• یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 :: 12:26

محققان دریافتند استفاده از دوش آب سرد در یک دوره ۳۰ روزه موجب کاهش ۲۹ درصدی شدت و علایم انواع بیماری‌ها می‌شود.

دوش حمام

در تحقیقات مختلف، به آثار مفید دوش گرفتن قبل از خواب اشاره شده است. مطالعات جدید نشان می‌دهد بهتر است دمای آب ولرم مایل به سرد باشد تا بیشترین تاثیر را در کیفیت خواب داشته باشد.

در این گزارش به بیان برخی از آثار مفید دوش گرفتن قبل از خواب بر اساس تحقیقات علمی می‌پردازیم.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ میلادی انجام شد، دوش آب سرد موجب فعال‌سازی سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود و در نتیجه ترشح هورمون‌هایی مانند نوراپی‌نفرین می‌شود، جریان خون در بدن افزایش یافته و دمای بدن بالا می‌رود.

در تحقیقات دیگری که با کمک سه هزار داوطلب انجام گرفت، محققان دریافتند استفاده از دوش آب سرد در یک دوره ۳۰ روزه موجب کاهش ۲۹ درصدی شدت و علایم انواع بیماری‌ها می‌شود.

در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز در تحقیقاتی مشخص شد ورزشکارانی که بلافاصله پس از تمرین در محیط گرم به مدت یک تا ۳ دقیقه دوش آب سرد می‌گیرند در مقایسه با سایرین آرامش بیشتری داشته و سریع‌تر ضربان قلب خود را کاهش می‌دهند.

در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ میلادی انجام شد محققان دریافتند دوش آب گرم به مدت ۱۰ قیقه و بین ۱ تا ۲ ساعت قبل از خواب موجب بهبود کیفیت کیفیت خواب می‌شود.

بر اساس تحقیقات دیگری که در همان سال انجام شد، دوش گرفتن با آب گرم به مدت ۱۱ تا ۱۵ دقیقه موجب کاهش فشار خون سالمندان می‌شوددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا