شرکت ایران‌ترانسفو با تاریخ ثبت ۳۰تیر ۱۳۴۵ اجازه داده می‌شود نسبت به احداث واحد صنعتی برای تولید، طراحی و مونتاژ خودروی سواری برقی ون بزرگ (با ظرفیت ۱۰نفر و بیشتر) به تعداد ۱۰‌هزار دستگاه در سال و خودروی سواری برقی رده B به تعداد ۹۰‌هزار دستگاه در سال اقدام کند. این مجوز به استناد موافقت‌نامه مورخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده و مدت اعتبار آن از زمان صدور شش‌ماه است. تمدید این مجوز منوط به ارائه قرارداد معتبر و رسمی با شریک خارجی بوده و ارائه برنامه زمان‌بندی برای ساخت و مونتاژ و همچنین پیشرفت فیزیکی قابل قبول است.


در این باره بخوانید:

شرایط افزایش سرمایه شرکت‌ ها در بورس

 

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟

کدام شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه دارند؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا