چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۰۰ - ۰۱:۳۴ 184303

با توجه به ورود گروهی از تقاضای مصرفی به بازار معاملات مسکن در روزهای اخیر یک سوال مهم این روزها در میان این دسته از خریداران رایج شده است.

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

بانک مسکن

 

به گزارش اعتبارنوین به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، در شرایطی که طی روزها و هفته های اخیر، گروهی از متقاضیان مصرفی مسکن به بازار معاملات ملک بازگشت کرده وقصد خرید مسکن دارند، یک سوال مهم از سوی آن ها به کرات مطرح می شود که کارشناسان بانک مسکن به آن پاسخ می دهند.

تحقیقات میدانی به عمل آمده از سوی خبرنگار هیبنا نشان می دهد در شرایطی که یک گروه از خریداران مصرفی مسکن یعنی افرادی که در سال های قبل با استفاده از تسهیلات خرید مسکن اقدام به خرید کرده اند، بار دیگر تصمیم به ورود به بازار و تبدیل به احسن مسکن خود گرفته اند، در خصوص تعیین تکلیف تسهیلات مسکن فعلی خود با سوالات و ابهاماتی مواجه شده اند.

هم اکنون بخش عمده متقاضیان حاضر در بازار مسکن(هر چند کل متقاضیان و خریداران مسکن در بازار معاملات مسکن این روزها کم است)، افرادی هستند که به قصد تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی فعلی خود به بازار ورود کرده اند.

این افراد پیش از این با استفاده از تسهیلات خرید مسکن(عمدتا با استفاده از تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن) اقدام به خرید مسکن کردند و هم اکنون در پروسه بازپرداخت این تسهیلات به صورت پرداخت اقساط ماهانه هستند.

در شرایطی که هنوز دوره بازپرداخت این تسهیلات به اتمام نرسیده است حال این متقاضیان تصمیم گرفته اند تا واحد مسکونی خود را به قصد ارتقای محل سکونت، افزایش مساحت و یا کاهش عمر بنا و … تبدیل به احسن کنند. اما سوال آن ها این است که در این شرایط تکلیف تسهیلات دریافت شده از سوی آن ها که هنوز تا اتمام موعد بازپرداخت و تسویه حساب با بانک دست کم چندین سال باقی مانده است، چیست؟

 

وام قرض الحسنه بانک

 

کارشناسان بانک مسکن در پاسخ به این گروه از متقاضیان اعلام می کنند این دسته از متقاضیان سه مسیر برای تعیین تکلیف این تسهیلات پیش رو دارند که می توانند بنا به شرایط و تمایل خود هر کدام از این سه مسیر را انتخاب کنند. ساده ترین مسیر، مراجعه به بانک برای تسویه حساب کل مبلغ باقی مانده از تسهیلات است. افراد می توانند همزمان با اقدام برای فروش مسکن خود مبالغ باقی مانده از تسهیلات را با بانک تسویه کنند.

مسیر دوم فروش واحد مسکونی با تسهیلات است که در چنین شرایطی همزمان با فروش، خریدار و فروشنده با مراجعه به بانک مسکن اقدام به انتقال مبلغ باقی مانده از تسهیلات و تعهدات ناشی از آن به فرد خریدار می کنند.

مسیر سوم اما که در شرایط فعلی به نظر می رسد مناسب ترین و کاربردی ترین مسیر باشد، انتقال مبالغ باقی مانده از تسهیلات به پلاک جدید است. یعنی فرد می تواند همان تسهیلات را به مسکن جدید خود منتقل کند. در قالب این روش حتی امکان به روز رسانی مبلغ تسهیلات نیز وجود دارد و فرد می تواند با خرید اوراق، مابه التفاوت مبلغ تسهیلات با سقف های روز تسهیلاتی را نیز از بانک دریافت کند.

کارشناسان این روش را در شرایط فعلی که قدرت خرید متقاضیان مسکن محدود است بیش از سایر روش ها توصیه می کنند واین اقدام را کمکی از جانب بانک مسکن برای تقویت قدرت خرید متقاضیان و کاستن از دغدغه های مالی آن ها در زمان خرید ملک می دانند.

 

https://etebarenovin.ir/184303

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.