• دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 :: 04:26

وندور و یا vendor به معنای زنجیره تامین در زبان انگلیسی است و به صورت کلی به شرکت های بازرگانی که تامین کننده کالا و یا خدمات هستند، اطلاق می گردد.

وندورلیست چیست؟

 

به منظور انجام خرید های سازمانی در بیشتر شرکت های صنعتی و یا پروژه های بزرگ که دارای حجم خرید بسیار بالایی هستند، کارفرما از لیستی از تامین کنندگان برای انجام خرید ها استفاده می کند که این تامین کنندگان باید دارای صلاحیت باشند و مراحل آن سازمان را طی کرده باشند. به چنین لیستی، وندورلیست و یا  AVL  لیست گفته می شود که بیشتر شرکت های صنعتی با این واژه آشنایی دارند و در برخی از AVL  لیست ها عضو می باشند.

دلیل دیگری نیز برای تهیه این فهرست ها وجود دارد که آن نظارت بر خرید پیمانکاران از نوع epc از سوی شرکت کارفرما است. بدین شکل یک کارفرما متعهد می شود که خرید های خود را تنها از میان آن دسته از فهرست های تولید کنندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انجام دهد که توسط شرکت کارفرما و یا وندورلیست مورد تایید قرار گرفته باشد.

R13

 


انواع وندورلیست موجود در ایران

در شاخه های صنعتی ایران AVL لیست های مختلفی وجود دارد. مانند: وندورلیست نفت و گاز پارس، فهرست بلند مربوط به منابع دستگاه مرکزی نفت، AVL لیست ملی مربوط به صنایع پتروشیمی، هلدینگ خلیج فارس و …

برخی از این لیست ها به صورت پویا مشغول به حذف و اضافه کردن شرکت ها مطابق با ارزیابی های مستمر هستند، برخی به صورت سالانه برای ویرایش و تنظیم AVL  لیست اقدام می کنند.

برخی از آنها در بازه های زمانی کوتاه تر و یا بلند تر به این کار می پردازند و همچنین برخی از انها نیز بر اساس هر پروژه لیست سازندگان و تامین کنندگان را تنظیم می کنند.

چگونه می توان به یک وندورلیست وارد شد و در آن عضو شد؟

تعیین چگونگی عضویت در AVL  لیست ها به سیاست ها و استراتژی های شرکتی که وندورلیست را تهیه می کند، بستگی دارد که این روند در هر شرکتی متفاوت است. پس در نتیجه وارد شدن به AVL  لیست های شرکت های مختلف به صورت متفاوت است.

مرحله مربوط به ثبت نام اولیه در برخی از انواع وندورلیست ها همانند وندورلیست مترو پتروکاران فردا به صورت آنلاین صورت می گیرد و برخی از آنها به صورت حضوری هستند و برخی دیگر نیز به صورت مکاتبه پستی و یا دبیرخانه ای صورت می گیرند.

همچنین باید گفته شود که برخی از AVL  لیست ها فاقد هر گونه ثبت نام هستند و AVL مربوط به آنها از وندورلیست دیگری تابعیت می کند.

 آیا همه تهیه کنندگان AVL  لیست به عرضه کنندگان کالا و یا خدمات خود تاییدیه عضویت اعطا می کنند؟

مسلما باید شرکت های کارفرما همانند وندورلیست گاز پتروکاران فردا دارای روشی باشند که عرضه کننده کالا و یا خدمات از حضور خود در وندورلیست آگاه شود. اما در این خصوص روش های اطلاع رسانی شرکت ها با هم متفاوت است و این روش ها از نظر میزان مطلوب بودن برای عرضه کنندگان در سطح های مختلفی قرار دارند.

