• سه‌شنبه 10 اسفند 1400 :: 01:22

جامعه شناس

پوتین
کشور روسیه علاوه بر ذخایر نفت و گاز از معادن خوبی هم برخوردار است اعم از معادن مختلف طلا، نیکل، الماس، اورانیم، زغال سنگ و… که برخی از این معادن، استخراج، فرآوری و یا به صورت خام به دیگر کشورها صادر می شود. بسیاری از سرمایه داران روسی که مالک یا سهام دار شرکت های بزرگ نفتی و گازی و شرکت های چندملیتی هستند و یا همچون ابراهیموویچ مالک چلسی از صاحبان معادن روسیه به حساب می‌آیند.

بیش از 45 درصد از مساحت روسیه را جنگل ها شکل می دهند یعنی روسیه بیش از 800 هزار هکتار جنگل دارد.

تمامی این سرمایه ها در دست سران حزب کمونیست می باشد و آنها هم به خاطر برخی تحریم ها و انحصارگرایی مطلق که در روسیه وجود دارد به صورت قطره چکانی از منابع طبیعی سرشار استفاده می کنند.

در حالیکه کارتل ها و سرمایه داران در طول تاريخ همیشه درصدد بودند که این منابع را به اختیار خود درآورند و به سودهای کلان دست پیدا کنند.

در شرایط کنونی که سرمایه داری همه چیز را بلعیده قاره ها را به استثمار کشیده، چین مائوئیستی را شریک سرمایه داری کرده هوا و فضا را تسخیر کرده، قطب شمال و جنوب را به انحصار کشیده حال به معادن و ذخایر نفت و گاز و جنگل های روسیه چشم دوخته است.

در این میان به خاطر سیاست های اقتدارگرایانه ولادیمیر پوتین و حزب کمونیست روسیه از یک طرف و همسویی افکار عمومی از طرف دیگر بلوک سرمایه داری به راحتی می تواند کارهای ناتمام را به اتمام رساند و به تئوری جهانی شدن جامه عمل بپوشاند.

در هر روی همچنانکه دوره برده داری و فئودالیسم این جبر تاریخ سپری شد جبر دوره سرمایه داری هم اتفاق می افتد. روسیه هم همچون چین شریک سرمایه داری خواهد شد و این گردونه خردکننده و قفس آهنین اسب مراد را می تازد. باتلاق اکراین کارهای ناتمام برادران قاچاقچی لیبرال را تمام خواهد کرد.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا