سه شنبه، ۳۱ فروردین ۰۰ - ۰۹:۲۸ 182299

میسوفونیا نوعی اختلال که در آن افراد نسبت به صداهای معمولی مانند جویدن یا تنفس واکنش های غیرطبیعی شدید و منفی دارند. تحریک پذیری برخی اوقات توسط برخی از صداهای روزمره غیرمعمول نیست، اما برای افراد مبتلا به میسوفونیا صدای کلیک کردن باعث می شود فریاد بزنند

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

مشاوره روانشناسی

میسوفونیا نوعی اختلال که در آن افراد نسبت به صداهای معمولی مانند جویدن یا تنفس واکنش های غیرطبیعی شدید و منفی دارند. تحریک پذیری برخی اوقات توسط برخی از صداهای روزمره غیرمعمول نیست، اما برای افراد مبتلا به میسوفونیا صدای کلیک کردن باعث می شود فریاد بزنند یا صدای آن را قطع کنند. این واکنش های جسمی و عاطفی نسبت به صداهای معمول و روزمره مانند واکنش “جنگ یا گریز” است و منجر به بروز احساس اضطراب، وحشت و عصبانیت می شود.

چگونه میسوفونیا را درمان کنیم؟

مشاوره روانشناسی

هنوز هیچ دارو یا روش درمانی خاصی برای میسوفونیا یافت نشده است. رفتارهای توهین آمیز پاسخی ناخودآگاه برخی افراد به صداهایی است که باعث تحریک وضعیت آنها می شود. رعایت برخی نکات شاید به این افراد کمک کنند تا شرایط ناخوشایندی را که در آن قرار دارند بهتر کنترل کنند، همچنین افراد مبتلا به میسوفونیا سازوکارهای مقابله ای دیگری نیز ایجاد کرده اند تا بتوانند خیال خود را راحت کنند. نکاتی برای مدیریت حساسیت صدا عبارتند از:

استفاده از هدفون و موسیقی برای خاموش کردن صداهای محرک

استفاده از گوشی برای محدود کردن نفوذ صدا

انتخاب صندلی در اتوبوس ها و رستوران ها در جایی که باعث از بین رفتن صدا می شود

برای کاهش استرس مراقبت از خود را با استراحت، آرامش و مراقبه انجام دهید

در صورت امکان شرایطی را که در آنها صداهای محرک وجود دارد ترک کنید

به دنبال یک پزشک یا درمانگر حامی باشید

با دوستان و عزیزان خود با آرامش و رک و صریح صحبت کنید تا دلیل بدرفتاری را توضیح دهید

تلاش برای فهماندن به شخصی که دچار میسوفونیا است برای چشم پوشی از صدا های تحریک کننده مانند این است که به یک فرد افسرده بگوید از این شرایط خارج شود همین قدر بعید به نظر می رسد.

علائم میسوفونیا

مشخصه کلیدی افراد مبتلا به میسوفونیا واکنش شدید مانند خشم یا پرخاشگری نسبت به افرادی است که صداهای خاصی را ایجاد می کنند. قدرت و چگونگی واکنش یک فرد مبتلا به آن بسیار متفاوت است. برخی از افراد آزار و تحریک را تجربه می کنند در حالی که دیگران با عصبانیت نسبت به آن واکنش نشان می دهند. مردان و زنان هر دو در هر سنی می توانند دچار میسوفونیا شوند اگرچه افراد به طور معمول علائم را در اواخر کودکی یا اوایل نوجوانی نشان می دهند. برای بسیاری از افراد نخستین قسمت های میسوفونیا توسط یک صدای خاص ایجاد می شود. افراد مبتلا به میسوفونیا متوجه می شوند واکنش آنها نسبت به صداها بیش از حد است و شدت احساسات آنها می تواند منجر به از دست دادن کنترل خود شوند.

متداول ترین عوامل محرک در افراد مبتلا به میسوفونیا چیست؟

خشونت زنان

برخی از اصوات بیشتر از برخی دیگر منجر به تحریک می شوند. محققان موارد زیر را به عنوان متداول ترین عوامل ایجاد میسوفونیا تشخیص دادند:

صداهای خوردن، ۸۱ درصد از افراد مورد مطالعه را تحت تاثیر قرار می دهد

تنفس زیاد یا صدای بینی، ۶۴.۳ درصد را تحت تاثیر قرار می دهد

صدای انگشت یا دست، ۵۹.۵ درصد تاثیر می گذارد

تقریبا ۱۱.۹ درصد شرکت کنندگان با مشاهده فردی که برخی اعمال فیزیکی مانند لرزش زانوها را تکرار می کنند یک واکنش عصبانی و پرخاشگرانه داشتند.

جالب اینجاست انسان با ایجاد صداها بیشتر باعث ایجاد ناهنجاری می شود. یک سگ با غذا خوردن یا کشیدن وسایل واکنش نادرستی را تحریک نمی کند.

ارتباط میسوفونیا با اوتیسم؟

از آنجا که برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند با تحریک حسی به ویژه صداهای بلند اوقات سختی را پشت سر بگذارند گمانه زنی هایی در رابطه با میسوفونیا و اوتیسم وجود دارد. در این مرحله برای تشخیص اینکه آیا ارتباط مستقیمی بین این دو وجود دارد یا خیر خیلی زود است زیرا دانشمندان اطلاعات کافی درباره علت واکنش شدید افراد در هر دو بیماری نسبت به اصوات ندارند.

طبقه بندی

میسوفونیا برای نخستین بار یک اختلال با اصطلاح میسوفونی برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ استفاده شده است. میسوفونیا یک بیماری مزمن و اختلال اولیه در نظر گرفته می شود به این معنی که در ارتباط با سایر شرایط ایجاد نمی شود. با این حال، میسوفونیا در حال حاضر در DSM-5، منبع اصلی برای طبقه بندی بیماری های بهداشت روان در ایالات متحده ذکر نشده است. برخی از محققان پیشنهاد می کنند واکنش نادرست صوتی یک واکنش ناخودآگاه یا خودمختار از سیستم عصبی است. این نتیجه گیری به دلیل واکنش های بدنی افرادی که دارای حساسیت نسبت به صدا هستند و موادی مانند کافئین یا الکل شرایط را تشدید یا بهتر می کنند.

چگونه میسوفوینا مدیریت می شود؟

افراد مبتلا به میسوفونیا اغلب سعی می کنند از موقعیت هایی مانند گردهمایی های اجتماعی که به احتمال زیاد با عوامل محرک خود روبرو می شوند، اجتناب کنند، همچنین برخی از افراد از هدفون استفاده می کنند یا سعی می کنند راه های دیگری برای خاموش کردن صدای آزار دهنده پیدا کنند. این امر می تواند به شما برای پشتیبانی از یک شرایط چالش برانگیز کمک کند. سازمان بین المللی میسوفونیا، یک سازمان حمایت و شبکه به دنبال ارائه اطلاعات مفید و ایجاد فاصله بین تحقیقات و افراد تحت تاثیر این بیماری است.

https://etebarenovin.ir/182299

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.