سه شنبه، ۳۱ فروردین ۰۰ - ۱۰:۵۲ 182313

در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک معمولا تب، بدن درد، ضعف و بی اشتهایی وجود ندارد درحالی که کرونا اغلب همراه با این علایم و بعضا همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

ویروس کرونا

به گفته این فوق تخصص آسم و آلرژی ؛ گرده درختان در فصل بهار، گرده چمن ها در ابتدای تابستان، گرده علف های هرز در انتهای تابستان و اوایل پاییز به عنوان آلرژنهای خارج از محیط منزل مسئول ایجاد علایم آلرژی در این بیماران هستند.

دکتر سید علیرضا مهدویانی خاطرنشان کرد: رینیت آلرژی سالپا (perennial) اغلب در اثر آلرژن های داخل محیط منزل ( Indoor) نظیر مایت، ( هیره) پشم و پر حیوانات خانگی مثل سگ، گربه و سوسک ایجاد می شود.

وی تظاهرات کلینیکی این بیماری را شامل شکایاتی نظیر احتقان بینی، خارش، عطسه، آبریزش از بینی ذکر کرد که گاهی با خارش و اشک ریزش چشم همراه می شود و هنگامی که فرد در معرض آلرژنهای مسئول قرار گیرد این شکایات افزایش می یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: این بیماری با سایر بیماری های التهابی غشای مخاط تنفسی مانند آسم، سینوزیت، اوتیت مدیا ( عفونت گوش میانی ) ارتباط تنگاتنگی دارد.

پیشگیری از تماس با آلرژن ها

فوق تخصص آسم و آلرژی بیمارستان مسیح دانشوری اقدامات اختصاصی در راستای تماس کمتر با آلرژنهای خارج و داخل محیط خانه را باعث کاهش ریسک حساسیت و علایم آلرژیک در فرد برشمرد.

به گفته وی تنها اقدام موثر برای اجتناب از آلرژن های حیوانات ( سگ و گربه ) دور کردن آنها از خانه است. اجتناب از گرده گیاهان و قارچ ها نیز با قرارگرفتن در محیط های دارای دستگاه های تهویه هوا امکان پذیر است.

دکتر مهدویانی استفاده از پوشش های ضد آلرژی (Allergen-Proof) بر روی بالشها را باعث کاهش تماس با مایت ها دانست و تاکید کرد که ملحفه تشک و پوشش بستر خواب فرد مبتلا به آلرژی نیز باید هر هفته با آب داغ شسته شود.

افتراق علائم آلرژی بینی با کرونا

ویروس کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در بیماری کرونا یا COVID-19علاوه بر تب، سرفه، بدن درد و ضعف عمومی، شاهد بروز علایمی نظیر آبریزش بینی، گرفتی و احتقان بینی و گلو درد در بیمار هستیم . بنابراین با توجه به پاندمی فعلی بیماری کرونا و ملاحظات اپیدمیولوژیک، وجود این علایم در حال حاضر در هر فردی بیماری کرونا تلقی می شود.

به گفته وی حداقل کار در مورد این بیماران (البته در موارد خفیف) رعایت موارد توصیه شده نظیر درمان علامتی، استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و رعایت اصل جداسازی حداقل به مدت دو هفته است.

وی سابقه وجود آلرژی بهاره در فرد مبتلا را یکی از عوامل افتراق آن از کرونا برشمرد و گفت: در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک نیز علایم آبریزش از بینی، احتقان بینی و گاها سرفه و سردرد وجود دارد. افراد مبتلا به آلرژی بهاره اغلب دارای سابقه این علایم در سال های گذشته یا حداقل ماه های گذشته بوده اند درحالی که در بیماری کرونا این علایم به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و دارای سابقه این علایم در سال های قبل نبوده اند.

دکتر مهدویانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک معمولا تب، بدن درد، ضعف و بی اشتهایی وجود ندارد درحالی که کرونا اغلب همراه با این علایم و بعضا همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است.

این فوق تخصص آسم و آلرژی؛ وجود درگیری چشمی به صورت خارش، اشک ریزش و قرمزی ملتحمه را ویژه بیماری آلرژی بهاره دانست که در بیماری کرونا این موارد کمتر دیده می شود.

https://etebarenovin.ir/182313

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.