• پنج‌شنبه 11 خرداد 1402 :: 02:48

طلا جدا از نقش آن به عنوان فلز یا کالا، یکی از با ارزش ترین وسایل مبادله ای است که برای نسل بشر شناخته شده است بنابراین پیش بینی قیمت طلا امری ضروی بظر می رسد.

پیش بینی قیمت طلا

کلیک کنید:  مطلبی بسیار مهم برای دارندگان خودرو 


در مبادلات روز چهارشنبه قیمت طلای جهانی پس از افت‌های متوالی راه صعود خود را دوباره آغاز کرد. به طوری که تا ساعت 19 به وقت تهران هر اونس طلا در قیمت 1973 دلار مبادله شد. افزایش قابل توجه طلای جهانی در روزهای گذشته به این سبب بود که شاخص دلار افت داشت که به این ترتیب طلا برای سایر ارزها ارزان‌‌تر شد و تقاضا برای آن بیشتر شد. در میانه مذاکرات در راستای افزایش سقف بدهی‌‌های ایالات متحده، انتظار می‌رود فدرال رزرو برای ماه آینده نیز دست به افزایش نرخ بهره بزند که این امر موجب تقویت دلار در مقابل طلا شده و تقاضا برای فلز زرد بدون بازدهی را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر با وجود زمزمه‌‌های رکود آتی طلا همچنان به عنوان پناهگاه امن عمل می‌کند که سبب عدم‌سقوط بهای آن تا انتهای سال می‌شود. همچنین برخی تحلیلگران‌ قیمت‌های بالاتری برای طلا در ادامه سال پیش‌بینی ‌‌می‌‌کنند.


پیش بینی قیمت طلا

طلا معمولاً بر حسب دلار آمریکا است. بنابراین بین قیمت طلا و دلار رابطه وجود دارد به این صورت که افزایش و کاهش ارزش دلار می تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و قیمت طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس دارند. با قوی‌تر شدن دلار در برابر سایر ارزها، قیمت طلا کاهش می‌یابد زیرا در سایر ارزها گران‌تر می‌شود و تقاضا را کاهش می‌دهد.

چه عواملی قیمت طلا را تعیین می‌کنند؟

در حالی که رابطه بین ارزش دلار آمریکا و طلا مهم است، دلار تنها عاملی نیست که بر قیمت فلز گرانبها تأثیر می گذارد. عوامل دیگری که بر ارزش طلا و دلار تأثیر می‌گذارند، نرخ بهره، تورم، سیاست‌های پولی و عرضه و تقاضا هستند.

در نتیجه، طلا اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می شود. تورم زمانی است که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به همان نسبت قیمت‌ها با کاهش ارزش ارز افزایش می‌یابد؛ با توجه به اینکه مقدار فیزیکی طلا به عنوان محدودیتی برای آن انتشار عمل می کند، یک جامعه می تواند از یک قانون ساده برای جلوگیری از شر تورم پیروی کند.

در این باره بخوانید:

قیمت طلا در بازاردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا