• دوشنبه 02 خرداد 1401 :: 12:22

شرایط کشور آلمان از لحاظ اقتصادی به عنوان یکی از پنج قدرت برتر این حوزه در جهان که اهمیت زیادی به شاخص های کسب‌و‌کار می‌دهد، نکات جالب و قابل‌توجهی دارد. 

شرکت خارجی

آشنایی با قهوه‌ساز در روز اول کاری، وقت نیم‌ساعته ناهار، ضروری بودن نوشتن صورت جلسه روی کاغذ و … تنها نمونه‌ای از عادات آلمانی‌ها در محل کار است که شاید برای غریبه‌ها عجیب باشد.

در ادامه، با این خصوصیات بیشتر آشنا خواهید شد.

1- ناهار وعده اصلی غذایی در آلمان به شمار می‌رود، با این حال وقت استراحت ناهار در این کشور، دقیقا نیم ساعت است. در ادارات رسم است کارمندان وقت ناهار از اصطلاح “Mahlzeit” استفاده کنند که از نظر لغوی به معنای وقت غذاست. این سنت از محیط‌های کارگری می‌آید که کسی با صدای بلند می‌گفت «وقت غذا» و کارگران دست از کار می‌کشیدند.

2- مرسوم است که کارمندان جدید نخستین روز کاری‌شان را با آوردن یک کیک خانگی به دفتر جشن بگیرند؛ جشنی که به آن در زبان آلمانی «Einstand» می‌گویند. آلمانی‌ها همچنین در آخرین روز کاری‌شان در یک شرکت، با آوردن کیک و شیرینی، جشن خداحافظی می‌گیرند. در این بین رسم است که در روز تولد هم کارمندان با یک کیک دستپخت سر کار بیایند.

3- زبان گفت و گو یک اصل مهم در سلسله مراتب اداری است. در فرهنگ آلمانی شما نمی‌توانید دیگران را تا وقتی اجازه نداده‌اند، «تو» خطاب کنید وگرنه یک بی‌احترامی جدی تلقی می‌شود.

4- اگر فراموش کنید مافوق‌تان را از مشکلی مطلع کنید که شاید در ابتدا بی‌اهمیت به نظر می‌رسیده اما بعدا به نحوی آن‌ها را هم درگیر موضوع کند، قطعا در وضعیت ناخوشایندی قرار خواهید گرفت و باید پاسخگو باشید.

5- اگر قرار است با کسی در اتاقش جلسه‌ای داشته باشید و آن همکار در اتاقش را بسته (که در آلمان هم اغلب این طور است)، کافی است در بزنید و سپس وارد اتاق بشوید. در این موارد نیازی نیست که پس از در زدن منتظر بمانید تا به داخل اتاق فراخوانده شوید.

6- خیلی از آلمانی‌ها با وسواسی خاص، زندگی شخصی و کاری را از هم جدا می‌کنند. اما با این حال قرارهای دسته‌جمعی با همکاران روشی برای شناختن بهتر همدیگر است. این قرار‌ها می‌توانند سفرهای یک روزه یا خوردن شام دسته‌جمعی در یک رستوران باشد.

7- در آلمان کارفرمایان انتظار دارند کارمندان‌شان سر ساعت در محل کار حاضر شوند. این غالبا بدین معناست که کارمند پنج دقیقه پیش از شروع ساعت کار در دفتر باشد. وقت‌شناسی یکی از مهم‌ترین اصول کاری در این کشور به شمار می‌‌آید.

8- در نخستین روز کاری در یک شرکت جدید شما به همکاران‌تان معرفی می‌شوید. بعد نوبت آشنایی با دستگاه قهوه‌ساز می‌رسد. اگر شما اهل قهوه باشید، آن‌هم چند بار در روز، بهتر است همان ابتدا درباره چند و چون استفاده از دستگاه سوال کنید. شاید در این خصوص قوانین نانوشته‌ای وجود داشته باشد مثل نحوه پرداخت هزینه قهوه یا تمیز کردن دستگاه. دانستن این موضوع از ایجاد سوءتفاهم جلوگیری می‌کند.

9- هر آلمانی سالانه به طور متوسط ۲۵۰ کیلو کاغذ استفاده می‌کند که همین موضوع آلمان را به یکی از بزرگ ترین مصرف‌کنندگان کاغذ در جهان بدل کرده است. با این حال در ادارات آلمان نوشتن صورت جلسات روی کاغذ، یک اصل ضروری است. آن چه در پروتکل درج شده، همواره بر تصمیماتی که کتبی به ثبت نرسیده‌اند، ارجحیت دارد.

شرکت در این قرارها نشان‌دهنده علاقه شخص به محیط کار و تیم همکاران تلقی می‌شود. در چنین برنامه‌هایی باید از گفت‌وگو درباره مسائل کاری خودداری کرد.

برای نوشتن این مطلب از دویچه‌وله کمک گرفته شده‌استدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا