• شنبه 07 خرداد 1401 :: 02:53

بیمه پارسیان که جزو واحدهاى تجارى وابسته به شرکت گروه مالی پارسیان و واحد تجارى نهایى گروه بانک پارسیان است

روایت بیمه پارسیان در بورس

در حالی که قیمت هر سهم بیمه پارسیان در بورس تهران نزدیک به ۴هزار ریال دادوستد می‌شود، محاسبات حاکی از این است که ارزش حقیقی این سهم بسیار فراتر از این عدد است.

شرکت بیمه پارسیان (سهامی‌عام) در سال ۱۳۸۲ پروانه فعالیت خود را در کلیه رشته‌های بیمه‌ای از بیمه مرکزی دریافت کرد.

این شرکت که جزو واحدهاى تجارى وابسته به شرکت گروه مالی پارسیان و واحد تجارى نهایى گروه بانک پارسیان است، ۷۳ شعبه و ۲۲۹۰نماینده فعال در سطح کشور دارد.

این شرکت ۷/ ۵‌درصد از کل شعبه‌‌‌های بیمه‌‌‌ای سراسر کشور را در اختیار دارد و در این زمینه در رتبه پنجم در بین کل شرکت‌های بیمه‌‌‌ای قرار گرفته است.

با توجه به آخرین آمار در دسترس از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مربوط به سال ۱۳۹۹، ۵/ ۴‌درصد از حق بیمه تولیدی صنعت بیمه کشور به شرکت بیمه پارسیان تعلق دارد. ضریب خسارت این شرکت در سال ۹۹ حدود ۵۴‌درصد بوده که از بسیاری از شرکت‌های بیمه کمتر است.

همان‌طور که می‌‌‌دانیم، شرکت‌های بیمه‌‌‌ای، بیشتر درآمد خود را از سرمایه‌گذاری‌‌‌هایی محقق می‌کنند که از طریق سودهای اندک مرتبط با فعالیت‌‌‌های بیمه‌‌‌ای خود به دست می‌‌‌آورند.

بیمه پارسیان هم در این راستا برای خود ترکیب سودآوری از سرمایه‌گذاری‌‌‌های مختلف ترتیب داده است.

یکی از مهم‌ترین اجزای پرتفوی بیمه پارسیان مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان با بیش از ۱۴‌درصد مالکیت است. شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان یک شرکت سرمایه‌گذاری با پرتفوی منتوع است که سرمایه‌گذاری‌‌‌های خود را در چهار حوزه «صنایع معدنی غیر‌آهنی»، «صنایع استخراج سنگ‌آهن و زنجیره نهایی آن»، «استارت‌آپ‌‌‌ها، صنایع جدید و زیرساختی» و «شرکت‌های ساختمانی» متنوع‌سازی کرده است.

یکی از راه‌های ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه ارزش خالص دارایی‌های آن است. ما برای ساده‌سازی و همچنین براساس اطلاعات در دسترس در سایت کدال برای محاسبه ارزش خالص دارایی‌های سرمایه‌گذاری پارسیان صرفا ارزش دفتری کلیه دارایی‌های آن شرکت طبق صورت‌های مالی حسابرسی‌شده ۶ماه سال ۱۴۰۰ (آخرین صورت‌های مالی در دسترس از این شرکت در کدال) و ارزش روز یکی از شرکت‌های اصلی زیرمجموعه آن یعنی اپال کانی پارس را لحاظ کرده‌ایم. با چنین محاسبه‌ای ارزش روز سرمایه‌گذاری پارسیان ۴۰۶‌هزار میلیارد ریال یا ۱۱۵‌هزار ریال به ازای هر سهم خواهد بود.

شرکت بیمه پارسیان مالک ۲۹/ ۱۴درصد سرمایه‌گذاری پارسیان است.

با توجه به بهای تمام‌شده ۷۲۶میلیارد ریالی این سرمایه‌گذاری در دفاتر این شرکت، بیمه پارسیان به ازای هر سهم خود چیزی نزدیک به ۴۸۰تومان از سرمایه‌گذاری پارسیان را در دل خود دارد.

این محاسبه در حالی اتفاق افتاده است که ما تنها ارزش دارایی سرمایه‌گذاری پارسیان در اپال‌کانی پارس را با توجه به قیمت روز آن به‌روزرسانی کرده‌ایم، در حالی که قیمت بلوک ۹۰درصدی این شرکت بسیار بالاتر از قیمت تابلو خواهد بود، همچنین ارزش روز دارایی‌های ارزشمند دیگر این شرکت سرمایه‌گذاری را در محاسبات خود لحاظ نکرده‌ایم.

علاوه بر این شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در صورت‌های مالی ۶ماه سال ۱۴۰۰ خود مبلغ ۳۶۴۶۵میلیارد ریال سود تفسیم‌نشده از سال‌های گذشته دارد که بدون احتساب سود سال‌جاری، در صورت تقسیم، سهم بیمه پارسیان بیش از ۵۱۰۵میلیارد ریال خواهد بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا