• دوشنبه 14 شهریور 1401 :: 05:08

تقاضا برای فرآورده‌‌‌های نفتی همیشه می تواند روی قیمت سهام پالایشگاهی ها تاثیر مستقیمی داشته باشد که در این مطلب به عملکرد پالایشی‏‌های بورسی می پردازیم.

شعله نفت روی تابلو بورس

نبض بورس: سهام نفتی ها

صنعت پالایش نفت یکی از صنایع اصلی بورس است که در عین حال، نوسانات بالا و ابهامات بسیاری دارد.


راضیه احقاقی :

در حالی که بازار جهانی محصولات پتروشیمی با کاهش تقاضا و افت نرخ متاثر از واهمه بروز رکود اقتصادی در دنیا روبه‌روست، بازگشت نرخ ارز در بازار آزاد داخل به مسیر رشد باعث شده است تا مجددا رینگ پتروشیمی بورس‌کالای ایران رونق بگیرد. در این شرایط، اگرچه بازگشت نرخ ارز در بازار آزاد به کانال ۳۰‌هزار تومان در نتیجه طولانی‌شدن مجدد این دور از مذاکرات احیای برجام توانسته است بر حجم تقاضا و خرید در رینگ پتروشیمی بورس‌کالا بیفزاید؛ اما برآورد افت نرخ جهانی محصولات پتروشیمی در میان‌مدت باعث شده است تا متقاضیان برای کسب سهم از عرضه‌‌‌ها حاضر به رقابت قیمتی در اغلب عرضه‌‌‌ها نباشند. در این شرایط، در حالی که داده‌‌‌های اقتصادی غرب و شرق با افزایش احتمال بروز رکود اقتصادی از میزان تقاضا برای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی می‌‌‌کاهد، قطع عرضه گاز به اروپا از سوی روسیه می‌‌‌تواند اتفاقات جدیدی را در این بازار رقم بزند.

بازگشت خریدهای هیجانی به رینگ پتروشیمی
رونق به معاملات رینگ پتروشیمی بورس کالای ایران بازگشت؛ به این ترتیب در حالی که افت نرخ ارز در بازار آزاد ظرف هفته‌‌‌های گذشته باعث شده بود تا از حجم خرید در رینگ محصولات پتروشیمی بورس‌کالا کاسته شود، طولانی شدن مذاکرات احیای برجام و بازگشت نرخ ارز به کانال 30‌هزار تومان در بازار آزاد باعث شد تا مجددا صنایع تکمیلی فعال در این حوزه بر خریدهای خود بیفزایند. به این ترتیب، حجم محصولات پلیمری و شیمیایی فروش‌رفته از بازار فیزیکی بورس‌کالا ظرف یک‌هفته اخیر، از هفتم تا سیزدهم شهریور، به بیشترین میزان پس از نیمه خردادماه امسال رسید و در عین حال در رقمی بالاتر از میانگین حجم فروش هفتگی این محصولات در سال گذشته قرار گرفت.

نرخ پایه محصولات پلیمری و شیمیایی برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران، روز گذشته با ترکیبی از رشد و کاهش قیمت اعلام شد. نرخ ارز نیمایی به‌‌‌عنوان یکی از پارامترهای اثرگذار بر تعیین قیمت پایه این محصولات در بازه زمانی یک‌هفته‌‌‌ای رشد 5/ 0درصدی داشت؛ این در حالی بود که قیمت صادراتی این محصولات به‌عنوان پارامتر دیگر تعیین‌‌‌کننده نرخ پایه همراه با ترکیبی از رشد و کاهش قیمت در محصولات مختلف همراه بود؛ بنابراین نرخ‌های پایه برای عرضه در روزهای پیش‌‌‌رو نیز با ترکیبی از کاهش و افزایش قیمت روبه‌رو شدند.

نرخ صادراتی محصولات پلیمری و شیمیایی همراستا با قیمت این محصولات در سایر بازارهای دنیا نوسان می‌کند؛ عرضه و تقاضا، بهای نفتا، نرخ نفت و بهای گاز طبیعی به بازار محصولات پتروشیمی سیگنال می‌دهند. همبستگی قیمتی میان محصولات زیرگروه پتروشیمی با نفت، نفتا و گاز طبیعی متفاوت بوده؛ اما به هر ترتیب، بازار انرژی اثرگذاری زیادی بر نوسان قیمتی این بازارها دارد، بنابراین برآورد قیمتی از آینده این بازارها می‌‌‌تواند شمای کلی از بازار محصولات پتروشیمی ارائه کند. این هفته نفتا در معاملات آتی بورس آمریکا تا 632دلار به ازای هر تن عقب نشست که این رقم کمترین نرخ فروش آن پس از ژوئن سال گذشته بود و در عین حال این محصول حدود 42‌درصد از اوج قیمتی ثبت‌شده برای آن در اوایل مارس امسال فاصله گرفته است. سقوط نرخ نفتا در بازارهای جهانی می‌‌‌تواند افت نرخ سایر کالاهای مشتق از نفت را در پی داشته باشد. به این ترتیب تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی در بازار داخل باید منتظر سیگنال افت بیشتر قیمت جهانی در هفته‌‌‌های بعد باشند.


پالایشگاه نفت

شعله نفتی ها بر روی تابلو بورسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا