یکشنبه، ۱۵ فروردین ۰۰ - ۱۱:۰۴ 181678

وضعیت نابسامان بازار مرغ و قیمت نوسانی آن در چند ماه گذشته به یکی از مهم‌ترین موضوعات در جامعه تبدیل شده و هم اکنون نیز نحوه توزیع این محصول پرمصرف در بازار حواشی بسیاری را داشته است. همچنین وعده مسؤولان برای ساماندهی به وضعیت موجود نیز محقق نشده و هم‌چنان شاهد فروش مرغ با قیمت‌هایی بالاتر از نرخ مصوب و ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول در سطح بازار هستیم.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

گوشت مرغ

مهران عقلمند: وضعیت بازار مرغ از نحوه نامناسب توزیع این محصول پرمصرف تا قیمت بالای آن به یکی از موضوعات مهم روز تبدیل شده به طوری‌که وعده مسؤولان نیز در خصوص فروش این محصول با قیمت مصوب برای چندمین بار محقق نشده و شاهد عرضه این محصول با قیمت‌های بسیار بالاتر از نرخ مصوب در سطح بازار آزاد هستیم.

پس از افزایش قیمت گوشت قرمز در سال گذشته، گوشت مرغ به‌عنوان یک ماده پروتئینی ارزان قیمت بر سر سفره‌های کوچک شده مردم قرار گرفت و اما در حال حاضر قیمت‌های لحظه‌ای و متفاوت در سطح بازار و بالاتر از نرخ مصوب دولتی سبب سردرگمی مردم شده و عملا قیمت دستوری و مصوب در سطح بازار رعایت نمی‌شود.

اما به غیر از نوسان قیمت این محصول در بازار، نحوه توزیع گوشت مرغ با نرخ دولتی در برخی از مراکز عرضه مرغ در سطح بازار علی‌رغم شرایط یی حاکم بر جامعه به یکی دیگر از مسائل مهم تبدیل شده، به‌طوری‌که در زمان‌های عرضه این محصول در خرده فروشی‌ها شاهد حضور خیل عظیمی از مردم و ایجاد صف‌های طولانی برای خرید گوشت مرغ به قیمت نرخ مصوب هستیم.

علاوه بر قیمت‌های لحظه‌ای و بالاتر از نرخ مصوب که به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم و فشار مضاعف اقتصادی وارد شده بر اقشار مختلف سبب سردرگمی و عدم توان مردم در خرید این محصول پروتئینی شده، ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول با قیمت مصوب به معضلی جدید تبدیل و گلایه مردم را به‌همراه داشته است.

مرغداری

وعده مسؤولان در حد شعار باقی مانده است

قیمت بالای گوشت مرغ در بازار و هم‌چنین ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول به نرخ مصوب در حالی رخ می‌دهد که بارها مسؤولان استان اردبیل از تولید بیش از حد نیاز استان و هم‌چنین دستور عدم خروج این محصول از استان اردبیل سخن به میان می‌آورند و وعده‌های بسیار زیادی در خصوص عدم نگرانی مردم نسبت به کمبود، نحوه توزیع و قیمت این کالای اساسی را می‌دهند که البته در وضعیت کنونی این وعده‌ها عملی نشده است.

به طور مثال خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در آخرین گفت‌و‌گوی خود با خبرنگار خبرگزاری فارس در روزهای انتهایی سال با اشاره به میزان بالای تولید گوشت مرغ و افزایش سطح جوجه ریزی در مرغداری‌های استان اردبیل گفته بود: در استان اردبیل تعداد ۵۰۲ واحد مرغ‌داری فعال است که از این تعداد ۴۲۰ واحد گوشتی بوده و میزان مصرف گوشت مرغ در استان اردبیل به‌صورت ماهانه به ۲ هزار و ۹۰۰ تن می‌رسد و تولید این گوشت در استان به میزان ۴ هزار و ۴۰۰ تن است.

وی افزود: سطح جوجه‌ریزی در ۱۰ ماهه سال جاری مرغداری‌های استان اردبیل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بالغ بر ۱۵ درصد افزایش یافته است که البته با توجه به شرایط قیمتی گوشت قرمز، کشش بازار و تقاضا برای استفاده از گوشت مرغ از طرف جامعه مصرف‌کننده افزایش یافته است.

نیکشاد تصریح کرد: لیکن در بهمن ماه سال ۹۹ جوجه‌ریزی انجام یافته در سطح مرغداری‌های استان اردبیل بالغ بر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه بوده که بر این اساس استهصال گوشت سفید و لاشه مرغ به مراتب بیشتر از نیازمندی‌ جامعه مصرف‌کننده استانی خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص قوانین مربوط به صادرات لاشه مرغ به سایر استان‌ها بیان کرد: صادرات لاشه مرغ به خارج از استان برابر قیمت مصوب و با تعیین مبدا و مقاصد هدف مشروط به اعلام وصول از طرف سازمان‌های دولتی استان هدف و هم‌چنین اخذ مجوز خروج از استان از طریق اداره کل دامپزشکی استان امکان پذیر بوده و بدیهی است خروج بدون اخذ مجوز از استان ممنوع است و با خاطیان طبق ضوابط و قوانین موجود برخورد خواهد شد.

مرغداری

دو نرخی بودن قیمت مرغ علی‌رغم کشتار مازاد نیاز در استان اردبیل قابل قبول نیست

ارژنگ عزیزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل نیز در اسفند ماه سال ۹۹ با انتقاد از دو نرخی بودن قیمت مرغ در بازار علی‌رغم کشتار مازاد نیاز در استان اردبیل گفته بود: هیچ دلیلی ندارد که علی‌رغم کشتار روزانه ۱۲۰ الی ۱۶۰ تن مرغ در استان که نزدیک دو برابر مصرف و نیاز داخلی استان است، باز در سطح بازار شاهد دو نرخی بودن قیمت باشیم.

وی افزود: مشکل اصلی عدم نظارت بر فرآیند حمل مرغ کشتار شده از کشتارگاه و تحویل آن به واحدهای صنفی بود که دستگاه‌های متولی متعهد شدند با نظارت روزانه جلوی هرگونه سو استفاده را بگیرند و با عرضه خارج از نرخ مصوب برخورد کنند.

حال پس از گذشت فقط چند هفته از اظهارات مسؤولان استان اردبیل در خصوص عدم نگرانی از بابت توزیع گوشت مرغ در بازار و تولید بیش از حد نیاز این محصول و جلوگیری از خروج آن از استان اردبیل شاهد نابسامانی در نحوه توزیع این محصول در بازار هستیم که سبب گلایه‌مندی مردم شده است.

برای خرید مرغ باید ساعت‌ها در صف های طولانی بیاستیم

یکی از شهروندان اردبیلی که در صف خرید گوشت مرغ ایستاده بود به خبرنگار خبرگزاری فارس در استان اردبیل گفت: به دلیل قیمت بالا و کمبود گوشت مرغ در سطح بازار به ناچار برای تهیه این محصول با قیمت مصوب باید ساعت‌ها در صف‌های طولانی بیاستیم و این موضوع سبب ناراحتی مردم از وضعیت موجود و نحوه توزیع گوشت مرغ شده است.

وی گفت: مسؤولان همواره سخن از تولید و توزیع بالای این محصول در سطح بازار می‌زنند درحالی‌که هیچ یک از وعده های مسؤولان در خصوص بازار مرغ از کنترل قیمت آن گرفته تا توزیع مناسب و مرتب در بازار عملیاتی نشده و در حد شعار باقی مانده است.

این شهروند اردبیلی تصریح کرد: از مسؤولان امر تقاضا داریم که با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه در سریع‌ترین زمان ممکن با ارائه راهکارهای مناسب درصدد رفع مشکل پیش آمده برآیند.

تناسب میان عرضه و تقاضا یکی از ابتدایی‌ترین مفاهیم در علم اقتصاد بوده و قیمت کالاها نیز بر اساس تعادل میان عرضه و تقاضا تنظیم شده و هر زمانی‌که شاهد اختلال در این سیستم باشیم قیمت کالاها نیز دچار آشفتگی می شود و از همین رو بهترین روش در تعدیل قیمت‌ها و خروج از آشفتگی در بازار اصلاح اختلالات موجود در عرضه و تقاضای محصول است که از شواهد پیداست که مسؤولان امر توجه آن‌چنان جدی به این امر ندارند.

با گذر از عدم رعایت قیمت مصوب این محصول در بازار که خود دارای دلایل و مشکلات مختلفی است چنین نحوه توزیع گوشت مرغ با صف‌های طولانی علی‌رغم وعده‌های مکرر مبنی بر عدم وجود مشکل در تامین این محصول و هم‌چنین تولید بالای آن در استان نشان از عدم نظارت کافی بر بازار، سوءمدیریت و هم‌چنین عدم هماهنگی بین دستگاه‌های متولی برای حل این مشکل است.

با وجود شیوع ویروس کرونا در جامعه تجمع مردم برای خرید این محصول با قیمت مصوب خطرات شیوع این بیماری در بین مردم را نیز دو چندان می‌کند و از این رو مسؤولان امر باید با توجه جدی به این موضوع و درک صحیح از شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه و فشار اقتصادی بر دوش مردم با ارائه راهکارهای مدبرانه و مناسب درصدد رفع چنین مشکلاتی برآیند.

با توجه به وضعیت موجود در خصوص نحوه توزیع اقلام اساسی در بازار، ضرورت اصلاح و بازنگری در نظام توزیع بیش از پیش احساس می‌شود که در این صورت ضمن قطع دست دلالان از بازار که سبب نابسامانی و افزایش قیمت در بازار می‌شوند از بروز چنین صف‌هایی برای خرید مواد غذایی مورد نیاز مردم نیز جلوگیری به‌عمل خواهد آورد.

از طرفی دیگر با توجه به وضعیت موجود، شاهد نوعی ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف در خصوص نظارت و کنترل بر نحوه تامین و توزیع گوشت مرغ در بازار هستیم و به‌دلیل وجود واسطه‌گری‌ها در بازار و سوء استفاده دلالان از وضعیت موجود قیمت‌های مصوب در سطح بازار رعایت نمی‌شود و این در حالیست که تولیدکنندگان نیز از قیمت پایین این محصول رضایت آنچنانی ندارند.

لذا مسؤولان امر می‌توانند با افزایش نظارت‌های خود از درب مرغداری‌ها تا کشتارگاه و عرضه در سطح بازار و کوتاه کردن دست دلالان از این چرخه مقابل افزایش قیمت و نابسامانی‌ها در بازار بیاستند و شاهد به تعادل رسیدن قیمت مرغ در بازار و توزیع مناسب و بدور از مشکل آن باشیم.

در این بین نباید نقش برخی سودجویان در نابسامانی توزیع و عرضه مرغ را که با قاچاق و گاها احتکار کالا موجب ایجاد مشکلات مختلف برای مردم می‌شوند را نادیده گرفت. در طول روزهای گذشته با هوشیاری مسؤولان، قوه قضائیه، نیروهای نظامی و انتظامی، اخباری در خصوص توقیف محموله مرغ قاچاق در شهرهای مختلف استان و دستگیری عوامل قاچاق منتشر شد که امید است با تداوم نظارت کافی و کامل مسؤولان امر شاهد کاهش قیمت و توزیع عادی گوشت مرغ در سطح استان باشیم.

https://etebarenovin.ir/181678

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.