• دوشنبه 04 مرداد 1400 :: 08:00

رییس شورای تامین دام کشور گفت: در حال حاضر قیمت پایه دام سبک و سنگین زنده بین ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان است در حالی که گوشت قرمز بیش از ۱۵۰ هزارتومان در بازار به فروش می‌رسد؛ این فاصله عمیق قیمتی، باعث شده تولیدکننده و مصرف کننده نهایی متضرر شوند و سود به جیب دلالان برود.

دام گوسفند

 

منصور پوریان افزود: لازم است دو موضوع قیمت پایه دام زنده و لاشه گوشت قرمز از قیمت گوشت در بازار متفاوت دیده شود زیرا تولیدکنندگان نیز از این سود کلان فاصله قیمتی منتفع نمی‌شوند.

رییس شورای تامین دام کشور اظهارداشت: قیمت واقعی هر کیلوگرم دام زنده سبک و سنگین برای دامدار با توجه به قیمت بالای خوراک دام و دیگر هزینه های تمام شده تولید، بین ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان تمام می شود، این در حالی است که قیمت هر کیلو دام زنده در بازار با قیمت ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد و بخش عمده سود این بخش هم به جیب چوب‌دارها و دلالان می‌رود.

پوریان تصریح کرد: همچنین قیمت تحمیلی لاشه دام سبک گوسفندی ۱۰۵ هزار تومان و لاشه گوساله ۹۵ تا ۹۸ هزارتومان است، در حالی که در بازار قیمت این محصول به دلیل تفکیک اجزا دو برابر قیمت پایه به فروش می رسد؛ بنابراین دامدار باعث گرانی قیمت گوشت قرمز نیست.

 

دامپزشک

 

کم آبی و تلفات بالای دام سبک و سنگین نگران کننده است

رییس شورای تامین دام کشور گفت: اکنون در جنوب کشور به ویژه خوزستان با مشکل تشدید گرما و کم آبی روبرو هستیم که همین امر باعث افزایش تلفات بالای روزانه دام‌های گوسفندی، گوساله و گاو میش شده است و این ضرر سنگینی برای سرمایه ملی کشور در بخش دامداری و دامپروری است.

وی افزود: اکنون دامداران و دامپروران برای تامین آب دام هایشان برای زنده ماندن روزانه، بابت هر تانکر آب ۴۰۰ هزارتومان پول پرداخت می کنند که با توجه به بالا بودن قیمت نهاده ها و دیگر هزینه های تولید، هزینه سرسام آوری است که به تولیدکنندگان تحمیل می شود. به طور مثال تولیدکننده ای که ۵۰۰ راس دام دارد، روزانه باید دست کم چهار تانکر آب با قیمت بالای یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تامین کند.

کاهش تقاضای گوشت قرمز و افزایش جمعیت دامی

پوریان تصریح کرد: طی ماه های اخیر، با افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار با کاهش تقاضا روبرو شده ایم تا جایی که دام روی دست تولیدکنندگان باقی مانده است.

وی با بیان اینکه با وجود تشدید خشکسالی و کم آبی، افزایش جمعیت دامی می تواند تلفات را افزایش دهد که این موضوع نگران کننده است، افزود: این درحالی است که دولت قرار بود گوشت قرمز مازاد را از تولیدکنندگان به صورت خرید حمایتی دریافت کند یا اینکه شرایط را برای صادرات دام زنده فراهم کند.

 

دام گوسفند

 

بیش از ۵ میلیون راس دام سبک در معرض نابودی به دلیل کم آبی

رییس شورای تامین دام کشور گفت: طبق آمارهای موجود بیش از ۷۰ میلیون راس دام سبک در کشور داریم که ۱۸ میلیون راس دام سبک نر باید روانه کشتار شوند اما به دلیل کاهش تقاضا روی دست تولیدکنندگان باقی مانده اند.

وی افزود: از این میزان جمعیت دامی بین ۵ تا ۶ میلیون راس دام در معرض نابودی کم آبی هستند.

پوریان ادامه داد: در بحث مشکلات عدیده تولیدکنندگان، بخشی از دام زودهنگام روانه کشتارگاه ها می شود در حالی که برخی از دام ها آبستن هستند و این موضوع در آینده نه چندان دور ضربه مهلکی به صنعت خواهد بود که باید مورد توجه قرار گیرد.

پوریان از دولت خواست برای کمک به صنعت دامداری و دامپروری کشور، شرایط خرید حمایتی گوشت گوساله از دامداران و همچنین صادرات دام زنده را فراهم کند تا تولیدکنندگان بیش از این متضرر نشوند در غیر اینصورت این شرایط می تواند صنعت دامی کشور را با خطر نابودی روبرو کند.

طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن در داخل کشور و کمتر از ۱۰ درصد نیاز از محل واردات تامین می‌شود.

با این وجود قیمت گوشت قرمز در بازار ایران متغیر است به طوری که اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در بازار خرده فروشی ها به شکل تفکیکی، بیش از ۱۵۰ هزارتومان به فروش می رسد.

ستاد تنظیم بازار در ۱۹ آبان ماه سال ۹۹، برای متعادل سازی بازار گوشت قرمز در بخشنامه ای، تامین و تنظیم بازار گوشت قرمز تا مرحله عمده‌فروشی را به وزارت جهاد کشاورزی محول کرده بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا