• پنج‌شنبه 31 تیر 1400 :: 02:17

از آنجایی که سر، بازو‌ها و تن انسان، ۶۸ درصد از جرم بدن را تشکیل می‌دهد، تغییر خمیدگی تن انسان هنگام دویدن می‌تواند بر حرکت اندام تحتانی و «نیرو‌های واکنش زمین» نیز تأثیر بگذارد.

ورزش دو

بر اساس یک پژوهش، دویدن در حالی که تن شما بسیار به سمت جلو خم شده است، می‌تواند خطر آسیب های مرتبط با ورزش مانند کمردرد و زانودرد را افزایش دهد.

محققان دانشگاه کلرادو در شهر دنور آمریکا تأثیرات دویدن ۲۳ ورزشکار جوان را از زوایای مختلف انحنای بدن مورد بررسی قرار دادند. این پژوهش از سوی «آنا وارنر» آنتروپولوژیست (انسان شناس) در دانشگاه کلرادو و نیز «دنیل لیبرمن» از دانشگاه هاروارد به انجام رسید.

آنا وارنر میگوید: از آنجایی که سر، بازو‌ها و تن انسان، ۶۸ درصد از جرم بدن را تشکیل می‌دهد، تغییر خمیدگی تن انسان می‌تواند بر حرکت اندام تحتانی و «نیرو‌های واکنش زمین» نیز تأثیر بگذارد.

بر پایه برخی پژوهش‌ها که در گذشته به انجام رسیده، مشخص شده بود دوندگان زاویه انحنایی به میزان منفی ۲ درجه تا ۱۵ درجه را گزارش کرده اند.
محققان دانشگاه کلرادو در پژوهش خود از ۲۳ دونده که آسیبی نداشته و سنینی ما بین ۱۸ تا ۲۳ سال داشتند، استفاده کردند. این محققان دویدن آن‌ها را در ۴ دویدن ۱۵ ثانیه‌ای به ثبت رساندند؛ به طوری که هر کدام درجه متفاوتی از انحنای تنه به نسبت به خط عمومی داشتند؛ انحنا‌های ۱۰ درجه، ۲۰ درجه، ۳۰ درجه و…
طبق اعلام نشریه دیلی میل، یکی از چالش‌های اساسی که محققان با آن در این پژوهش روبرو بودند، اطمینان از این مسأله بود که هر کدام از دوندگان، زاویه مناسب برای هر آزمون را رعایت کنند.

محققان در این پژوهش دریافتند اگر انحنای تن از خط عمودی به هنگام دویدن به ۳۰ درجه افزایش یابد، میانگین طول گام دونده نیز به میزان ۵.۱ اینچ (۱۳ سانتیمتر) کاهش می‌یابد. این در حالی است که تعداد گام‌های فرد از ۸۶.۳ گام در دقیقه به ۹۲.۸ گام افزایش می‌یابد.

در مقایسه با دونده‌هایی که زاویه تن طبیعی داشتند، زاویه بالا به خم شدن مفصل ران و زانو منجر می‌شود. این مسئله همچنین سبب تغییراتی در شکل قرارگیری پا و اندام تحتانی شده و به افزایش تأثیر نیرو‌های واکنش زمین بر روی بدن منجر خواهد شد.

به گفته این تیم تحقیقاتی، تمامی این تغییرات که در نتیجه انحنای بیش از حد تن بوده، می‌تواند به دویدنی ضعیف و آفزایش آسیب دیدگی بدن منجر شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا