• پنج‌شنبه 02 دی 1400 :: 02:23

یک سری دلایل روان شناسانه باعث می شود نگرانی های مان درباره مسائل اقتصادی از جمله بابت آزادسازی یارانه ها، زندگی مان را مختل کند.

حال ما در روزهای گرانی قیمت ها

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری | ‌روان شناس  

با توجه به شرایط اقتصادی در چند روز گذشته، موج نگرانی در خانواده‌ها به راه افتاده است. با این که برخی از این نگرانی‌ها به‌جاست اما نباید اجازه داد به تمام عرصه‌های زندگی وارد شود و حال‌مان در این روزهای پُراسترس اقتصادی، آن‌قدر با نگرانی و ناامیدی گره بخورد که زندگی‌مان مختل شود. در ادامه، چند نکته در همین باره مطرح خواهیم کرد.

از فاجعه‌پنداری به‌شدت بپرهیزید

در اولین قدم از فاجعه‌پنداری به شدت بپرهیزید‌. تکرار جملاتی مثل «دیگه بدبخت شدیم»، «قحطی میاد» و… فقط باعث افزایش ترس و خرید هیجانی بیشتر و آشفتگی بیشتر بازار کالاهای اساسی خواهد شد.

درباره اخبار گرانی بحث نکنید

نکته بعدی این‌که لازم نیست اخبار گرانی‌ها را به همدیگر اطلاع دهید! همه کاملا باخبر هستند. اگر هر راوی فقط یک کلمه اضافه یا کم کند در انتها کلا مفهوم پیام اولیه تغییر کرده است. این روزها در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر افراد در گروه‌های خانوادگی از مشاهدات و خبرهایی که در این باره شنیده‌اند، می‌گویند. بحث کردن درباره دلایل این اتفاقات، آینده‌نگری‌های به‌شدت منفی و… فقط وقت افراد را می‌گیرد و نتیجه مشخصی نخواهد داشت.

با اعضای خانواده‌تان برای صرفه‌جویی مشورت کنید

نحوه، مدل و برنامه خرج خانواده را بازنگری کنید. از تمام اعضای خانواده، حتی بچه‌های بالای پنج یا شش سال، بخواهید در این بازنگری مشارکت کنند. اگر باید از میزان هزینه ماهانه 20 درصد کم شود، با مشارکت همه آن 20 درصد را مشخص کنید. دخالت دادن فرزندان در این فرایند هم به آن‌ها احساس مهم بودن می‌دهد، هم به صرفه‌جویی توافق شده بیشتر پایبند خواهند ماند و هم متوجه سختی کار والدین خواهند شد و نحوه برنامه ریزی اقتصادی را یاد خواهند گرفت. در همین راستا در نظر گرفتن مبلغی برای پس‌انداز و مبلغی برای پول تو جیبی کودکان فراموش نشود.

این روزها هوای همدیگر را بیشتر داشته باشیم

در این شرایط اقتصادی، فشار روانی زیادی به پدران و مردان وارد می شود چون خود را مسئول تامین مالی خانواده می‌دانند. علاوه بر آن، جوانان هم فشار زیادی را به خاطر آینده خودشان و شرایطی که اطلاعات زیادی درباره آن ندارند، تحمل می‌کنند. خلاصه در این روزهای سخت، بیشتر هوای همدیگر را داشته باشیم.

جمعیت بازاردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا