• یکشنبه 07 فروردین 1401 :: 12:41

عظیم دشتی

شعار سال، شاه کلید توسعه وپیشرفت کشور

مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) براساس سنت حسنه انتخاب شعار سال که مقصود از آن هدایت ظرفیتها و توانمندی های مادی ومعنوی کشور در رلستای ضروری ترین نیازهای کشور می باشد ، امسال را “تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرین” نامگذاری فرمودند ، توجه وعنایت مقام معظم رهبری به موضوعات اقتصادی کشور در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز واستراتژی های کلان کشور وهمسویی با برنامه ها وقوانین جاری وساری کشور از جمله مواردی است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

شعارسال درست کردن تابلو و نوشتن روی سربرگ نیست بلکه عمده مقصود از نامگذاری سالها سیاستگذاری برای تحقق آن است، مقام معظم رهبری فرمودند:البته من در خواست موکّد دارم ، سال گذشته هم این را گفتم که اکتفا نکنند دوستان به اینکه حالا روی کاغذهای سربرگهای دستگاههای گوناگون بنویسند این عبارت شعار سال را یامثلاً فرض کنیدکه یک تابلو درست کنند در خیابان بزنند؛ اینها کار نیست ۰ عمده مقصود این است که به معنای واقعی کلمه روی این سیاستگذاری بشود.

رهبر انقلاب با رونمایی چهره‌ی جدیدی از تولید ، می‌ فرمایند‌: تولید باید دارای دو خصوصیت باشد: اول اینکه اشتغال‌آفرین باشد، دوم اینکه دانش‌بنیان باشد. اگر چنانچه ما تولید دانش‌بنیان را معیار قرار بدهیم، به نظرم میرسد که ما در همه‌ی این هدفهای اقتصادی‌مان یک تکان خوب، یک حرکت رو به جلوی محسوسی ان‌َشاءاللّه خواهیم داشت.

نکته ای که در مسئله دانش بنیان حائز اهمیت بوده این است که ما یک خدمت علمی، یک فناوری را باید طوری ارائه بدهیم که با کمترین هزینه بیشترین درآمد را داشته باشد عمل بر اقتصاد دانش‌بنیان، نه‌تتها کشور را از بند شیوه‌های سنتی تولید و گیرکردن در رتق‌وفتق روزمره می رهاند بلکه زمینه حرکت بسوی پیشرفت ایده آل را فراهم می نماید.

مهمترین مسائل اقتصادی کشور را مسئله‌ی تولید، رواج تولید ملّی و رونق تولید ملّی، حل میکند…. تولید کلید حل مشکلات اقتصادی کشور است… طبیعت تولید این است که رشد اقتصادی را افزایش میدهد، اشتغال ایجاد میکند، بیکاری را کاهش می دهد، تورّم را کاهش میدهد، درآمد سرانه را افزایش میدهد، رفاه عمومی ایجاد میکند. علاوه بر این دارای تأثیرات روانی است؛ اعتماد به نفس ملّی را بالا میبرد، احساس عزتمندی را در ملّت به وجود می‌آورد. تولید، یک چنین اکسیری است.

مسئله‌ی اشتغال‌آفرینی هم همین جور، بنابراین با مد نظر قرار دادن مطالب ارائه شده می توان تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی را شاه کلید توسعه وپیشرفت کشور عنوان کرد

پرهیز ازشعارگرایی وتعجیل برای ورود به مرحله عمل ،درک مفهوم واقعی تولید،توجه به مولفه ها وترسیم نقشه راه استراتژی برای تولید،برنامه ریزی برای استفاده ازتمام ظرفیتهای بالقوه در راستای ایجاد حرکت تولید ،استفاده بهینه از تمام منابع بصورت هدفمند ،تلاش برای به میدان آوردن بخش خصوصی برای تولید بیشتر ، حذف برو کراسی های زایداداری در صدور مجوز های کسب وکار، مولفه های است که می تواند به کمک تحقق شعار سال در آید.

شاخص سازی وتعریف عملیاتی اهداف کلان کشور از جمله اقداماتی است که همواره از سوی رهبر معظم انقلاب مورد توجه بوده است وباید توسط دستگاههای اجرایی انجام و با زمان بندی مناسب در دستور کار قرار گیرد تا در نهایت به هدف نهایی که معظم له تبیین وتاکید می شود دست یافت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالا