دوشنبه، ۰۴ اسفند ۹۹ - ۱۱:۵۶ 180164

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: عملیات مکانیکی و بیومکانیکی طرح‌های آبخیزداری اجرایی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این استان ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

کانال آبرسانی و آبخیزدازی

شهامت هدایت افزود: در حال حاضر عملیات ۲۷ حوزه آبخیز استان اردبیل در مساحت ۲۲۵ هزارو ۷۶ هکتار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در دست اجرا است

وی، ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیل و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان‌ها را از اهداف اجرای آبخیزداری اعلام کرد و گفت: احداث سازه‌های سنگی گابیونی، بندهای زیرزمینی و دو منظوره پخش سیلاب و کنتور فارو از جمله اقدامات انجام گرفته در حوزه آبخیز استان است.

هدایت با بیان اینکه امسال بیش از ۱۶۴ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری استان اختصاص داده شده است، اضافه کرد: تاکنون مطالعات آبخیزداری در سطح ۴۵ هزارو ۲۹۶ هکتار از مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان انجام شده و تا پایان سال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طرح‌های آبخیزداری در بیش از ۴۰ نقطه استان اجرا می‌شود.

اجرای عملیات بیولوژیکی در ۲۶۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز استان اردبیل

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل همچنین از اجرای عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در ۲۶۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز این استان خبر داد.

هدایت با بیان اینکه در ۲ سال گذشته عملیات بیولوژیکی آبخیزداری در سطح ۲۶۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز استان به مرحله اجرا در آمده است افزود: این عملیات در حوزه‌های آبخیز استان و در قالب اقدامات نهال‌کاری، بذرپاشی، کپه‌کاری، ذخیره نزولات آسمانی ،احداث آبشخور و تبدیل دیم‌زار کم‌بازده انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات کپه‌کاری یکی از روش‌های بذرکاری و در راستای اصلاح و احیای مراتع انجام می‌شود که در این روش بذر گیاهان مرتعی مورد نظر در چاله‌های حفرشده با دست قرار گرفته و سپس با خاک پوشیده می‌شود تا بتواند از نزولات آسمانی جهت جوانه زدن استفاده کند.

وی با بیان اینکه مناطق کپه‌کاری شده به مدت ۲ سال قرق می‌شود، افزود: اجرای این پروژه‌ها علاوه بر بهبود پوشش گیاهی و علوفه‌ای و کنترل سیلاب و روان آب‌ها، موجب احیاء و اصلاح مراتع ، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره نزولات جوی خواهند شد.

هدایت تاکید کرد: اجرای طرح‌ها و پروژه‌های منابع طبیعی علاوه بر اثرات مثبت زیست محیطی، موجب بالا رفتن سطح تولید و بهبود معیشت دامداران و بهره‌برداران مراتع می‌شود.

https://etebarenovin.ir/180164

منبع ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.