به عنوان مثال: برخی از شرکت ها استعلام را به صورت آنلاین انجام می دهند و برخی از آنها گزارش های سالیانه از شرکت های عضو AVL  لیست خود ارائه می دهند، برخی از آنها نامه تاییدیه به صورت مکتوب ارائه می دهند و برخی نیز تنها به ارائه کد رهگیری می پردازند و پاسخ را به صورت شفاهی ارائه می دهند.

در ادامه دو گروه دیگر از شرکت ها نیز هستند که گروهی به صورت حضوری در این رابطه پاسخکو هستند و گروهی نیز تنها به پیمانکاران خود این اطلاعات را ارائه می دهند.

وارد شدن به یک وندورلیست دارای چه مزیت هایی است؟

عده ای از افراد می پندارند که عضو شدن در یک وندورلیست پتروشیمی پتروکاران فردا به معنای خرید تضمینی از آن شرکت است، در صورتی که این برداشت اصلا حقیقت ندارد بلکه این موضوع به میزان قابت موجود در میان شرکت هایی که دارای محصولات مشابه هستند، بستگی دارد و به صورت کلی عضو شدن در یک AVL  لیست به معنای کاندید بودن برای حضور در مناقصات و یا گزینه هایی است که مسئول خرید مربوطه از بین آنها بهترین را انتخاب می کند.

موضوع دیگری که در این خصوص باید به آن اشاره شود این است که عضو شدن در یک وندورلیست شرط لازمی برای حضور یافتن در short list یک پروژه است اما این تنها شرط مورد نیاز در خصوص short list  ها نمی باشد و شروط دیگری نیز در این خصوص وجود دارند.

مناقصات بزرگی که در شرکت های کارفرما برای هر کالا انجام می شود، دارای تعداد محدودی کاندید معتبراست که در avl  عضو هستند. بنابراین عضو شدن در وندورلیست ها به معنای کاندید بودن آنها برای فروش کالا و خدمات به بزرگ ترین مشتریان صنعت است که دارای حجم خرید بسیار بالایی هستند.

از دیگر مزایای عضویت در AVL  لیست های صنعتی نیز می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • به وجود آوردن امکان افزایش سود به شکل قابل توجه، زیرا شرکت های بزرگ و پروژه های عظیم به وندورلیست نیاز دارند
 • فراهم آوردن امکان شرکت در مناقصات به صورت خودکار
 • رفع کردن موانع برای همکاری با شرکت های بزرگ و پروژه های سنگین
 • افزایش دادن میزان اعتبارات و اختیارات یک سازمان

وندورلیست وزارت نفت چیست؟

فهرست منابع وزارت نفت که به آن وندورلیست وزارتی نیز می گویند از اول شهریور ماه سال 1395 بعد از انجام مراحل قانونی از سوی وزارت نفت برای یکپارچه سازی AVL  لیست های زیر مجموعه نفت و یا برای یکسان سازی استاندارد های ارزیابی به تابعیت از دولت الکترونیک شکل گرفته است و پس از آن در دسترس شرکت هایی که تابع وزارت نفت هستند، قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که این فهرست به صورت مستمر در حال ویرایش و بروز رسانی می باشد.

استفاده از سامانه وندورلیست در چه صورتی مجاز نیست؟

 • در صورتی که شرکت ها دارای مقاصد غیر قانونی باشند، نمی توانند از سامانه AVL لیست استفاده کنند.
 • برای به روز کردن فهرست تبلیغاتی و یا پایگاه داده های شرکت استفاده از سامانه مجاز نمی باشد
 • انجام هر گونه امور تبلیغاتی دیگر در سامانه های دیگر
 • به وجود آوردن هر نوع تغییری در سامانه AVL لیست
 • انجام دادن هر گونه اموری که در کار سایت خلل ایجاد کند
 • مقاصدی که برای سیستم های فنی سامانه AVL لیست پدید آورنده مشکلات باشند
 • استفاده کردن از سیستم های کپی برداری به صورت اتوماتیکی و یا به صورت دستی از اطلاعات سامانه وندورلیست


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا