• پنج‌شنبه 03 شهریور 1401 :: 12:19

آشنایی با 3 خرانه در سراسر جهان که به تدابیر امنیتی فوق شدید و نفوذناپذیری شان معروف شده اند.

آشنایی با 3 خزانه مهم جهان

خیلی سال پیش از شکل‌گیری سیستم‌های بانکی و تولد انواع گاوصندوق‌ها، خزانه‌ها بودند که برای نگهداری از چیزهای ارزشمند از آن‌ها استفاده می‌شد. گفته می‌شود مصریان اولین مردمی بودند که به فکر ساختن خزانه‌ها افتادند، گواهش صندوقی امنیتی در مقبره «رامسس دوم» بود . بعد از آن، رومی‌ها بودند که قفل‌های نسبتا پیچیده را ساختند و تا قرن هجدهم انواع سیستم‌های هشدار ابداع شد. در زمانه ما هم فناوری پیشرفته به کمک بشر آمده و کار را خیلی راحت‌ کرده ‌است. امن‌ترین خزانه‌های جهان کدام‌ها هستند، در کجا قرار دارند و از چه چیزهایی محافظت می‌کنند؟

1- خزانه طلا

بانک اسپانیا، خزانه‌ای به ‌نام «اتاق طلا» دارد که بیشتر ذخایر طلای این کشور و سکه‌های طلای باستانی را در خود جا داده ‌است که قدمت آن‌ها به قرن دوازدهم می‌رسد. اتاق طلا که درست مقابل «چشمه سیبلس» قرار دارد، با یک عملکرد امنیتی خاص محافظت می‌شود. اگر آلارم‌ها به صدا دربیایند، آب – از همان منبعی که چشمه و فواره سیبلس را تغذیه می‌کند- از سقف اتاق وارد می‌شود، کل فضا را به‌ سرعت پر می‌کند و کسی که جرئت سرقت به خودش داده، در اتاق طلا غرق می‌شود. اگر فکر می‌کنید این روش خیلی شبیه خیال‌پردازی ‌های سینمایی است، بد نیست بدانید که در سریال «سرقت پول/ Money Heist» دقیقا از مشابه چنین ترفندی استفاده شد.

2-نفوذ ناپذیرترین صندوق بانکی

«فورت ‌ناکس»، امن‌ترین صندوق بانکی جهان، انباری برای ذخیره طلا و اسناد محرمانه ایالات‌ متحده آمریکاست. گفته می‌شود حدود 147میلیون شمش طلا در این مخزن وجود دارد که پشتوانه مالی دولت آمریکاست. در طول جنگ‌ جهانی دوم از آن برای درامان نگه داشتن سندهای مهمی مثل اعلامیه‌های استقلال و منشور قانون اساسی استفاده می‌شد و طی جنگ سرد، ارتش آمریکا مقدار زیادی «مورفین»، داروی ضددرد در فورت ‌ناکس ذخیره کرد تا طی جنگ با کمبود مواجه نشود. نیروهای امنیتی، سقف ضدبمب، درِ 22تنی ضدانفجار، دیوارهای مقاوم دربرابر ابزارهای مکانیکی و مواد انفجاری، فورت ‌ناکس را به یکی از غیرقابل ‌نفوذترین مکان‌های ساخته بشر تبدیل کرده ‌است؛ به ‌حدی که حتی مقامات بلندپایه این کشور هم پای‌شان به آن باز نشده و فقط یک رئیس ‌جمهور شانس بازدید از آن را داشته ‌است.

3- خزانه فوق امنیتی برای نگهداری از بذر

«بانک بذر سوالبارد» که به ‌عنوان خزانه جهانی بذر شناخته می‌شود، انبار فو‌ق‌امنی است که می‌تواند 4.5میلیون‌ گونه محصول را در خود نگه دارد. فعلا بیش از یک میلیون نمونه بذر از حدود 6هزار گونه گیاهی در آن نگهداری می‌شود که از ۸۹ بانک بذر در سراسر جهان جمع‌آوری شده‌اند. هدف از ذخیره کردن دانه‌های زراعی این است که یک نمونه از گونه‌های گیاهی مختلف که درنتیجه جنگ، بیماری و بلایای طبیعی از بین می‌روند، باقی بماند تا بتوان آن را دوباره تولید کرد و تأمین مواد غذایی با مشکل مواجه نشود. سوالبارد در جزیره‌ای منزوی با آب‌وهوای قطبی در نروژ واقع شده ‌است تا ماندگاری طولانی‌مدت بذرهای ذخیره‌ شده را ممکن کند و به ‌دلایل طبیعی، دسترسی انسان به آن دشوار باشد. این انبار که در برابر زلزله، سیل و سایر بلایای طبیعی مقاوم است، در انتهای یک تونل یخی در عمق 100متری دل کوه حفر شده و چندین در فلزی با قفل‌های رمزدار و زنگ خطر از آن محافظت می‌کنند.

منبع: facts.netدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا