• دوشنبه 01 اسفند 1401 :: 01:50

بی شک مطمئن ترین و کم ریسک ترین محل برای سرمایه گذاری پول بانک ها هستند اما سود بیشتر همواره با ریسک بالاتر همراه است.

بیشترین نرخ سود سپرده بانک ها

جدید ترین برروزرسانی سود پرداختی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به سپرده گذاران


اعتبارنوین: ممکن است بسیاری از بازار ها مثل بازار ارزهای دیجیتال یا بورس – طلا- ارز و دلار و … به یکباره رشد شارپی داشته باشند و در مدت کمی سودی چند برابر بانک نصیب سرمایه گذاران کنند ولی عکس این موضوع هم ممکن است اتفاق بیافتد . یعنی بازار دارایی های ذکر شده ممکن است تحت تاثیر مسائل مختلف به یکباره روند نزولی در پیش گرفته و در مدت کوتاهی کاهش ارزش زیاذی را تجربه کنند . همانطور که در تاریخی که این مطلب نوشته می شود بازار ارزهای دیجیتال (بیت کوین . اتریوم . دوج کوین و …) و همچنین بازار طلا . سکه . دلار و … نسبت به بالاترین قیمت خود در سال جاری . حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش قیمت داشته اند.

به طوریکه بیت کوین از قیمت حدود ۶۱ هزار دلار هم اکنون در بازه ۲۹ هزار دلار در حال معامله می باشد و یا طلا از اوج قیمتی هر گرم یک میلیون و پانصد هزار تومان هم اکنون در حدود هر گرم یک میلیون تومان معامله می شود و…

ولی سپرده گذاری در بانک این اطمینان را به شما می دهد که نه تنها از اصل پول شما کاسته نمی شود (بدون در نظر گرفتن تورم) . بلکه یک حد اقل سود تضمین شده را به شما پرداخت می کند.

در این گزارش آخرین و بیشترین سود پرداختی بانک ها به مشتریان خود به اطلاع شما می رسد:

بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سودهای بانکی به این شرح است؛

سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی): ۱۰ درصد (در بانک ملت ۸ درصد)

سپرده کوتاه مدت ویژه سه‌ماهه: ۱۲ درصد

سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: ۱۴ درصد

سپرده بلندمدت با سررسید یک‌سال: ۱۶ درصد

سپرده بلندمدت با سررسید ۲ سال: ۱۸ درصد

نکته۱: با توجه به میزان سختگیری بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد، گاهی بانک‌ها با استفاده از ترکیب طرح‌هایی خاص، با هدف جذب مشتری و سرمایه بیشتر، نرخ سودها را افزایش می‌دهند.

نکته ۲: بانک ملت در سال ۱۳۹۹ در طرحی به نام سود پرایز به سپرده گذاران خود در سال ۹۸ تا حدود ۳.۳ درصد سود بیشتر پرداخت کرد.

نکته۳: در واقع نرخ سود پرداختی در سال ۱۴۰۰ در واقع همان نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در یکسال پیش یعنی در تیرماه سال ۹۹ می باشد.

بیشترین نرخ سود سپرده بانک ها در سال ۱۴۰۰

نرخ جدید سپرده های بانکی

برای فهمیدن چگونگی عملکرد بانک‌ها در پرداخت سود سپرده جدید مصوب شده، در قالب گزارش میدانی، به تعدادی از شعب بانک‌ها سر زد و جویای نرخ سود سپرده این بانک‌ها برای سپرده‌‌‌های حدود 50 میلیون تومان شد. در این میان 10 بانک خصوصی مورد بررسی قرار گرفت که در جدول نمایی کلی از پاسخ‌‌‌ کارمندان شعب نشان داده شده است. همچنین در ادامه به جزئیات بیشتر پرداخته شده است:

کارمند بانک آینده اعلام کرد که این بانک سپرده‌‌‌گذاری بلند‌‌‌مدت سه ساله با سود 5/ 22‌درصد دارد که تنها برای مبالغ بیش از 100 میلیون تومان افتتاح حساب امکان‌پذیر است و برای مبالغ کمتر از 100 میلیون تومان اگر سپرده‌گذار بخواهد در فاصله زمانی چند ماهه (مثلا سه‌ماهه) کل مبلغ سپرده را برداشت کند سود سپرده با احتساب ضریب شکست حدود 20‌درصد خواهد بود. کارمند بانک پاسارگاد اعلام کرد نرخ سود 5/ 22‌درصد برای حداقل سه ماه سپرده‌گذاری پرداخت خواهد کرد. کارمند این بانک اعلام کرد در صورت سپرده‌گذاری در این بانک از تاریخ اول اسفند ماه تا حداقل اول خرداد ماه سال بعد می‌توان از نرخ سود5/ 22 درصدی بهره‌مند شد.

کارمند بانک کارآفرین نرخ‌های سود سپرده بانکی برای حدود 50 میلیون تومان پول را این‌گونه اعلام کرد: سه‌ماهه: 12 درصد، 6 ماهه: 17 درصد، یکساله: 5/ 20 درصد، دو ساله: 5/ 21‌درصد و سه ساله: 5/ 22 درصد. شعبه بانک پارسیان اعلام کرد که بعد از گذشت یک سال کامل از سپرده‌گذاری سود 23‌درصد به سپرده تعلق خواهد گرفت و در صورت برداشت در بازه زمانی کمتر از یک سال نرخ شکست (جریمه) اعمال خواهد شد و نرخ سود کمتر از 23‌درصد محاسبه می‌شود.

کارمند بانک شهر اعلام کرد این بانک حداکثر سود سپرده 23‌درصد برای سپرده‌گذاری بلندمدت سه ساله دارد و در صورتی که سپرده‌گذار بخواهد در بازه زمانی کمتر از سه سال مبلغ سپرده را برداشت کند نرخ سود با توجه به نرخ شکست محاسبه خواهد شد. مثلا در صورتی که فرد بخواهد در پایان ماه سوم سپرده‌گذاری مبلغ سپرده را برداشت کند 11 واحد‌درصد از نرخ سود 23‌درصد کسر خواهد شد و سود سپرده 5/ 11 درصدی به فرد سپرده‌گذار پرداخت خواهد شد.

بر اساس اعلام بانک سرمایه حداکثر سود سپرده در این بانک مربوط به سپرده بلندمدت سه ساله است که نرخ سود پرداختی به این سپرده 5/ 22‌درصد خواهد بود. اما افرادی که تمایل دارند در فاصله زمانی کوتاه‌‌‌تری توانایی برداشت مبلغ سپرده را داشته باشند و در عین حال از دریافت سود بهره‌‌‌مند شوند، می‌توانند با افتتاح حساب کوتاه‌‌‌مدت ویژه و سپرده‌‌‌گذاری مثلا سه‌ماهه سود 12 درصدی دریافت کنند. کارمند موسسه غیر‌بانکی نور اعلام کرد که سود یکساله 5/ 20‌درصد و دو ساله 5/ 21‌درصد و سه ساله 5/ 22‌درصد است که اگر فرد بخواهد یک‌ساله حساب باز کند و در بازه زمانی کمتر از سه ماه برداشت داشته باشد سود 4‌درصد محاسبه خواهد شد و در این نوع حساب برای بازه زمانی بین ۶ تا یک سال 16‌درصد پرداخت می‌شود.

کارمند موسسه غیر‌بانکی ملل با تاکید بر اینکه این موسسه از نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی تبعیت می‌کند اعلام کرد که با اینکه حداکثر نرخ سود سه ساله که 5/ 22‌درصد است برای سپرده‌‌‌گذاری بلندمدت 3 ساله است ولی در صورتی که فرد سه‌ماهه نیز بخواهد مبلغ را برداشت کند باز هم مشمول سود 5/ 22 درصدی خواهد بود. بر اساس اعلام کارمند بانک اقتصاد نوین، این بانک به سپرده‌ها سود 23‌درصد سالانه پرداخت می‌کند که سپرده گذاران می‌توانند با نگه داشتن مبلغ سپرده طی تنها دو ماه در حساب خود، از این سود بدون احتساب نرخ شکست بهره‌مند شوند. بنابر این به نظر می‌رسد در حال حاضر برای افرادی که تمایل به دریافت سود بیشتر و قدرت نقدشوندگی سپرده در کوتاه‌مدت را دارند، سپرده‌گذاری در بانک اقتصاد نوین، آینده، پاسارگاد و موسسه ملل بیشتر از سایر بانک‌ها و موسسات بانکی مناسب باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا